experimentatii sa vorbeasca

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Noiembrie 02, 2010, 08:13:11 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

acum 2 saptamani am umblat in stupi, pe o zi superba de toamna
am mai restrans unde era de restans
am decapacit ramele de dupa diafragma
in stup aveam minim 5 rame cu miere, capacita

azi am prins 18 grade
nu m-am putut abtine si am deschis sa verific ce e dupa diafragma
ramele LINSE
dar...

la 4 stupi pe cele 3 rame de dupa diafragma, desi erau fara mancare (sau foarte putina), am gasit mutat aproape tot cuibul, inclusiv matca

care e explicatia?
1. are nevoie de celule goale?
2. si-a ingramadit familia intr-un spatiu mai mic (3 rame in loc de 6)?
3. a nimerit din greseala si nu a mai stiut sa se reintoarca in cuib si familia a venit dupa matca?
4. daca am mutat-o inapoi am gresit?
5. sa bag o rama goaala de dupa diafragma, in cuib ca sa-i ofer loc daca mai vrea sa depuna?

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

soadi

La o asa "problema", eu unul astept raspunsul "experimentatului" care o sa-ti mute albinele in "cuib"  :uimit:

viorel_v2000

Din acest punct de vedere, ramele dupa diafragma sunt un mare pericol.
De foarte multe ori am patit-o si eu. Chiar in toamna asta mi s-a intamplat la foarte multe familii. Un grup mare de albine au ramas "dupa".
Solutia cea mai simpla este scoaterea ramelor in plus.

O alta varianta ar putea fi urmatoarea:
Dupa ce au tras mierea din ramele descapacite si dupa ce au fost "gonite" la loc in cuib, se inveleste o  rama in ziar (cea de langa diafragma) si nu se vor mai mutat unde nu trebuie.

bucovineanu

Daca ramele din cuib sunt pline cu miere, au mutat cuibul pe ramele goale de dupa diafragma. Acest lucru se petrece mai ales in anii cu toamna lunga si calduroasa. Se stie ca la formarea ghemului o parte din  albine intra si in celulele goale din cuib, ghemul fiind astfel mult mai strans pentru a nu pierde caldura. Gasind ramele goale au considerat ca acolo pot face mai bine ghemul. Am spus-o si in alt topic: nu vad rostul ramelor descapacite dupa diafragma in aceasta perioda. De retinut: NU TREBUIE LASATE NICI UN FEL DE RAME DUPA DIAFRAGMA ATUNCI CAND FORMAM CUIBUL PENTRU IERNARE.

pharaonu75

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 02, 2010, 09:57:23 PM
Daca ramele din cuib sunt pline cu miere, au mutat cuibul pe ramele goale de dupa diafragma... Se stie ca la formarea ghemului o parte din  albine intra si in celulele goale din cuib, ghemul fiind astfel mult mai strans pentru a nu pierde caldura. Gasind ramele goale au considerat ca acolo pot face mai bine ghemul... De retinut: NU TREBUIE LASATE NICI UN FEL DE RAME DUPA DIAFRAGMA ATUNCI CAND FORMAM CUIBUL PENTRU IERNARE.
Exact la asta ma gandisem si eu, insa nu mi-am spus parerea aici pentru ca nu am destula experienta apicola!
Ma bucur sa aflu ca in stupii lui Florin nu este nicio situatie anormala, ci totul tine de existenta acelor rame de dupa diafragma! Dealtfel din cauza acestor rame isi facea si el griji acum cateva zile!
O lectie de invatat pentru mine (si cred ca si pentru Florin)! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Florine in timpul scurs ai facut tratament cu Varachet ?

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 02, 2010, 09:57:23 PM
Daca ramele din cuib sunt pline cu miere, au mutat cuibul pe ramele goale de dupa diafragma. Acest lucru se petrece mai ales in anii cu toamna lunga si calduroasa. Se stie ca la formarea ghemului o parte din  albine intra si in celulele goale din cuib, ghemul fiind astfel mult mai strans pentru a nu pierde caldura. Gasind ramele goale au considerat ca acolo pot face mai bine ghemul. Am spus-o si in alt topic: nu vad rostul ramelor descapacite dupa diafragma in aceasta perioda. De retinut: NU TREBUIE LASATE NICI UN FEL DE RAME DUPA DIAFRAGMA ATUNCI CAND FORMAM CUIBUL PENTRU IERNARE.

de ce a trebuit sa se adevereasca ca mi-ai spus la topicul despre popularea la impachetare?
ce cauta gagica sefa dupa diafragma? ai vorbit cu ea?

duminica scot definitiv ramele goale de dupa diafragma
se anunta 20 grade la braila
pot sa le agat prin pomi sa le linga complet albinele?
credeti ca e necesar sa bag o rama goala in mijlocul cuibului?
nu se considera ca il sparg?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 02, 2010, 10:22:57 PM
  Florine in timpul scurs ai facut tratament cu Varachet ?

daca te referi la timpul scurs la ultimul interval de 2 saptamani, raspunsul e nu
am facut tratament samabata acum 2 saptamani si duminica acum 2 saptamani am restrans cuibul
azi am umbalt in ele sa vad ce e dupa diafragma ca bucovineanul, m-a speriat ca e e riscul sa moara de frig daca le prinde la mancare pe acele rame
nu a murit niciuna, si au lins ramele in proportie de 98%
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Aici pica bine corpurile pe 8 rame unde nu mai te joci cu diafragma de loc si poti muta ramele din exterior spre interior daca e consumul ridicat.

D006

  Acest fenomen il intalnesc si eu la unele familii si am urmatoarea explicatie : eu iernez pe rame de maxim 2 ani vechime rareori 3 ani  iar dupa diafragma descapacesc rame negre pentru a fi golite si apoi topite . Dupa cum stim albinele prefera ramele negre si migreaza pe ele . Eu saptamana viitoare scot  toate ramele de dupa diafragma si astfel dispare acest risc.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: romikele din Noiembrie 02, 2010, 10:30:12 PM
Mutarea cuibului (faza patita si de mine cu 3 ani in urma) se face doar daca ramele dupa diafragma sunt alaturate.
De atunci las rame cu miere dincolo de diafragma distantate (loc liber de min. 2 rame) si nu s-a mai intamplat asa ceva.

daaa....
buna chestie
deci intre diafragma si urmatoarea rama de dupa diafragma sa las loc de o rama lipsa...
am priceput
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

revin cu intrebarea la care nimeni nu da rapuns


e bine daca bag o rama linsa de dupa diafragma in cuib?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Nu cred ca este bine... nu are nici coroana de miere pe ea...
Dar este doar o parere, nu litera de lege!
"Greii" apiculturii sa se pronunte!

Nu cred ca a facut o restrangere excesiva!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: romikele din Noiembrie 02, 2010, 10:49:59 PM
Daca nu se simte nevoia largirii cuibului, nu e cazul.... doar daca din greseala restrangerea s-a facut excesiv si mai sunt albine fara suport, dar numai daca are coroana de miere capacita  :wink2:

nu e nevoie de largire, dar ma gandeam ca daca doamna mai vrea sa depuna nu prea are unde in cuib
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bucovineanu

Sigur in aceasta perioada nu e necesara largirea cuibului. Din contra, la multe familii s-ar putea stramtora cuibul. Chiar si pe ramele departate aflate dupa diafragma pot ramane albine daca frigul se instaleaza brusc.