Disparitie matci.

Creat de dinupaltinis, Noiembrie 18, 2014, 09:01:41 PM

« precedentul - următorul »

dinupaltinis

In fiecare an am pierdut cateva matci imperecheate tinere sau batrane, dar anul asta am pierdut in jur de 30 de bucati.
Aceeasi problema o au toti stuparii din zona mea.Unele fam. le-am gasit la timp si le-am dat alta matca,altele prea tirziu.Saptamina trecuta mi-au disparut 3.Care sa fie explicatia?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

oroles

Furtisag.
Acarapis woodi.

Nu inteleg cum le-ai pierdut. Anul acesta multi s-au plans de furtisag. Am avut si o colega care a pierdut cativa din cauza furtisagului.
Problemele anului: varroa & furtisagul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

TDI

Urdinisele prea mari in perioade când ar fi trebuit sa fie mai mici. Furtisag.
Si tratamentele le afectează.

Eugen B

Cum adica au disparut? O treaba este sa le pierzi, si alta sa dispara. Mai sunt moarte pe undeva prin stup sau au disparut miraculos?

mape 48-petru manea

Daca fenomenul se manifesta intr-o zona mai intinsa trebuie cautat in carti "Bolile reginei ""

dinupaltinis

Citat din: Eugen B din Noiembrie 19, 2014, 07:44:27 PM
Cum adica au disparut? O treaba este sa le pierzi, si alta sa dispara. Mai sunt moarte pe undeva prin stup sau au disparut miraculos?
Astazi am scos ultimele rame goale care mai erau prin lazi,pt. ca eu inca nu i-am impachetat si am gasit 4 fara matca,la doi le-am dat si pe doi i-am unificat.Duminica dupa masa le-am descapacit ultima rama pe anul asta si toti erau linistiti si nu plingea nici unu.Deci in 3 zile 4 matci disparute.Nu se pune problema de furtisag.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

bucovineanu

Astea 4 se presupune ca au disparut subit in ultimul timp.Se pune intrebarea celelalte in ce perioada au disparut, si ce a ramas in stup? Si inca ceva, la cat timp au fost verificati stupii, sau mai exact ce perioada a trecut intre 2 verificari?

TDI

Ultimele matci ti-au dispărut mai mult ca sigur din cauza tratamentelor si/sau parazitarii braula/varroa. Depinde si când au eclozionat si s-au imperecheat respectivele matci, cu cat împerecherea e mai deficitara cu atât durata de viată a mărcii scade.
Anul trecut am avut 16 matci pierdute, din care 7-8 din cei mai buni stupi - sfarsitul lui iulie începutul lui august. Anul asta am avut mai mare grija la urdinise si n-am avut probleme. Mai ales daca ai avut stupii unul lângă altul fără măcar 2.5 metri intre rânduri, ca mine :D. Anul asta i-am mai răsfirat.

Eugen B

Eu cred ca matciile au fost batrane, ceva de genu am patit si eu anul trecut

un OM

Cu ce anume a-ti tratat? In cate reprize? A-ti controlat eficienta?

MirceaCalin

Citat din: un OM din Decembrie 02, 2014, 10:49:02 PM
...a-ti tratat ...A-ti controlat...
Fără cratimă, fără supărare !
:wink:

un OM

No ofence! Graba, bat-o vina.

dinupaltinis

Citat din: un OM din Decembrie 02, 2014, 10:49:02 PM
Cu ce anume a-ti tratat? In cate reprize? A-ti controlat eficienta?
Am dat cu varachet,de la salcam si pina la 1 octombrie am facut 2 tratamente a cite 3 reprize, tot la 7 zile ca,sa prind un ciclu de puiet.Problema asta au avut-o toti stuparii din zona de la mine.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

pharaonu75

Adica ai tratat pe o perioada de 42 de zile in sezonul activ?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube