cat de mare...poate fi un stup?

Creat de delorin I, Noiembrie 06, 2012, 04:27:45 PM

« precedentul - următorul »

delorin I

Salut! Am vazut pe net in filmultele profului on-line la un moment dat niste stupi foarte lungi...Are cineva asa ceva? Sunt un fel de orizontali...dar evident cred ca intra in ei 80-100 de rame din ce se vede de departe.Avand in vedere ca sunt tot felul de idei despre cum sa-ti pazesti stupii - mai ales daca nu faci pastoral...ce ar fi daca am construi un stup sa zicem de 2 sau 3 metri care sa nu poata fi ridicat fara macara?  Adica, un stup, pe care eu care fac doar stationar, sa nu am nevoie sa il ridic, iar hotul sa nu il poata cara!  Se poate usor fixa pe niste picioare ancorate in beton, facem capac sau capace...pentru fiecare familie ce locuieste in el. Il putem prevedea cu magazii sau nu, pur si simplu il folosim ca pe un orizontal si putem sa lasam 20 sau 24 de rame de familie...Voi care aveti vechime in acest domeniu...ce parere aveti?

cristian87

se pot face si din caramida fara nici o problema
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

delorin I

Asta e o super idee..:) Vedeti de ce e bine sa discutam...:)

morozan simion

se poate face si din beton armat iar in interior tencuit si izolat cu polistiren

ion patrut

chestia cu stupul de 2 metri trebuie analizata nu-i de neglijat ideia. Stup di beton armat? :rotfl:sa stii c-a fost buna

dorindafi

Citat din: delorin I din Noiembrie 06, 2012, 04:27:45 PM
Salut! Am vazut pe net in filmultele profului on-line la un moment dat niste stupi foarte lungi...Are cineva asa ceva? Sunt un fel de orizontali...dar evident cred ca intra in ei 80-100 de rame din ce se vede de departe.Avand in vedere ca sunt tot felul de idei despre cum sa-ti pazesti stupii - mai ales daca nu faci pastoral...ce ar fi daca am construi un stup sa zicem de 2 sau 3 metri care sa nu poata fi ridicat fara macara?  Adica, un stup, pe care eu care fac doar stationar, sa nu am nevoie sa il ridic, iar hotul sa nu il poata cara!  Se poate usor fixa pe niste picioare ancorate in beton, facem capac sau capace...pentru fiecare familie ce locuieste in el. Il putem prevedea cu magazii sau nu, pur si simplu il folosim ca pe un orizontal si putem sa lasam 20 sau 24 de rame de familie...Voi care aveti vechime in acest domeniu...ce parere aveti?
gandeshtete prima data in ce tzara suntem
eu personal nici nu mas gandi sa i-au dictamai stupul fie el din caramida,fier forjat etc
mai bine i-au ramele  .  acum sa nu-mi zici ca shi ramele le faci din plumb  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

nicomico

Am vazut la cineva o lada asa ,in care avea cinci familii de albine (5orizontali in pat cald).Ierneaza fb,dar daca faci pastoral iti trebuie obligatoriu macaraua.

delorin I

Apropo de un mesaj de mai sus...logic este ca din moment ce faci un stup mare sa ai si balamale la capac...si incuietori sau incuietoare ca treaba cu furatul sa nu fie asa usoara cat ai bate din palme! Daca tot vine sa fure ramele....sa aiba de lucru , sa aiba pile si mai stiu eu ce..poate un flex cu baterie...:)) oricum eu voi ancora si stupul pe postament..asa ca ala care vine...trebuie sa stie nu doar apicultura- cu implicatiile indirecte- tamplarie, medicina veterinara, contabilitate si mai stiu eu ce...dar si ceva despre fiare, sa aiba si ceva scule....DECI AR TREBUI SA FIE LEONARDO DA VINCI! In concluzie, daca batranul Leonardo vine la mne la furat, tot respectul!!! Poate ii dau si un bonus! :)) Sa dezvolte ceva tehnologii de furat noi! :))

dorindafi

asha e delorin , sa vada shi ei cat de greu e sa duci un stup  :rotfl:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

jenica67

   delorin I de unde esti ?? La noi in banat, traiesc vipere, si chiar vipere cu corn. Daca vrei paza, iti faci rost de vre-o 4-5 poate chiar 10, si le cazezi in stupina, le hranesti cu soareci si altele, sa nu aiba treaba sa plece de acolo, dupa mancare. Sigur nu o sa ai hoti, mult timp in zona. Stupii ii pui numai sa ii atragi hotii in capcana. Dupa doi ani, dupa care o sa fie cunoscute toate legendele locului, te apuci acolo de apicultura, ca nimeni nu o sa creada, ca nu mai sunt viperele.  :nudie:
  Ce naibi pescuiesc si pasaricile si noi nu suntem in stare, sa vanam hotii ??

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yT7WVykALv8#
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

desprealbine

daca as fi hot m ar interesa numai albinele stupi ti ias lasa

sorinma

jenica ....tare pasarica...am crezut ca doar hraneste pesti ,oare cu ce pescuia?sa mai zica cineva ca pasarile au creierul mic :P
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

salut, e nu conteaza marimea creierului ci densitatea lui , acum referitor la stupul gigant , conteaza oare cat de mare e? sau cate albine sunt in el? , eu sincer asi merge pe varianta verticala si nu orizontal , ca la clasicul me , cu tije filetate prins de fund si suportul pe care sta .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

desprealbine

cred ca marimea ideala este cat sa ti incapa toata stupina in el si daca il faci si bio economisesti si varachetul si iti mai ramane loc in buzunarel sa pui si un caine pentru paza acolo langa rama oarba

morozan simion