PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

danyy

Va salut pe toti apicultorii de pe forum,e prima data cand postezi dar citesc cu interes postarile dumneavoastra.Am o intrbare pt.cei care cunosc mai bine detalii pt.pna 2015( primul meu an pt.decontare pna) astazi am luat varachet forte si pe factura nu apare cota tva se deconteaza toata valoarea( nu am intrebat e posibil ca firma sa nu fie platitoare de tva) ? Nici pe factura nici pe bon nu apare cat este tva,factura nu are rubrica cu tva pe ultima coloana nr5 apare in paranteza 3 x 4 unde 3 unitati masura si 4 pretul concret la mine 2 x 35= 70

Ps
Multumesc anticipat pt.raspuns
Maine se anunta vrema buna si o sa fac un tratament la familii ultimul facut pe 24.12 din neglijenta si am gasit foarte multi paduchi

D006

E o firma neplatitoare de  TVA , e bine.

danyy

Multumesc dragos2006, este bine ca se deconteaza 35/ cutie varachet nu 35- 24%=26.6 ron la cele platitoare de tva.Daca este cum spuneti o sa cumpar si mavrilon
:thanks:

romikele

TVA-ul la medicamente nu e 24% ci 9%... si e vorba de MAVRIROL:wink2:

MOTANUL

Stie cineva de unde pot sa cumpar in Bucuresti medicamente fara TVA (Varachet, Mavrirol)? Ca eu stiu 3 surse doar cu TVA.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

danyy


Adrian.B.

D-le Romikele ,am fost astazi sa depun cererea pentru p.n.a si mi s-a spus ca asteapta sa le vina normele finale si sa revin peste vreo saptamana cu un telefon. Stiti ceva? Multumesc.

romikele

Ce norme finale, frate? Ghidul are deja un an vechime, cine stie sa citeasca romaneste afla de acolo tot ce trebuie.
Normele trebuiesc pentru calculul impozitului, care n-are treaba cu PNA-ul!  :zzz:

D006

  Vezi ca nu mai exista ANARZ  acum toate actele trebuie schimbate pe noua agentie ... ca la romani . Avand in vedere ca la negocierea pentru PNA 2015 a fost invitat doar mogului de la ACAR iti dai seama ce ne asteapta ...

MOTANUL

#414
Ce treaba romaneasca tipica - asta cu capra vecinului... Vezi ACAR;

Cei de la ACAR pe de alta parte se plang ca ei nu dau spagi si din acest motiv stau si bat pe la usile ministerului (pierd  timp cu orele - fie din timpul serviciului personal fie din timpul in care ar trebui sa stea cu familia). Eu acum vreau sa fiu echidistant. Sa fiu sincer as prefera sa fac orice altceva decat sa am o discutie la minister...
Am o repulsie fata de tot ce inseama stat si functionar din tara asta ca nu va pot explica. (am avut o singura experienta placuta in toata viata; in rest un sictir si un dezgust total fata de cetateanul care vine cu o cerere).

Si când e vorba de bani (tot de la ACAR citire) vin unele asociatii care nu au facut nimic tot anul (in sensul ca nu au stat in desbateri si intalniri in timpul anului) si iau bani primii ca sunt mai descurcareti.

Ca sa fie lucrurile clare: consider ca ACA este o asociatie mediocra. In sensul ca li s-a urcat prea mult la cap structura aia de mamut. Si orice il intrebi pe un membru te trimite la altul desi stie raspunsul si ar putea sa-ti raspunda direct. Exact ca functionarii publici care te plimba prin 2-3 birouri ca sa-ti incaseze o taxa de 2 lei. Asta ma deranjeaza cel mai tare. In rest par de treaba.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

D006

  Dragule mMane , numai minciuni si aberatii ai debitat !

MOTANUL

Esti clar precum palinca  :)

Si ai grija cu limbajul. Daca vrei sa vorbim civilizat continuam.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Ca-i zice ANARZ sau Agenția Națională de Zootehnie, e tot un drac!

Printre alte atributiuni, ale ANZ:
Citat- autorizează stupinele de elită și stupinele de multiplicare, acordă codurile de identificare pentru stupi și stupine;

SURSA

D006

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 16, 2015, 11:25:48 AM
Esti clar precum palinca  :)

Si ai grija cu limbajul. Daca vrei sa vorbim civilizat continuam.

  Vorbesc civilizat cu cine se recomanda , cu anonimii .... anonimi de ... In fapt poti vorbi civilizat cu un om care are nume , prenume , cu un anonim nu ai cum sa vorbesti in nici un fel deoarece este nimeni.

MOTANUL

Daca atata poti atata faci. Cam asta este concluzia mea.

Tu ai ceva probleme personale si frustrari care ma depasesc...
Cine a vrut tel si numele meu l-a obtinut extrem de usor.
In fond nici nu am de ce sa-l ascund. Dar nu o sa completez eu numele in profil azi, ca te-ai trezit tu cu fata la perna.

Fa-ti ordine la tine in curte pana sa ceri altuia sa aiba curat. Imi spui mie ca sunt anonim - dar nici tu nu ai nume si prenume in profil / nickname.
L-am gasit abia intr-o semnatura in care pana acum nu am mai intrat.
Când ai dubla masura iti e frica si de umbra ta. De asta ai zile mai bune si zile mai proaste in care simti nevoia sa ataci pe cine se nimereste.

Eu nu cred ca daca imi pun numele si prenumele o sa fi tu alt om sau o sa vorbesti mai civilizat.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0