Hranire cu sirop

Creat de Batrinul, Februarie 28, 2010, 08:11:20 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Asemenea arzator am eu la cazanul de tuica numai ca eu l-am luat de la o soba pe gaze . Este foarte bun.

D006

va rog spuneti-mi si mie in perioada de stimulare am fost bolnav si nu am puitut ajunge la ele si nu prea au nici rezerve
de miere pastura au cate 4 rame pot sa le mai dau sirop de zahar pina cand
va multumesc
:sad:

andrei_calinescu

Aline,

DAca ai atata pastura, ori au blocat pentru ca ai avut un cules de polen furibund, ori ai matci tinere si prolifice, ori amandoua.
Mai scoate din ramele cu pastura , pudreaza-le cu zahar farin si pune-le la pastrat intr-un loc uscat, iti vor trebui la primavara.
Sigur ca poti da sirop, da-le intr-o veselie, hraniri masive , 3 l la 2-3 zile, fara mila.
In general seara, sa nu risti furtisag si ai totusi grija , adapteaza cantitatea de sirop la cantitatea de albina lucratoare.
Privitor la densitate, 1:1 sau 2:1 eu acum dau 1:1 si trag tot si astept sa capaceasca. Daca insa scad temperaturile, 2:1 e indicat.

nicu68

mai pot capaci mierea in perioada asta de frig si ploaie?

andrei_calinescu

Nicu,
ALbina are calitatea de a regla functiile organelor sale in functie de cantitatea /calitatea de hrana primita.
Astfel se intapmla si cu matcile, care intrand in diapauza, prin hraniri repetate reincep ponta.
E valabil si pentru glandele cerificatoare.
Cuib strans, temperatura optima asigurata, dupa hranirile de completare se administreaza de cateva ori hraniri de stimulare care au ca scop capacitul mierii.
Daca faci un experiment acum, intr-un cuib strans , introduci un fagure artificial si hranesti de stimulare, vei vedea ca or sa-l ia in crestere.
Bineinteles ca si asta are o limita in timp.
Dar e totusi doar inceputul lui septembrie, nu suntem in oct-noiembrie.

D006

va multumesc mult pentru ajutor. :hi:

nicu68


evulet78

De 5 zile am inceput sa dau sirop. Au fost ploi si rece si nu a fost nici o problema. Ieri seara a fost mai cald si in momentul in care am pus sirop au iesit toate afara din stup. (era o imbulzeala la urdinisuri)
Am crezut ca este furtisag si le-am stropit cu apa.
Ma intreb daca nu cumva era ceva normal. (la circa 10 minute dupa ce pun siropul sa iasa afara si sa se agite prin fata stupului.) :sad:
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

bucovineanu

Nu era nimic anormal. Cand gasesc siropul in hranitor albinele pleaca sa gaseasca sursa de unde provine. Mare atentie: daca vremea este calda si se da sirop prea devreme ele vor incerca sa intre in alti stupi, mai ales daca s-au folosit ceaiuri si siropul are miros si asa incepe furtisagul. De aceea e bine sa se dea siropul odata cu venirea serii avand grija sa nu stropim pe stupi sau pe jos.

prisecarul

la mine, parca prin rotatie, fiecare stup, are zbor in fata urdinisului!
la inceput si eu am crezut ca s-ar putea sa fie furtisag, dar dupe ce le-am stropit cu apa, s-au linistit!
cred ca isunt ultimele generatii care ies la zbor!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

bucovineanu

Zborurile de recunoastere la care participa albinele tinere se fac de regula intre orele 14-16. Colegul Evulet vorbea despre zborurile care incep la 10 minute dupa ce dam sirop.

Popescu Gheorghe

La styimularea cu sirop se creiaza senzatia de cules si albinele ies afara ca si cand ar fi cules,dupa care se linistesc;de aceea se recomanda ca siropul sa fie administrat cu grija si cat mai tarziu posibil( ca moment al zilei)

D006

 Sistem de hranire cu sirop pentru meseriasi :

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

la lazile Gerstung era un sistem asemanator. in cuib era un  hranitor fix, in peretele stupului era un tub de plastic de  14 mm
iar pe exterior avea o mica clapeta de tabla prinsa cu un cui si alimentarea se facea cu o pilnie in  L