Miere de salcam cristalizata

Creat de hashone, Iulie 18, 2014, 02:38:20 PM

« precedentul - următorul »

hashone

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire. Mierea de salcam extrasa in primavara aceasta a inceput sa se cristalizeze ceea ce nu cred ca este normal. Mierea a fost extrasa numai din caturi, iar caturile le-am pus cand am ajuns cu ei la salcam. Daca poate cineva sa ma lamureasca ii multumesc frumos.

bucovineanu

Nu e miere numai de salcam. Ori au mutat mierea culeasa anterior din cuib in cat pentru a face loc pentru ponta, ori in acelasi timp cu salcamul au cules si de la altceva.

dodo79

daca cristalizarea este alba ca si untura de porc este de la rapita.rapita de primavara in floreste dupa rapita la care sa cules in pastoral

hashone

Nu este alba. Este galbui deschis. Mierea nu s-a cristalizat de tot, este mai mult ca o pasta.

dorindafi

Citat din: hashone din Iulie 19, 2014, 04:06:58 PM
Nu este alba. Este galbui deschis. Mierea nu s-a cristalizat de tot, este mai mult ca o pasta.
in primavara , inainte de a pune caturile ai efectuat stimulari cu sirop ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Daca continutul de glucoza este mai mare decat fructoza, atunci miere cristalizeaza. Melizitoza, un alt tip de zahar produce cristalizarea mierii. De regula plantele din zona de lunca au mai multa melizitoza ceea ce poate duce la cristalizare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Nu este nimic depsebit , fiind un am prost pentru culesul de salcam mierea mai are alte sorturi prin ea . Pe timpul comunistilor se numea salcam calitatea a doua .