PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Distanta nu reprezinta nici o problema... de ex. noi avem membri dn Iasi, Sighisoara, Bucuresti, etc.

bio

Se pare ca .....PNA 2014-2016 are deja "dedicatie" ...


/...banii vor fi directionati spre "productia de material biologic".

Producatorul de material biologic va primii subventie pe familia de albine ... si totodata va fi ajutat sa i-si vinda si materialul biologic ca tot statul da banii sa le fie cumparate roiurile.

"Ucigasii de albine" vor cumpara material biologic in fiecare an ca stiu treaba cu actele ...cu  smecheriile, si nimeni nu--i va trage la raspundere ce s-a intimplat cu roiurile cumparate anul din urma.

..or sa mai ramina firmituri si pentru "prostime" .

Pentru "prostimea"... care viseaza la plata polenizarii.. Este doar praf aruncat in ochi sa se mascheze "ciolanul" .

..si hrana pentru albine s-a scos ca nu ieseau banii la impartire....cam asta  a fost motivul REAL...

pharaonu75

Eu nu cred ca s-a scos hrana pentru albine! Cred ca sunt presiuni prea mari sa hrana sa ramana! Altfel, cine ar mai cumpara borhot la pret mai mare decat mierea?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

...miine , poimiine va avea loc alta intilnire legata de PNA 2014-2016 si cum nu prea ajung banii "unde trebuie"," baietzii destepti" care au aparut in apicultura vor propune scoaterea hranei . Scoaterea totala, nu diminuata.

..mai ales ca "baietzii destepti" il au mina dreapta pe dl. ....... de fapt il cam folosesc ...

.."Baietzii destepti"folosesc  ca motiv, scandalul de la vaci, pentru a nu se acorda "subventia pe familia de albine"... dar nu trebuie decit ca cineva sa le deschida mintea celor de la UE cind vor venii in control sa caute cite roiuri si familii s-=au vindut cu acte, si cite mai exista faptic in teren si atunci sa vezi "scandalul din apicultura"...

romikele

Tu nu esti "baiat destept"?
Vrei sa ramana hrana, sa se prinda CE de smecherie si sa taie total subventiile?

D006

  Mai copii voi nu priviti situatia in ansamblu ! nu mai raportati situatia generala la voi . In individ singur este un floc in calea p... , o comunitate regionala , nationala , europeana este cu totul altceva . Cand se discuta despre subventii nu se ia ca etalon flocul ci media pe comunitate.

bio

Dragosh , PNA-ul asta se face numai pentru cei care produc material biologic..?

PNA-ul pentru 2014-2016 acum se hotaraste si multi incearca sa i-si promoveze interesul propriu ca o continuuare a afacerilor care le-au facut in tot felul de investitii legate de producerea de material biologic. Vor sa aiba subventii pe familiile folosite la multiplicare, vor ca statul sa dea banii ca ei sa-si vinda productia de material biologic. Poate ca cei care au putere de decizie nu vor cadea in acest joc si vor fi "tata si mama"  pentru toti apicultorii nu numai pentru cei care produc material biologic.

Si sa se incerce eliminarea "ucigasilor de albine"...un roi cumparat sa existe  pe teren, la un eventual control si dupa 2-3 ani de la achizitie.. Sa se termine cu vinzarea doar pe hirtie a roiurilor si peste o luna doua sa se motiveze ca acele roiuri "s-au dus, sa le fie tarina usoara"..
De anul acesta voi fi platitor de impozit ca asa spune legea... dar nu pot acepta ca banii mei, impozitul platit de mine sa fie cheltuit ineficient pe afacerile altora. Suntem cetateni europeni si avem si drepturi .

Mai sunt si puncte in acel proiect de PNA, care se refera si la pulime....dar din lipsa de bani vor disparea.. Poate nu am dreptate, poate visez eu avioane dar m-am uitat pe unde am trecut si incep sa fac legatura la ce am vazut.



Nea' Romikele,  poate sunt  "baiat destept" ..... dar poate nu sunt .
  Hrana pentru albine este buna....dar se poate largii lista produselor care sunt folosite la stimulare incluzindu-se si zaharul si astfel ar fi altfel de concurenta la preturile de desfacere.



pharaonu75

Citat din: bio din Ianuarie 27, 2013, 08:38:02 PM
...
  Hrana pentru albine este buna....dar se poate largii lista produselor care sunt folosite la stimulare incluzindu-se si zaharul si astfel ar fi altfel de concurenta la preturile de desfacere.

Eu spun asta de foarte mult timp!
Omul a dat zahar ca stimulent/supliment albinelor, inca de pe vremea cand Agrana nu exista! Daca s-ar introduce si zaharul pe lista, nu ar mai cumpara nici dracu Apiinvert, Dulcofruct, etc. Sau nu ar mai cumpara la pretul asta, iar producatorii vor fi nevoiti ori sa-si inchida taraba, ori sa practice preturi mai de bun simt si mai aproape de adevar!
Cum dracu se intampla ca pretul unui litru de apiinvert il depaseste pe cel al mierii cumparate de procesator? Cum sa dau mierea cu 6,5-7 lei si sa cumpar torocala, din care 1/2 este apa, la un pret in jur de 8 lei? :nebun:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ionel07196555

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 27, 2013, 08:50:06 PM
Citat din: bio din Ianuarie 27, 2013, 08:38:02 PM
...
  Hrana pentru albine este buna....dar se poate largii lista produselor care sunt folosite la stimulare incluzindu-se si zaharul si astfel ar fi altfel de concurenta la preturile de desfacere.

Eu spun asta de foarte mult timp!
Omul a dat zahar ca stimulent/supliment albinelor, inca de pe vremea cand Agrana nu exista! Daca s-ar introduce si zaharul pe lista, nu ar mai cumpara nici dracu Apiinvert, Dulcofruct, etc. Sau nu ar mai cumpara la pretul asta, iar producatorii vor fi nevoiti ori sa-si inchida taraba, ori sa practice preturi mai de bun simt si mai aproape de adevar!
Cum dracu se intampla ca pretul unui litru de apiinvert il depaseste pe cel al mierii cumparate de procesator? Cum sa dau mierea cu 6,5-7 lei si sa cumpar torocala, din care 1/2 este apa, la un pret in jur de 8 lei? :nebun:
LA targ daca vor fi si reprezentanti ; guvern asociati mari {multi membri ] vom afla mai multe si totus as merge pe ideia predai miere la ori ce procesator la pretul pietei nu unu impus sau de cartel si sa primesti hrana [torocale ] an conditile de astazi poti avea 500 de famili declarate si pe teren 50 si ai 12 Kg de familie sa vezi productie 20 la rapita 50 salcam 30 tei  70 floare si cu impozitu le pui pe numele la nemuri ce nu se poate plati o scoala sa aibe si ei o diploma ??? ...
ASA ai predat ai muncit . ... sau poate o vinzi altfel 5 > 6 E pe Kg si nu mai ai nevoe de subventie http://apiardeal.ro/forum-discutii/Smileys/apiardeal/yes-2.gif

mph

Daca veti considera util ajutorul meu pot incerca o modalitate de sustinere a apiculturii pe zona Parlamentului Romaniei cu sprijinul unor cabinete parlamentare la care am acces.
Vreau sa va tansmit ca nu am experienta pe acest domeniu, momentan studiez intens "fenomenul" si intentionez ca odata cu venirea primaverii sa am intre patru si zece stupi ME cu rama 3/4.
Din punctul meu de vedere consider ca ar fi util pentru interesul nostru general ca si iubitori de albine sa facem tot ce putem pentru a sustine un document care sa exprime detaliat si fara interpretari toate necesitatile noastre ca si apicultori.
Imi ofer sprijinul, neconditionat, in tot ce inseamna eforturi depuse pentru a avea o lege a apiculturii asa cum o doreste majoritatea crescatorilor.



pharaonu75

Citat din: mph din Ianuarie 28, 2013, 07:20:08 PM
...
Din punctul meu de vedere consider ca ar fi util pentru interesul nostru general ca si iubitori de albine sa facem tot ce putem pentru a sustine un document care sa exprime detaliat si fara interpretari toate necesitatile noastre ca si apicultori.
...

Bun venit pe forum si multumim pentru disponibilitatea aratata.
Asa cum spuneati, ideal ar fi daca acei bani s-ar acorda dupa necesitatile apicultorului, nu dupa sfere de interese.
Am mai spus-o de mai multe ori, dupa parerea mea PNA-ul este foarte util, este un balon de oxigen pentru apicultori si, prin ei (polenizare) si pentru economia Romaniei. Insa modul cum a fost pus in aplicare pana acum a lasat de dorit.
Parerea mea, este posibil sa gresesc, ar fi sa se acorde o subventie pe familia de albine, suma fixa, iar cu acesti bani apicultorul sa isi achizitioneze cele necesare. Exact ca la subventia pe hectarul de pamant, din care agricultorul isi poate cumpara samanta, poate ara, poate repara un utilaj.
Daca subventia se acorda pentru diverse articole apicole (stupi, faguri, medicamente, hrana, roi, matci) atunci pretul acestora va sari in aer si vom avea din nou cazuri precum siropul de zahar, unde 1 litru de sirop care continea 500 grame zahar costa cat 2 kg de zahar de la alimentara.

Ma vor injura multi pentru ceea ce am scris acum, insa asa vad eu lucrurile: banul sa ajunga la apicultor, iar piata sa fie libera, concurenta sa isi faca simtita prezenta si fiecare sa cumpere ceea ce ii trebuie si de unde doreste. Sa se faca verificari la sange privind numarul de familii existente si inscrise in registrul agricol si la dsv, iar astfel se va sti ce subventii sa i se dea fiecaruia si ce impozit sa plateasca, pentru ca din cate am inteles treaba cu impozitarea apiculturii ramane batuta in cuie.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

 Odata cu introducerea acestui nenorocit de impozit datele problemei se schimba total . Cum impozitul se aplica proportional la toti stuparii care detin cel putin 50 colonii de albine  asa si banii de la APIA sa se imparta la toti stuparii care platesc acest bir la stat .
  ca esti multiplicare sau productie tot acelasi impozit platesti , cred ca si bani trebuie impartiti fara discriminare . Trebuie sa dispara ideea ca exista o singura asociatie reprezentativa plina cu apicultori cinstit si frumosi iar restul sunt niste hoti si urati . Impozitul loveste in toti asa ca si banii de la APIA SA LOVEASCA IN TOTI !

bio

#102
Dl-e Mph, ma bucura prezenta dvs. pe acest forum ... incerc sa va expun cum vad eu actualul proiect al PNA 2014-2016..

Citat din: bio din Ianuarie 27, 2013, 08:38:02 PM
......
PNA-ul pentru 2014-2016 acum se hotaraste si multi incearca sa i-si promoveze interesul propriu ca o continuuare a afacerilor care le-au facut in tot felul de investitii legate de producerea de material biologic. Vor sa aiba subventii pe familiile folosite la multiplicare, vor ca statul sa dea banii ca ei sa-si vinda productia de material biologic. Poate ca cei care au putere de decizie nu vor cadea in acest joc si vor fi "tata si mama"  pentru toti apicultorii nu numai pentru cei care produc material biologic.

Si sa se incerce eliminarea "ucigasilor de albine"...un roi cumparat sa existe  pe teren, la un eventual control si dupa 2-3 ani de la achizitie.. Sa se termine cu vinzarea doar pe hirtie a roiurilor si peste o luna doua sa se motiveze ca acele roiuri "s-au dus, sa le fie tarina usoara"..
De anul acesta voi fi platitor de impozit ca asa spune legea... dar nu pot acepta ca banii mei, impozitul platit de mine sa fie cheltuit ineficient pe afacerile altora. Suntem cetateni europeni si avem si drepturi .

Mai sunt si puncte in acel proiect de PNA, care se refera si la pulime....dar din lipsa de bani vor disparea.. Poate nu am dreptate, poate visez eu avioane dar m-am uitat pe unde am trecut si incep sa fac legatura la ce am vazut.
....
  Hrana pentru albine este buna-- mai ales in anii secetoshi......dar se poate largii lista produselor care sunt folosite la stimulare incluzindu-se si zaharul si astfel ar fi altfel de concurenta la preturile de desfacere.
....

Din punctul meu de vedere ar fi mai benefica acordarea unei subventii directe apicultorului asa cum se acorda si celorlalte categorii de crescatori de animale din Romania ..
Apicultorul cu banii primiti stie ce are nevoie si i-si va cumpara la pretul cel mai bun dupa piata .

Anul trecut sa dat 12 Kg de hrana pentru familia de albine-- de exemplu in zona unde imi desfasor eu activitatea nu a fost nevoie de atit intrucit au fost ceva precipitatii si familiile de albine au avut in permanenta cules de stimulare si intretinere,  --daca aveam subventia pe familie nu mai luam atit sirop si restul ii investeam in echipamente apicole. 
Poate in alte zone ale tarii unde fenomenul de seceta a fost mai accentuat cantitatea de hrana pentru albine a fost insuficienta ...daca aveau subventia pe familie si-ar fi luat cit aveau nevoie si bagau la iernat familii mai puternice.
Sunt apicultori cei de la BIO carora nu le este permisa hranirea familiilor cu sirop sau zahar......ei daca aveau subventia pe famile si-ar fi luat ce aveau ei nevoie pentru apicultura care o desfasoara ei.

Aurel

Apreciez cele trei postari de mai sus, Bio, Dragos2006,Faraonul75,care ua punctat la fix problema si din care se despind aceleas concluzii.
     Ce facem sa nu ramanem doar cu ele?Se mai poate face ceva ?
    Domnul Mph ,ce propunere aveti concret?

valy_cot

#104
Si eu sunt sunt de acord tot cu subventia fixa pe familia de albine ca si la celalte animale , dar sa fie corelata cu norma de venit care au stabilit-o. Daca o oaie are subventia de 40 ron media la norma de venit e undeva tot pe acolo(23+65)/2=44ron. Eu cred ca asa ar fi cel mai corect.
Tel 0766615731