Drama in stup

Creat de bucovineanu, Iunie 15, 2013, 09:11:23 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

La o alta familie am gasit o alta situatie curioasa. Regina era din 2012. La fel nu am vazut oua pe rame. Avea cateva botci, unele deschise si unele capacite. La coltul unei rame o botca roasa in lateral si inauntru se vedea abdomenul unei regine. Am zis ca inca exista regina batrana pe care albinele vor sa o schimbe si ea nu vrea sa plece. Am rupt botca si surpriza:

bucovineanu

Scuze, am gresit poza:

bucovineanu

Era regina de anul trecut care dupa ce a intepat rivala si albinele au inlaturat cadavrul a intrat ea in botca si a sfarsit acolo.

12 BNR

anul acesta cu ce culoare se marcheaza matca?

bucovineanu


romikele


Kiwi Bee

Departe sa fie de mine sa dau lectii sau sau asa ceva.
Observ Bucovinene ca majoritatea stupilor tai au acoperis si tinind cont ca esti prin nordul RO nu tiar merge mai bine cu stupii la soare? Dat fiind ca ai acoperisuri nu puten vorbi de supraincalzire ca si la stupii cu capac plat. Banuiesc ca albinele tale fiind la umbra nu ies pe la 6 dimineata la lucru. Tin minte albinele lui tata(pe linga Arad cu cimpie cita vrei) primeau soare deja la 5 dimineatza iar la 6 albinele erau la lucru.
Din pacate la tata si prietenii lui(5-6 apicultori la un loc in stationar cu stupii in shopron) puteam vorbi de supraincalzire din mai mute motive:
-nu era alta aerisire decit urdinisul
-urdinisul era doar de max 200mm si nu pe toata latimea stupului
-stupii erau in pat cald
-stupii erau de tip "stupii nemtilor in RO" si la etaj se acumula caldura. Seara la verificare - ne plimbam prin fata urdiniselor - ne uitam care stup are barba mai mare. Citeo barba era de dimensiunea unui roi. In ziua de azi eu deja vad apicultura total diferit.

bucovineanu

Stupii sunt asezati in panta lina cu fata spre rasarit. Cand rasare soarele primele raze bat drept in urdinis. Dupa ce soarele urca stupii intra in umbra.
Desi sunt in Bucovina atunci cand e cald,  e cald si la noi. In zilele urmatoare temperatura va trece de 30 de grade. La soare trece de multe ori de 40 si atunci e greu de lucrat atat pentru albine cat si pentru apicultor. Cu ani in urma cand pomii erau mai mici la un stup in care batea soarele, iesisera aproape toate albinele afara. S-au rupt si cateva rame de caldura. Acoperisul e negru la cei cu sindrila si dedesupt temperatura creste foarte mult atunci cand bate soarele.

12 BNR

e de preferat ca atunci cand ne alegem locul stupinei sa ne orientam ca pe timpul zilei (dupa masa) stupii sa fie la umbra? pt ca eu acuma ma orientez unde sa ii amplasez la anul.

bucovineanu

E de preferat ca stupii sa aiba urdinisul spre E- SE, iar in orele dupaamiezii cand se inregistreaza maxima zilei sa fie umbriti.
Am vazut pe celalalt forum parerea ca este interzis ca stupii sa fie amplasati la umbra nucului. Eu am in mijlocul stupinei un nuc foarte mare. Am stupii sub el de aproape 35 de ani si nu am avut niciodata vreo problema din aceasta cauza.

dorindafi

Am vazut pe celalalt forum parerea ca este interzis ca stupii sa fie amplasati la umbra nucului.


prin ordonantza de urgentza ?  :)
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

albinuta carina

Si eu am avut o problema cu matca dupa ce sa imperecheat a depus o rama de oua si nu am mai gasito,in schimb au fost trase cateva botci de salvare.asta am patito la 2 nuclee de anul acesta.
La alt nucleu matca inca depune oa dar la 2 rame distanta o botca la marginea ramei. Care ar fi eXplicatia?

CATALIN_CJ

Am facut 25 de roi artificilai si liam tot pus botci eclozau matcile le vedeam citeva zile si dispareau bau vreo 5 miau si roit sau am avut si citeva cazuri ca al tau a inceput matca sa depuna si a disparut la una am vazut pe o suprafata cit palma oua depuse pe ambele parti ale unei rame si cind am ajuns la rama de pe margine cautind matca am gasito acolo cu albinele calare pe ia miau omorito si nu era furtisag matca era eclozata in stupu respectiv inperecheata acolo da nu inteleg de ce au omorito? Numai probleme am avut cu iei dor 16 matci imi depun din 25  4 nu le gasesc a treia oara dupa ce le vad cite o saptamina in stup si si 5 nu au depus inca matcile sint toate marcate. Roi iam format de 3 saptamini. GREU am roi naturali la aia ma uit o data la saptamina in astia artificiali tot cu capu in captar trebuie sa fi.

Bătrânul

De "circul foamei " ati auzit ! Dar de roiul foamei ???? :rusine:

marius_vfp

Citat din: bucovineanu din Iunie 15, 2013, 09:16:43 PM
Era regina de anul trecut care dupa ce a intepat rivala si albinele au inlaturat cadavrul a intrat ea in botca si a sfarsit acolo.

e un caz rar , dar daca i-a sapat groapa alteia ..........
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva