Tendinta roitoare dusa la extrem

Creat de MOTANUL, Iunie 26, 2014, 11:59:38 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

M-am trezit cu o experienta pe care multi apicultori o cred SF. Din fericire eram cu 2 apicultori cand s-a intamplat.

Cumpar un stup pe 8 rame si il las 3 saptamani. (cea de-a 3 saptamana ploaie in fiecare zi).
IN prima zi cu soare dupa ploi ne ducem sa verificam stupul.

Aveam fix 10 matci pe 10 rame. Si o gramada de botci pe langa acestea. Am luat 3 rame si am facut un roi; cu alte 2 rame am facut alt roi (amandoi artificiali cu matci mai aratoase). Restul le-am dat in cutiute ca aratau f. bine si nu avea ce face cu atatea (vreo 7).
La o saptamana dupa ce am scos 5 rame din stup cat imi puneam masca si ma pregateam sa ma uit in stup a iesit din el un roi natural de data asta. (roi mare - de vreo 3 rame asa). Nu mai aveam stupi disponibili asa ca am prins roiul si l-am unit cu familia pe 2 rame.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Kiwi Bee

Mai vinde si tu un roi siti cumperi ceva lazi noi. Ca si finduri ati recomand sa modifici un palet cu niste leatzuri si sita(asa economisesti bani).

Ar fi ideal sa intri in iarna cu regine noi facute de tine chiar si prin metoda botcilor de salvare. De exemplu prin metoda lui Miller ati poti face mai multe botci si cind acestea sint mature le dai la fiecare roi/familie cite una sau chiar 2 sa mergi la sigur. Mai ai inca 2 luni bune ca sa ingrasi acei roi chiar si cu sirop.

oroles

Salutare Kiwi Bee?
Unde pot sa citesc despre metoda Miller? Multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

feerary


romikele

Citat din: oroles din Iunie 27, 2014, 07:12:26 AM
... Unde pot sa citesc despre metoda Miller? Multumesc!

AICI!  :wink2:
Citat
Metoda Miller

     Din familia de prăsilă se ridică ramele cu puiet lăsând în ladă albina acoperitoare, matca, 2 rame cu puiet căpăcit la eclozionare și 2 rame acoperitoare cu hrană.
     Se strâmtorează cuibul cu diafragma și se fac hrăniri de stimulare.
     Între ramele cu puiet se introduce o ramă pe care s-au lipit 3...4 bucăți de fagure artificial (cu formă pentagonală, cu înălțimea de 120 mm și lățimea de 60 mm).
     Când aceste fâșii de fagure sunt clădite și ouate, se ridică și se introduc în mijlocul unei familii din care cu 3 - 6 ore înainte s-au îndepărtat matca și fagurii cu puiet și în care au fost adăugate 4 rame cu hrană.
     După 48 de ore se distrug botcile de pe suprafața "fagurelui" lăsând câte 1 din 3 dintre cele de pe margini.
     După 9 - 10 zile botcile se recoltează sau se izolează cu bigudiu.

oroles

Merci Romikele!
Din ce inteleg eu, metoda de crestere Miller seamana cu metoda pe care o folosesc eu cu ramele 1/1 pliabile. Mai pe scurt, mare smecherie nu e. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Rama Miller e ceva de genu`...

Kiwi Bee


pharaonu75

#8
Citat din: Kiwi Bee din Iunie 27, 2014, 05:26:15 PM
Mai dar ati sarit cu totzii  :hi:  :rotfl:

Nu chiar toti, lipsea Pharaonu! =)) =))
Dar nu se lasa el... Vineeeee!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Metoda Miller, partea I.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Metoda Miller, partea a II-a.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Metoda Miller, partea a III-a.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

rarescyp

foarte buna prezentarea metodei.... :thanks:
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

MOTANUL

Multumesc pentru descrierea cu detalii/poze a metodei Miller.
Eu sunt incepator si m-ar interesa avantajele si dezavantajele fata de schimbarea linistita.

Spune pe undeva ca metoda Miller se preteaza la o stupina cu pana la 50 de stupi. Eu la primavara daca imi merg lucrurile bine voi avea 3 stupi (2 trasi din familia roitoare + un stup normal la cap). Toate matcile sunt din 2014.

Eu as incerca o schimbare linistita din stupul recordist (normal la cap  ^:)^). Tai o aripa la matca si la fiecare 8-12 zile in teorie o sa am botci de calitate (de schimbare linistita) pe care le voi muta in stupii astia care au tendinta de roire.
Pana in momentul de fata nu am mai remarcat tendinte de roire la ei (desi am lasat carcasele de la botci - nu au mai crescut nimic in ele). In schimb, sunt foarte nemultumit de cat oua matcile respective. (foarte putin). Fata de stupul cumparat din alta parte (care nu are tendinte roitoare) sunt la un 30%.
De marit se maresc - dar intr-un ritm foarte lent desi au 4-5 rame crescute pe care le tin goale in stup (unul mai si are tone de miere pe rame - la asta oua matca cel mai prost).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0