o nedumerire

Creat de nicu has, Iunie 10, 2009, 09:53:01 PM

« precedentul - următorul »

nicu has

am facut un roi cu o botca care se vedea cum roade capacelul am luat rama cu botca si albina care era o rama cu puiet capacit la fel cu albina care era pe rama respectiva si o rama cu miere am puso intro ladita si am mutato in alt loc in stupina la cateva zile am controlat sa vad daca a iesit matca capacelul a fost ros mam uitat atent sa vad matca dar in zadar.am chemat un stupar batran sa se uite el dupa matca a venit si nu a gasito care sa fie problema
?????
orice raspuns e binevenit

savustanculescu

Poate a fost plecata la cununia civila si apoi la cea religioasa iar apoi a urmat un mare alai de nunta impreuna cu mai multi trintori.

nicu has


savustanculescu

NU. Dupa nunta se intoarce acasa si incepe sa depuna oua, dar nu imediat .Ceva mai tirziu ,dupa ce isi revine si ea din betie, din oboseala , DIN MAHMUREALA e.t.c. E.T.C..

andrei_salaj

:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
probabil a fost aglomerat pe rama....si cum ea e cam fugareata si de aproape o dimensiune cu a albinelor...ati trecut-o cu vederea.

stefan1

Sansa obtinerii unei matci bune din matci nefecundate nu este 100%. Uneori matca nu poate sa zboare, alteori se rataceste si nu mai nimereste stupul sau nucleul, alteori o surprinde o ploaie sau un vant puternic sau o poate prinde o pasare in timpul repetatelor zboruri pentru imperechere. Poate sa fie si la tine o asemenea situatie. Se poate insa si sa nu o fi observat, ca pana nu oua este mai mobila, Poate fi oriunde in stup, inclusiv pe pereti, de asemenea este mai mica si o observi mai greu. Manifestarea albinelor poate sa-ti dea un indiciu, daca ai putina experienta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andrei_salaj

Citat din: stefan1Manifestarea albinelor poate sa-ti dea un indiciu, daca ai putina experienta.
eu doresc sa stiu cum....banuiesc ceva da nu vreau sa sar ca musca'n lapte.

nicu has


PricopArthur

O rama cu puiet de toate varstele in mijlocul viitorului cuib lamureste situatia. Daca e matca, se va apuca de treaba pe sau langa acea rama, daca nu e, vor trage botci.
Miere multă şi inimă curată!

filip

Citat din: PricopArthurO rama cu puiet de toate varstele in mijlocul viitorului cuib lamureste situatia. Daca e matca, se va apuca de treaba pe sau langa acea rama, daca nu e, vor trage botci.
Chiar daca albinele trag botci in prima faza,o fac doar preventiv.
Acestea vor fi distruse mai tarziu.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Cand deschizi stupul si auzi un bazait mai puternic albinelecu aripile ridicate si batand din ele arata ca nau matca fara sa mai fii nevoit sa cauti daca stau linistite poti sa stai si tu la fel si sa mai astepti putin fara sa cauti in fiecare zi.

nicu has


emil.oltean

Retineti:matca tinara,pina la fecundare o gasiti pe ramele cu miere(de obicei pe ultima)ea se hraneste cu miere sa prinda putere pentru incercarea vietii sale-fecundarea.Deasemenea ea mai are obiceiul sa-si bage capul intro celula si sta acolo uneori si peste o jumatate de ora deschizindu-si si inchizindu-si fundul ,in acest mod exersindu-si organul sexual in vederea imperecherii.Nu rideti,daca nu ma credeti urmarti daca aveti ocazia si va veti convinge.Daca in acel moment verificati stupul puteti sa o cutati mult si bine ca nu observati numai daca cu atentie ii distingeti fundul frumos.Dupa zborul de imperechere ea se poate reintoarce uneori dupa citeva zile sau este ucisa de daunatori sau poate fi ucisa chiar de surtatele ei daca  vine nefecundata.Sau poate avea defect la aripi si nu se mai poate reintoarece din drumul spre fericire.Defectul ii poate proveni in urma luptei pentru suprematie in stup cu rivalele ei.Sint mai multe cauze.Daca, dupa o saptamina de la eclozionare nu o mai gasiti in stup,luati masuri.

D006

 Eu stiam ca albinele hranesc matca !!!  nu stiam ca ea mananca direct miere . Cat traim invatam !

bucovineanu

Regina e hranita de catre albine numai dupa fecundare. Cat timp e nefecundata se hraneste singura cu miere.