putina albina

Creat de unstupar, Octombrie 16, 2011, 03:32:27 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

  Bine ai venit !  Si ca sa putem citi ce ai scris  te rugam sa nu mai folosesti litere mari , scrie  si tu  ca  toata lumea  de aici .
  PS     Musca nu face miere !!!!.

Mihai Sergiu

Sa vedem oricum mari sperante nu am nici eu dintr-un pumn de albine macar sa imi fie invatatura de minte!
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

istodorescu vasile

scuze pentru literele mari daca nu pot fi citite cit despre musca fiecare intelege cit poate

cristipep

Trebuia acel stup sa-l bagi uneva la cald....sa se dezmorteasca albina sa poate manca sa hraneasca matca , eu asa am facut cu un stup pe care intamplator l-am descoperit ca nu mai are mancare.Exact ca la tine.....albine in celule....deabea bazaiau ....dupa ce am cos ramele si le-am bagat intr-o roinita de 5 rame si baat la caldura................in 3 zile era super ok si avea totsui putina albina, stimulat asa cum trebuie isi revine.

Citat din: Cradle din Februarie 27, 2013, 11:55:01 PM
Azi fiind o temperatura peste 12 grade am verificat un roi la care am vazut diaree pe speteaza ramelor si albina foarte putine. din 3 rame (da mi-e rusine cu 3 rame:( ) mai am albina cat sa acopere o rama poate nici atat, mortalitate foarte mare , albine moarte in celule si nici un pic de miere doar ceva apifonda purtata in celule. Am gasit si matca neagra iar dar nu am gasit puiet deloc insa celule straluceau. Am scos 2 rame afara si am adus o rama cu miere dupa ce am incalzit-o. Sa vedem ce mai gasesc peste 2 saptamani.

denisdkz

dl istodorescu;  -musca sta pe c...t,   ALBINA face MIERE.