ce se mai poate face ?

Creat de lory 1970, Ianuarie 27, 2015, 01:35:13 PM

« precedentul - următorul »

lory 1970

 dupa depopulari masive in luna octombrie,si unificari in unul dintre stupi mai am doar pumn de albine si matca . N-as dori sa le pierd  aiurea pt ca asa nu au nici o sansa . As mai putea face ceva cu ele ? mentionez ca sunt un incepator in a doua iarna si prima cu pierderi
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)

oroles

Daca nu vrei sa unifici si mancare au sufiecienta le poti lasa asa si poti folosi regina la facut un mic roisor atunci cand vei avea albina mai multa in ceilalti. E ca si cum ai fi iernat un nucleu. Altceva nu ai ce sa faci.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

lory 1970

si sa-l las in stupul mare? se mai poate incalzi daca mai vin friguri? sau sa-l mut in mininuclau si sa-l pun la adapost
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)

MirceaCalin

Eu n-aş prea crede că o mână de albine va supravieţui până la primăvară, chiar şi cu mâncare la discreţie...

bio

cauta un apicultor cu experienta in zona ta... si el daca vede exact cum sta situatia stie ce sa-ti recomande.

In orice caz... din pacate, stai cam rau.

Depopularea de care spui poate fi cauzata si de varooa.... am inteles ca matca are .....poate prinzi o zi buna si le faci si un tratament , iar alblnele care le mai ai, nu vor mai fi stresate in continuuare si primele generatii de puiet nu vor mai fi calarite la maxim de varooa.


Cite familii ai..?

cipik

Daca nu vrei sa unifici poti sa plasezi rama cu matca si albinele intre doua diafragme de polistiren extrudat, micsorundu-le spatiul ce il au de incalzit. Cauta ca rama sa fie cel putin jumatate cu miere. Roaga-te sa nu mai fie geruri mari.
Si eu am doua nuclee de 2 rame de albine pentru cazuri in care dispar ceva regine. Cred ca la prima vizita le las si eu pe 1 rama. Anul trecut ce nuclee pe 2 rame am iernat au iesit din iarna, si ce bine mi-au prins.

P.S. Stii sa te rogi? Da-i drumu.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

lory 1970

din pacate la cei din zona degeaba apelez caci nu se coboara la nivelul meu, ma mai ajuta cel de la care am achizitionat roii acum doi ani dar e departe de mine de aceea am decis sa apelez la ajutorul forumistilor
    dupa unificarile din toamna din 10 am ramas cu 6 ( sau 5 acum )
   nu am cu ce sa-l unific caci ceilalti au matca,si par ok, de aceea voiam sa aflu ce as putea face cu aceasta matca,fiindca e pacat sa o las sa moara
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)

dorindafi

 :hi: lory
daca mai e un pumn de albina shi rezista pina la primavara e greu sa se mai refaca
cind se va incalzi va fi predispus furtishagului
dar pina atunci lasal inpace  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pad3

du-l pe balcon sau la tara intr-un sopron, impostant sa fie ferit de intemperii si variatii puternice de temp. baga-le hrana proteica si in primavara va fi cel mai tare stup :)
somnul ratiunii naste monstri

Muntoiu Radu

#9
Eu iti propun un experiment (n-am experienta si nici nu am mai citit de asa ceva) :
baga rama respectiva in alt stup si in Martie/Aprilie  daca mai sunt doua matci faci un nucleu cu una. Matca oricum e moarta deci nu pierzi nimic, si cu ocazia asta mai aflam si noi (cel putin eu) daca se omoara matcile intre ele iarna. Daca pumnul ala de albinee pe mai multe rame du stupul la caldura mai intai si lasa numai o rama buna.

Alta idee (tot din "putul gandirii") - eventual poti confectiona o cusca mai mare (din plasa metalica, cu o fata deschisa), sa acopere tot pumnul de albine, o infigi in rama peste acele albine (pe zona cu miere), si o pui intr-un alt stup si o scoti la primavara. Daca pumnul acela de albine se afla pe o zona fara miere, poti baga tu o bucata de fagure cu miere in acea cusca (inlocuita regulat cu alta bucata de fagure).

Sau (cea mai sigura varianta) - lasa matca respectiva si albinele pe o singura rama, si ia 2 rame pline de albine (exterioare, fara matci !) de la 2 stupi diferiti (puternici !) si pune-le de o parte si de cealalta a ramei cu matca. Daca nu e miere pe ramele respective le pui tu o punga deasupra (colegii mai experimentati spun ca stupii slabi consuma mult). Sambata se anunta vreme ceva mai buna si poti muta rame (rapid si cu grija). De omorat nu se omoara si nu omoara nici matca (am egalizat eu in Noiembrie fara probleme), dar nu stiu daca nu vor zbura inapoi la primul zbor de curatire. Daca acel zbor de curatire are loc mai tarziu, poate are si matca sansa de a-si creste o noua generatie cat-de-cat, sa o tina in viata pana poti intari tu stupul in primavara...

Succes  :hi: si nu raspund de pierderi  :D

apivasmob

Varianta lui Radu este buna.
Dar iti propun ce am facut eu iarna trecuta si in iarna asta cu matca din nucleu am introdus-o in colivie si am pus-o intre ramele din cuib la o familie foarte populata 9la verificarea facuta dupa 14 zile este prezenta si VIE.
Sanatate tuturor apicultorilor

lory 1970

 multumesc de sfaturi ,ramine pina simbata sa ma decid pe care-l iau la proba, dar parca ma atrage mai mult ideea de al pune intr-un loc ferit mai la caldura, intr-un nucleu de polistiren , mincare are destula , si asa pot sa-l tin sub observatie mai usor va tin la curent oricum cu ce se va intimpla incontinuare
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)

lory 1970

din pacate dupa ce am confectionat un nucleu pe 6 rame, si ma pregateam sa le mut in el si sa le bag in sura la adapost, au disparut cu totul , au fost citeva nopti f  reci ,deci incercarea de al salva a venit preea tirziu
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)

v.vlad

sa nu-ti para rau , oricum nu faceai stup din ala pana la toamna . daca avea zile si vedea primavara , ar fi fost dat in diaree si era focar de boala in stupina . varianta cea mai buna , dupa mine , ar fi fost sa-i fi dat matca ( daca era tanara si buna ) unuia care avea matca mai batrana

dorindafi

Citat din: lory 1970 din Ianuarie 31, 2015, 09:51:39 PM
din pacate dupa ce am confectionat un nucleu pe 6 rame, si ma pregateam sa le mut in el si sa le bag in sura la adapost, au disparut cu totul , au fost citeva nopti f  reci ,deci incercarea de al salva a venit preea tirziu
eu i-am urat pina-nprimavara dar se pare ca n-a avut rabdare
CODUL  e   LEGEA
         0763650092