Ciudatenie

Creat de Florin_Dan, August 27, 2010, 11:53:07 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Schimba regina si vezi daca se mai intampla asa ceva!
Regina actuala inlocuieste-o cu una care provine din alt stup.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

La ora actuala familia se dezvolta normal matca actuala este sora cu cea pe care am schimbat-o in toamna. Toate matcile de anul trecut au fost surori , numai la cea prezentata a aparut acea anomalie.

CRISTIAN71

Daca eu iau o matca inperechiata si ma deplasez intr-o anumita zona linga o stupina , si cu sirop amestecat cu miere pot atrage albine cam pentru formarea unui nucleu ?

jenica67

       Poti atrage, f usor. dar sa vina la furat, nu sa stea cu matca ta, sa faci un nucleu. Daca vrei sa faci un nucleu, pui o rama cu puiet, una cu miere si albinele tinere ce le acopera (ti jumate de ora ramele, intr-un corp, pana zboara albinele batrane, dar asta cand ii cald afara), matca o pui in colivie, o lasi o zi, si dupa inlocuiesti capacelul cutiei, cu ceara si putina miere sa o elibereze albinele. La formarea nucleului, faci urdinisul de 1 cm, si dai un rezervor de sirop. Bine ar fi sa le deplasezi pe alta vatra. Daca nu le deplasezi, mai compensezi cand faci nucleul, prin scuturarea albinelor tinere, de pe inca o rama.   :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Obombo

Citat din: CRISTIAN71 din Aprilie 15, 2011, 09:49:22 AM
Daca eu iau o matca inperechiata si ma deplasez intr-o anumita zona linga o stupina , si cu sirop amestecat cu miere pot atrage albine cam pentru formarea unui nucleu ?
Se poate daca le inchizi si le muti in alta parte, dar asta inseamna sa furi albinele cuiva. :nono:

CRISTIAN71

Exact , vreau sa fur albinele unui individ. In timp acest individ i-a facut multe necazuri socrului meu .

marian sima

 :rotfl: Nu vad ce sa faci cu acele albine,fiinca sint albine batrine pina la muti in alt loc pina face zborul de recunoastere "dau coltul"si + ca poti sa te alegi si cu ceva boli,in orice caz cind ajunge puietul din matca ta larvar acele albine nu mai sint.

CRISTIAN71

Adica raman doar cu larvele ? Nu mai pot rezista 3 saptamani pana se nasc primele albine ?
Ma gindesc sa fac treaba asta urita in mai multe zile si cred ca in final se vor stringe ceva . Le duc la sfirsitul fiecarei zi la o distanta de minim 10 km si pentru inceput o sa le pun si o rama cu puiet capacit.

marian sima

Eram incepator si in primul an al meu de pastoral ma duc la o padure de tei in urma mea sosesc niste Bucuresteni cu pavilioane imense ,am stat la tei eu in padure si ei pe margine,dar au plecat de la tei inaintea mea ,dimineata 4 roinite pline cu albina calatoare a ramas in urma lor am pus roinitile pe locurile unde au fost  vagoanele lor ,am pus si rame cu puiet si am bagat si matci ,rezultatul un esec total nu m-am ales cu nimic decit cu matci si puiet prapadit.

ilalexandru

Cristian ce vrei tu sa faci se cheama hotie! Si in plus nu o sa iei numai albina acelui om, ci si a altora din jur. ASA ca sper sa afle vecinii tai prahoveni ceea ce vrei sa faci. Si poate atunci o sa ai parte de un tratament adecvat gestului pe care vrei sa-l faci tu.
Si acum vorbind strict la subiect...albina pe care ai prinde-o ar fi de la mai multi stupi. Albina batrana, care ti-ar primi foarte greu matca. Apoi daca tu vrei sa executi de mai multe ori procedeul...in momentul in care ai baga albina peste matca in stup, sigur ti-o omoara. Plus ca albina aia batrana nu traieste mai mult de cateva zile...e batrana si nici nu s-ar ocupa cu cresterea puietului. Iar apoi e o vorba...lucrul furat nu e al tau. De lucrul nemuncit nu ai parte niciodata

N A MARIN

Citat din: CRISTIAN71 din Aprilie 15, 2011, 07:02:06 PM
Exact , vreau sa fur albinele unui individ. In timp acest individ i-a facut multe necazuri socrului meu .
DOAMNE,
Mare este gradina
TA
Mare si plina de buruieni.
Le va STARCHI vreodata,cineva.....cumva?
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

CRISTIAN71

Asa este , mare este gradina ta , in care traim toti la unloc!  :D
Porcaria asta tot o fac , mai exact pun pe cineva sa se ocupe cu indicatii de la mine pentru ca eu nu am timp de pierdut pentru asa ceva . Chiar sunt curios ce se intampla si poate constitui o experienta . :wink2:
Asa ca datii inainte cu criticile !                                             

prisecarul

Citat din: CRISTIAN71 din Aprilie 16, 2011, 02:57:53 PM
Asa este , mare este gradina ta , in care traim toti la unloc!  :D
Porcaria asta tot o fac , mai exact pun pe cineva sa se ocupe cu indicatii de la mine pentru ca eu nu am timp de pierdut pentru asa ceva . Chiar sunt curios ce se intampla si poate constitui o experienta . :wink2:
Asa ca datii inainte cu criticile !                                           
Cristi, nu stiu ce probleme ai cu vecinul!
dar, bietele albine nu au nici-o vina!
sunt destui, care, pentru a se razbuna, zgarie masini, omoara animale, bat copiii dusmanilor!
dar asta nu este o rezolvare!
albinele, masinile, copiii nu au nici-o vina pentru raul provocat de "dusmani"!
eu ta sfatuiesc sa te mai gandesti inainte sa fie prea tarziu!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

gheghe

    Moderatorii ce parere au de ceea ce promoveaza individul acesta ,de caracterul lui?

pharaonu75

Adminii/moderatorii nu pot lua masuri impotriva unui membru decat daca acesta incalca regulamentul forumului, regulament cu care am fost de acord cu totii in momentul inscrierii pe forum!

Daca isi va pune in aplicare planul, tine doar de el!
Aici, pe forum, a fost sfatuit sa nu o faca!

De dragul acestor fiinte uimitoare, albinele, nu putem decat sa speram ca va gasi o alta cale de razbunare pe acel vecin!
Sau si mai bine, sa speram ca va gasi o punte de comunicare cu acesta, iar albinele vor fi lasate in pace, sa faca ceea ce stiu ele sa faca de milioane de ani!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube