matca trintorita

Creat de gedos4u, Iulie 17, 2014, 11:31:13 PM

« precedentul - următorul »

gedos4u

salutare,
am intr-un stup trantori mici, de dimensiunea albinelor. conformatia e de trantor, marimea e mult mai mica. am matca in stupul respectiv, am gasit-o pe ultima rama alaturi de suita si cativa trantori normali.
se poate ca matca sa nu se fi imperecheat corect (e roi de anul asta in stupul respectiv, matca i-am dat-o neimperecheata) si trantorasii cei mici sa fie rodul ei sau sa se fi trantorit si niscaiva albine care sa oua pe acolo? am gasit si cate 4-5 oua in celula, si oua depuse in celule cu pastura...
daca ar fi fost albina trantorita  ar fi tolerat matca ?

stefan1

  Puietul de trantori arata alfel decat cel de albine. Ce fel de puiet e in stup? Oua cum spui tu indica un stup besmetic. Daca sunt deja pui iesiti (trantori mici) inseamna ca de mult sunt matci false. Mai poate fi cazul mai rar cand un stup cu albine ouotoare a primit totusi o matca si acele albine mai oua o vreme alaturi de regina. Pune o poza cu puietul, eventual si cu matca!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gedos4u

  puietul eclozionat este de trantor, dar niste trantori miniaturizati, cat lucratoarele...
puietul capacit este alungit, ca cel de trantor, dar nu este si ingrosat. adica celula din care iese nu este si labartata ci doar putin mai alungita 2-3 mm fata de cum ar fi trebuit sa fie cel capacit cu puiet bun.
nu cred sa fi vazut puiet capacit normal, ma mai uit si eventual fac si poze.

oroles

Citat din: stefan1 din Iulie 18, 2014, 02:22:53 AM
  Puietul de trantori arata alfel decat cel de albine. Ce fel de puiet e in stup? Oua cum spui tu indica un stup besmetic. Daca sunt deja pui iesiti (trantori mici) inseamna ca de mult sunt matci false. Mai poate fi cazul mai rar cand un stup cu albine ouotoare a primit totusi o matca si acele albine mai oua o vreme alaturi de regina. Pune o poza cu puietul, eventual si cu matca!

Cum adica matci false? Detaliati!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NiKoN

Matcile false sunt albinele ouatoare din coloniile bezmetice.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

gedos4u

Salutare,
Matca e mai mica decat ar fi normal, nu mai sunt oua dispuse aiurea sau mai multe in celula, sunt ouate ramele centrale pe fetele interioare, cam cat o palma.
Ar fi sanse de revenire la normal?
Ideea e ca trantorasii cei mici sunt majoritari, daca ar fi sa-i comparam ar fi cam 6-7 la o lucratoare. Sa incerc sa-i schimb locul in stupina cu altul mai puternic, pt a-i lua albina zburatoare?


gedos4u

Pozele sunt cam neclare, matca n-a vrut sa stea la pozat, alerga "ca bezmetica":)
O s-o mai las sa vad ce fel de puiet creste in elipsele alea, daca tot s-a hotarat sa oua.


oroles

Am avut si eu una dinasta paralitica. Mi-a distrus toate botcile de pe rama de crestere. Apoi oua numai trantori. A durat ceva pana am gasit-o si am executat-o. Pana la urma am reusit. Am dat o regina noua, buna care a fost acceptata. Acum oua frumos si uniform, numai ca avand putin puiet nu prea are cine sa acopere puietul. Ii voi baga albina gata de eclozare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: gedos4u din Iulie 19, 2014, 10:54:13 AM
Salutare,
Matca e mai mica decat ar fi normal, nu mai sunt oua dispuse aiurea sau mai multe in celula, sunt ouate ramele centrale pe fetele interioare, cam cat o palma.
Ar fi sanse de revenire la normal?
Ideea e ca trantorasii cei mici sunt majoritari, daca ar fi sa-i comparam ar fi cam 6-7 la o lucratoare. Sa incerc sa-i schimb locul in stupina cu altul mai puternic, pt a-i lua albina zburatoare?

  In poza de aici se vad si cateva celule de puiet de albine capacit. Nu stiu istoricul familiei, sper ca nu matca asta a ouat si de albine si de trantori, ca atunci nu e bine. Eu cred ca totusi regina de acum, care zici ca oua grupat, este buna. Asteapta inca cateva zile sa vezi puietul capacit. Iarasi nu stiu cum dintr-o data albinele care ouau pe toate ramele 2-3 oua intr-o celula, s-au oprit brusc din ouat. Trebuie sa fii foarte atent la ce-i in stup si sa nu dai informatii gresite sau trunchiate, ca atunci si sfaturile primite sunt gresite.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

elvis

Am avut si eu albine outoare sunt 2 metome sa redresezi stupul 1il scuturi la 400 m de vatra si dupa 20 de minute calci fara mila toate albinelw care raman oe locul unde l-ai scuturat ca alea sunt cele outoare si metoda a doua este sa il narcotizezi dar e mai grea si daca nu o faci bine le omori pe toate din stup
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

gedos4u

#10
Salutare,
In stupul ala am avut o familie pe care la salcam am impartit-o in trei, i-am luat regina si i-am lasat botci coapte, de-aia am zis ca am dat regina neimperecheata.
Dupa ce am facut treaba asta nu am mai dat pe la stupina prea curand, asa ca la primul control am vazut ouale alea multe- nu avea altfel de puiet sau larve, doar oua. Nu am vazut nicio regina atunci si m-am gandit ca ori nu s-a imperecheat bine regina si oua aiurea ori nu are deloc regina si albinele incep sa oua.  In ziua aia i-am bagat pe urdinis vreo 8-9 regine deabia eclozate luate dintr-un alt stup sperand ca daca sunt mai multe vor zapaci albinele  si macar una dintre ele  va scapa. La urmatorul control am gasit o regina pe ultima rama din dreapta, alaturi de niste trantori normali ca marime si alte cateva albinute, in rest albine destul de putine ca numar si sumedenie de trantorasi mici.
Nu mai avea oua deloc, doar puiet larvar in celule alungite doar, nu si bombate...Acum nu stiu, daca ar oua albinele puietul lor e viabil, traieste?
O sa ma uit la puietul pe care l-a depus regina asta acum, daca e bun o las, dar va trebui ajutata si cu alt puiet capacit si albina acoperitoare, ca ramele sunt pline doar de trantorasi. Sau sa-i schimb locul cu alt stup...Nu stiu daca se merita, v-am zis e mai mica decat una normala, probabil dupa ce se vor redresa vor trage botci.

Intradevar, din primul post reiese ca tot ce v-am spus am observat intr-un singur control...o sa fiu mai atent la exprimare.