Ciudatenie

Creat de Florin_Dan, August 27, 2010, 11:53:07 AM

« precedentul - următorul »

Florin_Dan

Stiu ca, in situatii normale, albinele nu lasa mai multe larvele intr-o celula, dar la situatia prezentata, la felul in care au capacit larvele, unele peste altele, exceptie de la
normal, nu m-ar mira.

Florin_Dan

Mai postez inca doua poze de atunci

Florin_Dan

Si de ieri cu regina din familia cu problema, care intre timp s-a redresat.

Florin_Dan

Acum blocheaza cuibul :)

Florin_Dan

Revin cu noutati.
Ieri la un control la acea familie am constatat faptul ca aprox. 25% din puiet era de trantor. Mai are inca oua dar prima concluzie pe care o trag, este acea ca regina este cam epuizata. Acest fapt se datoreaza conditiilor meteo din timpul verii in perioade cand aceasta matca  s-a imperecheat. Mentionez ca in zona Maramures a fost o vara cu foarte multe ploi, ce culegeau in doua zile mancau intr-o saptamana, noroc ca acum in toamna vremea s-a indreptat si albinele au reusit sa-si adune provizii pentru iarna.

stefan1

  E bine ca ne-ai tinut la curent cu evolutia situatiei. Se pare ca am avut dreptate ca este o anomalie de puiet. Si eu cred ca vremea ploioasa a impiedecat o fecundare completa a matcii. Nu cred ca matca se va mai indrepta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Florin_Dan

Este normal sa va tin la curent cu situatia intalnita, doar asa se poate invata din pataniile altora. Toti ar trebui sa procedeze la fel. :hi:

pharaonu75

Si este si de bun simt ca atunci cand deschizi un subiect pe o anumita tema, sa participi la discutii, sa aduci informatii, sa anunti noutatile survenite!
Asta da calitate forumului si ii intregeste bagajul de informatii.
Toate cele bune!
    :hi:    :hi:    :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ilalexandru

Pana la urma ai mai luat vreo masura in legatura cu acea matca? Parea mea este ca trebuia sa omori matca din primul moment in care ai observat anomalia si sa-i dai una noua. Din cauza conditiilor meteo de anul acesta multe matci nu s-au imperecheat cum trebuie. Am avut cateva familii care si-au schimbat matcile a doua oara...oua o perioada bine, apoi incepeau sa apara celulele de trantori si sa.si traga singure botci de schimbare

stupar

Am primit un film din Ungaria cu titlu "Disparitia albinelor. Din Anglia,Franta,din China unde deja pomicultorii fac polenizare manuala.Textul este in ungureste,din pacate putini stit aceasta limba.
http://www.youtube.com/watch?v=auz-biuPXt4&playnext=1&list=PLB65107A6B5E15CF0
Putem trage semnal de alarma.Imunitate scazuta la albine reduce rezistenta la boli.Din ce am inteles eu,totul datoreaza de pesticide,erbicide si poluare in ansamblu.Nu este cale de intorcere.Se preconizeaza sa apeleze la albine salbatice africane,daca reuseste sa faca domestice aceasta specie. :hi:


orbanstefan64

#25
este o tema care ar trebui sa ne dea de gindit tuturor indifirent daca sintem sau nu apicultori. :nod: :nod: :nod:

Florin_Dan

Citat din: ilalexandru din Octombrie 18, 2010, 09:50:45 PM
Pana la urma ai mai luat vreo masura in legatura cu acea matca? Parea mea este ca trebuia sa omori matca din primul moment in care ai observat anomalia si sa-i dai una noua. Din cauza conditiilor meteo de anul acesta multe matci nu s-au imperecheat cum trebuie. Am avut cateva familii care si-au schimbat matcile a doua oara...oua o perioada bine, apoi incepeau sa apara celulele de trantori si sa.si traga singure botci de schimbare
In toamna am schimbat matca si acum totul a intrat in normal, matca a inceput sa ponteze din februarie .

Obombo

Cauza acestei probleme ar putea fi dimensiunea celulelor fagurilor artificiali. Albinele nu reusesc sa construiasca daca exista o diferenta inportanta intre artificial si celulele din care s-au nascut. Aici este un exemplu de fagure construit pe artificial cu celule de 4,9 de catre albine nascute in faguri cu celule de 5,2 http://www.apibio.it/Ritorno%20al%204,9mm.html  Rezultatul este asemanator cu ce se vede in pozele de la inceput.

Florin_Dan

Din acelasi pachet am pus si la alte familii si nu au cladit anapoda numai aceasta . Am folosit cam 3 cuti de faguri anul trecut de la acelasi  producator dar numai acea familie a deformat fagurii.

bucovineanu

Probabil era o anomalie din cauza reginei.