Stup Ciudat

Creat de petru.atudorei, Septembrie 19, 2013, 07:43:17 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: petru.atudorei din Septembrie 19, 2013, 07:43:17 PM
De cateva zile tot urmaresc un stup care are activitate desi afara sunt 14 grade. ceilalti stupi s-au strans in ghem, in scumb acesta are scandurica de zbor plina cu albina si exista si activitate de dute vino. am crezut ca e furtisag, dar nu se bat la urdinis, in interiorul stupului totul este calm.
Ce parere aveti?? azi s-au retras in stup pe la ora 7 ieri la 8
cu toate ca e aproape intuneric la ora 8.

Am si eu unul care se comporta identic. La urdinis e multa agitatie. Nu cred ca fura de la altii, deoarece urdinisurile sunt restranse pana la dimensiunea unei albine. Ma gandeam ca poate a intrat un soarece inauntru si asta le agita.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

petru.atudorei

eu nu am soareci. am verificat

gheghe

   Se poate face o distinctie intre comportamentul albinelor la urdinis in diverse situatii.La un furtisag de la o stupina mai indepartata albinele -la urdinis-se comporta ca la un cules normal.In cazul unui furtisag de la un stup din aceeasi stupina, la urdinisul familiei de la care se fura este de regula o agitatie mai mare,albinele umbla aparent haotic pe scandura de zbor,verifica aproape toate albinele ce vor sa intre in stup,circula pe peretele din fata,etc . Sunt cazuri in care furtisagul este'linistit',acesta este mai discret si se poate depista cu ajutorul fainii cernute deasupra albinelor la urdinis,ulterior urmarindu-se urdinisele familiilor posibil a fi 'victime'.

stefan1

Citat din: oroles din Septembrie 23, 2013, 03:31:44 PM
Am si eu unul care se comporta identic. La urdinis e multa agitatie. Nu cred ca fura de la altii, deoarece urdinisurile sunt restranse pana la dimensiunea unei albine. Ma gandeam ca poate a intrat un soarece inauntru si asta le agita.

  Intr-un stup suficient de puternic soarecii nu intra pana albinele nu stau in ghem sau intra dar o singura data.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dodo79

salutare.am si eu 2 roi.unul este sprinten tare.frecventa de o albina la 2-3 sec.aceeasi directie in fiecare zi.in acea directie sunt niste sere cu flori.sa fie pe acolo?mai am cateva intrebari. ramele stupului sunt pe jumatate capacite.din cealalta jumatate trebuie scoasa mierea necapacita ptr iernare?.se pot pune rame capacite full sau este nevoie de spatiu ptr albine si sa ramana doar pe jumatate capacite?cum ar trebui sa arate ramele cand se strange in ghem?la mine sunt inca sus si au activitate.de cate rame cu miere sunt nevoie ptr iernare.am citit ca un roi are nevoie de 12-14 kg de miere.multumesc