familie bezmetica cu matca?

Creat de Mihai Sergiu, Iunie 24, 2012, 01:21:06 AM

« precedentul - următorul »

Mihai Sergiu

 Astazi cand am verificat un nucleu de imperechere am avut cea ma surprinzatoare situatie. am vazut cate doua oua intr-o celula plus ca mai era lipit si de peretele celulei insa acolo era si matca si avea si ea oua depuse normal. este posibil sa fi luat ramele cu albina de la familie orfana dar fiind bezmetica de ce a mai acceptat matca?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

ion patrut

ma confrunt cu aceias problema ,roi creat artificial sia tras botci ,au iesit matci , a ramas una dar de ouat oua aiurea ce sa fie oare?

mape 48-petru manea

am 3 nuclee bezmetice la care le-am dat botci din care au eclozat matci si acceptate
am luat ramele cu puiet depus de albine outoare si le-am spalat cu jet de apa
si eu sunt curios ce se va intampla
din experienta stiu ca acea matca va disparea la un momentdat
cele 3 nuclee raman sub observatie  :hi: :hi: :hi:

ion patrut

totusi nu exista o explicatie? oare sa nu fie fecundata?

marian sima

Pentru  Cradle,unele matci tinere nu au populatie deajuns pentru cit poate ia sa ponteze se intimpla sa mai arunce si cite doua oua in celula sau chiar cite trei .
Pentru restul ,faceti roi cind aveti botci capacite gata de iesire,botcile de salvare nu sint bune.

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

mape 48-petru manea

Citat din: marian sima din Iunie 24, 2012, 09:17:35 PM
Pentru  Cradle,unele matci tinere nu au populatie deajuns pentru cit poate ia sa ponteze se intimpla sa mai arunce si cite doua oua in celula sau chiar cite trei .
Pentru restul ,faceti roi cind aveti botci capacite gata de iesire,botcile de salvare nu sint bune.

Cu tot respectul ,nu sunt de acord cu teoria "unele matci tinere arunca 2-3 oua intr-o celula "
Mai sus am spus ca am 3 nuclee bezmetice cu matca acceptata iesita din botca in respectivele nuclee.
Azi am controlat si surpriza 2 matci din 2 nuclee au inceput ponta ,una nu a inceput inca.
Am mai spus ca am spalat cu jet de apa puietul depus de albinele outoare
In concluzie albinele din nucleu au hranit in paralel si larvele de trantor si larvele de albine din oua depuse de matca
cateva poze :

bee_lover

Am si eu un roi care a ramas fara matca si pana am observat deja s-a bezmeticit, le-am dat o matca tocmai iesita din botca unsa bine cu miere, saptamana trecuta inca era acolo, deci nu au omorat-o, acum sunt curios daca se imperechiaza si incepe sa depuna oua in paralel cu albinele bezmeticite...

mape 48-petru manea

In prezenta unei matci in nucleu instinctul de a depune oua a albinelor se atrofiaza din cauza feromonilor matcii.

marian sima

Mape 48 ce am spus nu este o teorie ci un fapt concret poate sa confirme si alti apicultori.
Cit despre roi sau familie bezmetica mai bine le distrugeti ca pierdeti mai putin decit cite matci pierdeti si cit rame cu puiet.Sau daca aveti vinatori de roi prin apropiere merge scuturat pe o creanga si ii saturati sa mai vineze roi de la dv.Stiu unul care-mi zicea "Cine vede roiul a-l lui este"L-am saturat de vinatoare de roi.

marian sima

Uitasem,glandele se atrofiaza dar instinctul albinei ouotoare de a-si omori rivala nu se atrofiaza,o albina care apuca sa ponteze nu mai lasa in ruptul capului matca in stup,sau pote li se trage de la apa ,au racit la ovare si au uitat ca ponta. =))

dorindafi

acum sa va spun shi eu
dupa efectuarea unui roi cu botca creata prin roire naturala
-a ieshit matca dar nu sa mai intors de la imperechere
-am bagat o alta botca capacita shi a ieshit shi matca respectiva dar familia sa besmeticit.
   scutur ramele shi cutia de albina,dau cu jet de apa,raman celulele intacte cu exceptzia unora care au apucat sa le alungeasca/capaceasca cu trantori care au fost eliminatzi
la trei patru zile verific shi gasesc din nou oua de trantori depuse. concluzia:
-matca trantoritza , familia desfintzata.

              asha ca dupa parerea mea , marian are dreptate
Cit despre roi sau familie bezmetica mai bine le distrugeti ca pierdeti mai putin decit cite matci pierdeti si cit rame cu puiet.
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

o discutie educativa  :bravo:
Pana acum asa faceam si eu ---familia roiul sau nucleul bezmetic il desfiintam---anul acesta am facut si eu o experienta
Acele nuclee de imperechere nu imi trebuia pentru ca am 100 de familii si vreo 20 matci inperecheate in nuclee
Va salut si numai bine va doresc  :hi:

stefan1

Citat din: mape 48 din Iunie 26, 2012, 01:14:11 PM
Citat din: marian sima din Iunie 24, 2012, 09:17:35 PM
Pentru  Cradle,unele matci tinere nu au populatie deajuns pentru cit poate ia sa ponteze se intimpla sa mai arunce si cite doua oua in celula sau chiar cite trei .
Pentru restul ,faceti roi cind aveti botci capacite gata de iesire,botcile de salvare nu sint bune.

Cu tot respectul ,nu sunt de acord cu teoria "unele matci tinere arunca 2-3 oua intr-o celula "
Mai sus am spus ca am 3 nuclee bezmetice cu matca acceptata iesita din botca in respectivele nuclee.
Azi am controlat si surpriza 2 matci din 2 nuclee au inceput ponta ,una nu a inceput inca.

 
Am mai spus ca am spalat cu jet de apa puietul depus de albinele outoare
In concluzie albinele din nucleu au hranit in paralel si larvele de trantor si larvele de albine din oua depuse de matca
cateva poze :

  Am avut o sotuatie de care am si scris in anii trecuti: In lada unei familii vandute a ramas un pumn de albine. Le-am pus un faguri gol in ideea sa il iau si sa incerc intr-o seara sa il  introduc in alta familie. Le-am pus, totusi o botca faina, ii ideea ca si botca o sa o iau pentru un nucleu. Dar am uitat de aceste albine si numai peste vreo doua saptamani m-am uitat la ele. Spre surprinderea mea, albinele au rezistat S-au grupat intre peretele lazii si fagur, intr-un colt. Dar cu ele era o regina foarte faina, iar in fagur, pe toata suprafata ocupata de albine erau oua, dar nu unul ci si cate 10 intr-o celula, fundul celulelor era alb! Nu eram sigur daca sunt depuse de matca, sau poate sunt si albine trantorite 9ca a stat cateva zile pana le-am dat matca). Totusi matca era prea faina si am hotarat sa fac un roi in acea lada. Am pus matca o zi in cusca si am format un roi cu 2 faguri de puiet care iesea si alti 2 faguri cu miere si pastura, bineinteles cu albine multisoare. Matca respectivaa fost o matca excelenta.
  Un alt caz, am pus o matca fecundata intr-o cusca prismatica, cu un dop din lemn de o forma speciala, care se deschidea cu o balama intr-u capat. Am ramas surprins cand am eliberat regina, ca era ouat multe oua intr-o cavitate a dopului de lemn, care totusi greu putea fi confundata cu o celula!

  Referitor la albinele care oua, iarasi am mai scris despre o situatia care de fapt am intalnit-o de mai multe ori. Am format un roi artificial cu botce de 12-13 zile, intr-o lada din care am vandut familia cu cateva zile inainte, si in care a mai ramas un pumn de albine. Am ramas surprins sa constat ca imediat au aparut oua puse de albine, desi botca era ingrijita si a iesit din ea o matca faina. Acele albine au continuat sa oua si roiul a luat in crestere ouale facute de fapt pe toti fagurii. Matca s-a imperechiat destul de tarziu, la cca 10 zile de la eclozare, si a inceput sa oua la concurenta cu albinele trantorite. Ba si ea oua intr-un ritm foarte intens, eu cred ca tocmai ca sa ocupe ea cat mai multe celule si pe toti fagurii. Am urmarit atent si falsele regine au continuat sa oua, adevarat ca din ce in ce mai putin, dar inca vreo 20 de zile in paralel cu matca.
  Acesta a fost un caz fericit. Uneori albinele trantorite accepta botcele, dar le rod chiar inainte de a ecloza. Alteori iese matca din botca, dar este eliminata mai tarziu, de multe ori chiar cand se intoarce de la zborul de imperechere. Sunt si cazuri insa cand matca este acceptata in prezenta albinelot trantorite, care se elimina pe rand in urmatoarele saptamani. De fapt se stie ca substanta de matca inhiba dezvoltarea ovarelor la albine si deci acestea vor produce tot mai putine oua, pana se opresc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Miere Sorin

Salut,

Am rezolvat una din familiile mele bezmetice in urmatorul fel dupa ce mi-a omorat 3 matci imperecheate.



Am scos toate ramel  din stup.
Am introdus o matca imperecheata cu o rama de albine.
Am pus colectorul de polen la urdinis foarte bine etansat astfel incat albinele sa poata trece doar orin gauri.
Am scuturat toata albina la aprox 100 de metri de stup.
Am pus inca 3 rame cu puiet si restul rame cu miere.
Nu am mai folosit nici o rama din acea familie.


Sorin,