Capcana pentru roi

Creat de dodoc george, Decembrie 18, 2011, 01:12:02 PM

« precedentul - următorul »

filip

#15

http://stuparitul.3xforum.ro/post/238/1/gratia_hanemann_am_nevoie_de_un_sfat_/
lucky5strike
CLUB STUPARITUL
Mesaj Privat

Din: Craiova
Inregistrat: 31-03-2006
Postari: 3226 

CATU a scris:

am dadant cu cat dadant si dadant cu cat 3/4 procentul de 5-7% e din experientza proprie, sunt ani cand nu urca nici o matca sus ,



Cati verticali Dadant /Dadant ai tu? Care este anul in care regina nu ti-a urcat in etaj la un asemenea sistem? In lipsa de Hanemann, e inevitabil sa faca asta...

Gratia Hanemann e relativ sigura. O matca normala, cu umeri bine dezvoltati, nu are cum sa se strecoare.

O matca inferioara insa, poate trece prin ea imediat

""" O matca imperechiata ,plina de oua nu trece prin gratia Hanneman,dar o matca proaspat eclozionata trece."""
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cipriene

revin cu rugamintea vav de prezentarea unei capcane pt roi (eventual si ceva poze). :thanks:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

delorin I

Salut! Am citit si eu cele postate mai sus despre capcana..acum cateva luni am vazut de vanzare la magazinul apicol din Bucuresti din zona pasajului BAsarab! Costa in jur de 40 lei, nu imi aduc bine aminte si este confectionata in intregine din metal...nu  am remarcat ce fel de metal...nu stiu daca mai au! Intre timp, fara sa vad acest model propus aici de capcana pentru roiul din propriul stup, am achizitionat niste rame Haneman pentru un vertical de 12 rame....din pacate sunt cu 1 sau 2 centrimetri mai mari! Cum se taie? Aveti idee? Sunt din plastic...desi erau la unii oferte (la targul de la Bucuresti ma refer)si costau cele din platic aproape cat cele din inox! :)

bucovineanu

Daca gratiile sunt din plastic transparent se pot taia fara probleme. Daca sunt din plastic alb, sau colorat, e dificil.

pistol28

Citat din: delorin I din Noiembrie 06, 2012, 04:21:36 PM
..........desi erau la unii oferte (la targul de la Bucuresti ma refer)si costau cele din platic aproape cat cele din inox! :)

Descrierea perfecta pentru

CAPCANA pt CUMPARATORI, apropo de titlu.



Nu toate mustele fac miere
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

delorin I

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 06, 2012, 10:27:43 PM
Daca gratiile sunt din plastic transparent se pot taia fara probleme. Daca sunt din plastic alb, sau colorat, e dificil.


Sunt portocalii....cu ce as putea sa le tai? SA le decupez din mabele margini sau sa risc sa tai una pana la sita? Cu riscurile de rigoare?

romikele

CitatSA le decupez din mabele margini
mabele ... babele sau ambele?  :rotfl:

Bistriteanul

Citat din: delorin I din Noiembrie 08, 2012, 12:21:10 PM
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 06, 2012, 10:27:43 PM
Daca gratiile sunt din plastic transparent se pot taia fara probleme. Daca sunt din plastic alb, sau colorat, e dificil.


Sunt portocalii....cu ce as putea sa le tai? SA le decupez din mabele margini sau sa risc sa tai una pana la sita? Cu riscurile de rigoare?

Dl.Delorin,
nu stiu exact cum arata gratiile acestea portocalii, dar daca sunt mai subtiri incearca sa le tai cu o foarfeca normala sau o foarfeca pt tabla, iar daca sunt groase/rigide atunci ai putea sa incerci sa le reduci dimensiunile la un polizor.
O alta solutie ar putea fi taierea cu un fierastrau cu pinza subtire, cum era pe vremuri la traforaj.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

desprealbine

roii se fac nu se prind cu capcane

Bistriteanul

Citat din: desprealbine din Noiembrie 09, 2012, 10:53:11 AM
roii se fac nu se prind cu capcane

Roii se fac dar se si prind. Roii din stupina proprie poti sa ti-i faci sau sa-i prinzi, dar roii proveniti din alte stupine aflate in zona nu  poti sa-i faci  :), dar poti sa-i prinzi.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

desprealbine

roii din stupina altuia.........sunt ai altuia sa ne concentram pe ai nostri            daca faci macar 100 de roi nu prea iti mai arde de PRINS  daca faci 2 poti sa te uiti si peste gard la alte stupine  cu capcana pregatita binenteles

almasel2011

Citat din: filip din Decembrie 18, 2011, 03:52:02 PM
Am un vecin, apicultor in varsta de 80 de ani.Intr-o zi imi zice:
-Te rog sa -mi dai o placa de plastic :"Gratie hanneman"
-Ce faci cu ea,intreb eu?
-Blochez stupul sa nu roiasca.
-Nu vei reusi zic eu si ii dau gratia hanneman.
Dupa 3 saptamani ,ma intalnesc cu el:
-Ce ai mai facut,intreb eu
-Pe dracu,zice el suparat.
_stupul a roit a mai ramas un pumn de albine si matca batrana.
Concluzie:
O matca tanara mai anemica neimperechiata trece prin gratii hanneman.
Cine vrea poate incerca.


Ca si idee este interesant, dar deocamdata ramane doar o ideea interesanta si atat.
Cei mai multi dintre noi ne canalizam atentia spre a obtine in stupina proprie matci cu instinct de roire cat mai redus; cel putin eu asta incerc eu.
Pe de alta parte, incerc sa previn roirile naturale, astfel incat sa nu am pierderi.
Daca totusi se intampla sa roiasca vreun stup... asta este, ce-i in pom sa-l ia vantul (fie el si un roi). Din punctul meu de vedere, daca ai o stupina suficient de mare, nu este rentabil sa te urci prin pomi dupa un prapadit de roi natural. In timpul ala poti sa transfazezi o gramada de larve, sa mai pregatesti un starter, sa mai introduci cateva matci in nuclee la imperecheat etc. Pe vremea copilariei mele, prinderea roiurilor era un sport destul de mult folosit... In ultimii ani am mai pus si eu mana pe carte si experimentand am vazut ca se poate si altfel.
Pana cand se va gasi o solutie "tehnica" pentru prinderea roiurilor ne ramane sa ne amuzam pe seama povestioarei de mai sus.

Nihil sine Deo.

filip

Eu am asezat lazi cu rame vechi in diferite locatii.Am folosi ABIJAR feromon de atragerea roilor.Am gasit 3 roi intrati anul acesta .Pe o locatie e al doilea an consecutiv in aceasi lada{pe prispa casei vechi} roiul a fost mutat pe o alta locatie.
http://www.stuparul.ro/feromoni/
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

desprealbine

exact almasel2011 cam asta e idea

sandupop

Am gasit la un apicultor acest dispozitiv 2 in 1 , respectiv Colector de polen combinat cu Capcana de roi, la experienta mea nu stiu cat este de util dar mi s-a prut intersanta ideea. Incerc sa pun pozele si astept parerile voastre.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.