Prea multe botci de matca?

Creat de adriangherman, Aprilie 28, 2012, 01:40:38 PM

« precedentul - următorul »

adriangherman

Buna ziua, sunt incepator si am urmatoarea problema. In stup cu 10 rame, pat rece, 6 rame sunt cu puiet capacit,  putin puiet necapacit, 4 rame patial cladite, cu reverve de miere pastura si polen, am 15 botci de matca capacite si 5 necapacite, cu larve.
Este bine? Ce trebuie sa fac ? Astept raspuns cat mai curand.Multumesc 

nelu55


nelu55

Stupul se pregateste sa roiasca.Dupa cum l-ai descris,familia s-a dezvoltat foarte bine.Ce trebuie sa faci? Sunt mai multe variante,funcitie de ce mai ai prin stupina.In asemenea cazuri poti sa divizezi familia si sa-ti faci cel putin un roi artificial.Daca mai ai albine ,daca botcile sunt frumoase si vrei sa te extinzi poti sa faci mai multe roiuri artificiale.Mai documenteaza-te cum se fac roiurile artificiale si actioneaza rapid, altfel o sa roiasca natural,si daca nu esti pe linga el nu te vei alge mai cu nimic.Succes

Kiwi Bee

Cum spune si Nelu sint mai multe posibilitati.
Citind intrebarea ta "ce trebuie sa fac?" presupun ca nu ai la indemaina un stup nou cu rame etc.
In general la o inspectie de familie cind ai botci trase si sti ca nu poti sa le valorifici(de exemplu cum tia recomandat Nelu) atunci ele trebuiesc distruse.
Defapt la o inspectie simpla ne iutam daca avem in ramele din cuib oua proaspete de citeva ore.Daca avem inseamna ca matca numai ce a tecut pe acolo deci ea e undeva in stup.Nu trebuie sa rascolim stupul sa gasim matca(repet, o inspectie simpla).
Avind in vedere ca este primavara la voi si dupa caz daca trebuie spart cuibul atunci se poate sparge linistit(atentie pe la munte inca pot fi nopti reci dar asta voi o stiti mai bine decit mine).
Daca nu mai este ce sa spargem caci cutia de cuib e plina cu albine atunci putem aduga o cutie pt miere despartite de o gratie hanneman. Deci principal este ca albinele sa nu depoziteze mai nimic in celulele din care eclozioneaza albine astfel ca matca sa aibe loc pt ouat in continuu. Spatiul de depozitare al nectarului(mierii) fiind cutia adaugata. Scuze dar presupun ca ai stup vertical Dadant.
Atunci cind descoperi o botca trebuie controlat tot cuibul si daca nu ai nici un motiv sa te scapi de regina curenta atunci botcile se distrug.

jenica67

        Poti sa distrugi botcile. Daca e pus pe roit, va roii. Singura posibilitate este sa il roiesti artificial, si dupa ce iese din frigurile roitului, sa il unesti cu familia sau, sa lasii roiul sa se dezvolte.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

stefan1

  Dintr-o familie care vrea sa roiasca, primul roi poate pleca imediat dupa ce prima botca este capacita. Dar asta nu-i obligatoriu, matca mai poate intarzia inca maxim 8 zile. Dupa acest interval incep sa iasa matcile noi, care pot ataca si omora matca batrana.
  Deci atentie, ca se poate ca deja un roi sa fi plecat din acea familie. Cauta daca mai sunt oua in faguri si de cate zile sun acestea (dupa inclinarea oului fata de fundul celulei). Asta ca sa nu gresesti, sa distrugi toate botcele si familia sa fie deja fara matca. Oricum familia trebuie urmarita, ca este pagubos sa pierzi un roi asa timpuriu, care are toate sansele sa se dazvolte foarte bine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Citat din: adriangherman din Aprilie 28, 2012, 01:40:38 PM
Buna ziua, sunt incepator si am urmatoarea problema. In stup cu 10 rame, pat rece, 6 rame sunt cu puiet capacit,  putin puiet necapacit, 4 rame patial cladite, cu reverve de miere pastura si polen, am 15 botci de matca capacite si 5 necapacite, cu larve.
Este bine? Ce trebuie sa fac ? Astept raspuns cat mai curand.Multumesc
Este important unde sunt plasate botcile.
Asa cum zici tu, este posibil sa fie botci de necesitate.
Pentru Stefan: da sunt cazuri cand roiul pleca chiar si inainte de capacire, sau imediat dupa capacire. Sunt cazuri rare.. De regula matca batrana pleaca, si dupa 2-3 zile pleaca un alt roi.

stupar

Exemplu:-am gasit5 botci in diferite locur,chiari si pe leatul lateral,capacite.Am gasit si matca batrana frumoasa oa in continuare,leam rupt,ca,in 25 aprilie era prea de vreme sa pastrez asemenea botci.Voi urmarii acea familie,daca  incontinuare gasesc botci,voi coborii din pavilion.
:hi:

adriangherman

Multumsc de raspunsuri.
Mai am o intrebare , este posibil ca sa fi roit deja, avand in vedere ca este data de 28.04?
Se poate sa fi roit , daca stupul sa blocat ?

jenica67

          Daca mai ai matca batrana, teoretic inca nu a roit.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

stefan1

Citat din: balasbebe din Aprilie 29, 2012, 07:18:55 AM

....
Pentru Stefan: da sunt cazuri cand roiul pleca chiar si inainte de capacire, sau imediat dupa capacire. Sunt cazuri rare.. De regula matca batrana pleaca, si dupa 2-3 zile pleaca un alt roi.

  Nu am intalnit un asemenea caz niciodata. O singura data a roit o familie care avea botce de maxim 6 zile. Intrigat l-am controlat mai amanuntit si am gasit o botca infundata, adica adancita in fagur incat numai capul i se vedea afara. Ea a fost motivul roirii.
  Al doilea roi pleaca dupa ce ies matci tinere. Daca primul roi pleaca imediat ce primele botce sunt capacite, al doilea nu poate pleca decat dupa 8 zile, ca atat dureaza de la capacirea unei botce pana la iesirea matcii din ea. Daca matca batrana iese cu primul roi la mai multe zile dupa primele botce capacite, atunci roiul II poate fi la un interval mai mic, tot cand apar primele matci noi. Daca matca batrana pleaca doar in ultimul moment, cand incep sa eclozioneze matcile noi, roiul al doilea va iesi cam la 3 zile distanta, timp necesar sa se refaca populatia familiei, prin puietul care eclozioneaza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: stupar din Aprilie 29, 2012, 08:18:17 AM
Exemplu:-am gasit5 botci in diferite locur,chiari si pe leatul lateral,capacite.Am gasit si matca batrana frumoasa oa in continuare,leam rupt,ca,in 25 aprilie era prea de vreme sa pastrez asemenea botci.Voi urmarii acea familie,daca  incontinuare gasesc botci,voi coborii din pavilion.
:hi:

  Sigur acea familie a vrut sa-si schimbe regina. Nu este neobisnuit ca botcele de schimbare linistita sa fie pe marginea laterala a fagurelui. Totusi la schimbarea linistita, functie de puterea familiei si de conditiile de cules, se poate sa 'scape' si un roi. Asa am avut cred ca acum doi ani, in 2 mai, am si cris despre el.
  Nu cred ca acum se mai pune problema lipsei trantorilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: adriangherman din Aprilie 29, 2012, 03:08:03 PM
Multumsc de raspunsuri.
Mai am o intrebare , este posibil ca sa fi roit deja, avand in vedere ca este data de 28.04?
Se poate sa fi roit , daca stupul sa blocat ?

  Da, si in zona Sibiu sunt posibili roi si in aprilie.
  Da, daca a fost blocat, asta poate fi cauza intrarii in stare de roire, deoarece la blocare multe albine devin inactive, se ingrasa si acestea sunt cele mai dornice de a pleca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

adriangherman

Multumesc, inca o data pentru raspunsuri.
Ieri am cautat aproape 1 ora matca si nu am gasit-o.Ca sa nu risc, am rup familia, dupa cum urmeaza:
-o rama cu botci si alte 3 cu puiet le-am pus in alta lada,
-cealalta rama cu botci am lasat-o in cuib, + 3 rame cladite, urmand sa o verific daca matca batrana mai depune oua( in cazul in care mai este in cuib).In zilele urmatoare voi urmarii evolutia botcilor urmand sa le distrug pe cele mai putin dezvoltate,mentionez ca pe rame este si puiet de trantor capacit. 
Am doar 5 familii de albine , fiind la inceput, o sa mai indraznesc sa pun cate o intrebare, sper sa nu intreb avioane.

marius_vfp

Citat din: stefan1 din Aprilie 30, 2012, 01:38:54 AM


 
  Da, daca a fost blocat, asta poate fi cauza intrarii in stare de roire, deoarece la blocare multe albine devin inactive, se ingrasa si acestea sunt cele mai dornice de a pleca.

multumesc domnule stefan mi-ai dat o informatie chiar pretioasa , azi am deschis un stup in care nu gasesc matca am cautat de 2 ori ramele si nu am gasit-o dar am vazut oua tinere maxim 2 zile , ideea cu albinele care se pun pe ingrasat nu am stiut-o , am gasit in stup multe albine parca semanau a matci nu albine aveau un abdomen foarte dezvoltat nu erau trantori fiindca ii deosebesc  desi sunt si trantori in acea familie . am observat ca erau si botci construite dar erau negre deci nu erau noi si le-am rupt sa vad daca e ceva in ele erau goale  desi ceva albine le dadeau tarcoale .
i-am bagat 2 rame la ouat ,sa vedem ce intentii are , eu fac vizita saptamanal deobicei lunea .

o zi buna multumesc de informatie .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva