112

Creat de clau, Octombrie 28, 2011, 10:54:06 PM

« precedentul - următorul »

clau

in afara de cei 30 % pe care ii justificam cheltuiti in proiect ( respectiv 12.000 )...restu pana la 24.000 trebuie sa-i cheltuim tot in folosul stupinei, asta in cazul in care va incadrati la suma maxima de 40.000...si ii justificam cu facturi, dar nu trebuie mentionat in proiect pe ce o sa-i cheltuim...fiecare isi va cumpara ce va avea nevoie dar numai in scopul apiculturii, dar de a doua transa nu-i mai intereseaza pe ce o cheltuim. sursa: apdrp ilfov.....dar am tot citit noul ghid si nu am gasit textul unde este mentionat ca trebuie sa cheltuim toti banii din prima transa doar in scopul stupinei. Are cineva sursa sigura a zvonului ?

mihaipop_55

La pagina 10 din ghid ,scrie in randul 7 : descrierea modului de utiliyare a intregului sprijin financiar nerambursabil solicitat

hadrian

Va salut. Si eu i mi bat capu cu masura 112, ieri am fost la un pas sa renunt cand eu ma pregateam sa iduc toate actele la oficiul de consultanta .... op ca mai citesc ghidu inca o data si ce sa vezi.. acuma trebuie sa ai un nr. unic la fiecare stup... nu mai inteleg nimic.. Este posibil ca aceasta numerotare unica idioata sa fie ceva pozitiv, inteleg ca trebuie sa fim cat mai corecti etc.. etc, da de ce face acest anunt cu doar 2... sau 3 saptamani inainte sa deschida sesiunea??. Am fost la asociatia unde sant inscris si stai sa vezi ca procedeu dureaza.. si nu o sa mi elibereze placutele respective cand vreau eu.. tre facute cereri si nu mai stiu ce alte procedee DAR in ghid spune clar ca placutele de identificare tre sa le am la ,, vizita pe teren''.  AAa nu ai placute??? :redcard: NNNeeligibil.... inca ceva ,  la mine cei de la consultanta care or sa faca dosaru sant super de treaba dar zice ca ma costa 5 % din valoarea proiectului.. pe la dumneavoastra tot asa este?

cipriantester

Buna seara , referitor la ceea ce spunea Clau , data primei instalari ca tanar  fermier este cea de la APIA , iar pentru calculul UDE se i-a in calcul autorizatia de la DSV , referitor la asociatie , nu are dreptate , - dar sunt multe de zis , eu am depus pana acum pe Apis Tomitana Dacica un numar de 105 proiecte pe tineri fermieri, si am intampinat multe probleme , am depus si la Prahova si la Teleorman  , si a fost probleme ca eu ca si consultant nu eram din judetul respectiv  si deranjam firmele de consultanta  din zona
Dar cu perseverenta se poate merge inainte , daca te pot ajuta trimite-mi un e-mail pe cel de pe site-ul nostru si vedem cu te putem ajuta
cu stima
Ciprian 

cipriantester

Referitor la placute am fost primii din tara care le-am facut , si a fost foarte usor  din punctul nostru de vedere , am contactat o firma de productie am trimis un centralizator cu membrii asociatiei cu placutele alocate pentru fiecare , si a ramas la latitudinea fiecarui apicultor sa-si faca placutele cand are chef si bani, noi asociatia am creat cadrul legal , daR foarte important in sesiuea  din iulie am depus 57 de proiecte pe 112 -apicultura toate au avut placute si panou si a fost foarte OK si pentru noi si pentru ei (OJPDRP)
cu stima
Ciprian

apivasmob

Buna dimineata postez si eu aceasta stire aici pentru ca este vorba de proiecte si de bani. Azi am citit urmatoarele pe net:


TVA devine cheltuiala eligibila in proiectele cu finantare europeana!
10 noiembrie 2011

Taxa pe valoarea adaugata aferenta proiectelor finantate din fonduri structurale si de coeziune va deveni cheltuiala eligibila si va fi suportata din fonduri comunitare. Reglementarile se vor aplica pentru contractele incheiate incepand cu 1 ianuarie 2012. Executivul a modificat si completat ieri Hotararea Guvernului nr.759/2007 privind regulile de eligibilitate a cheltuielilor efectuate in cadrul operatiunilor finantate prin programele operationale. 

"Hotararea are in vedere doua obiective: pe de-o parte, cresterea gradului de absorbtie a fondurilor comunitare prin faptul ca TVA devine eligibila, deci poate fi suportata din fondurile comunitare. Pe de alta parte, are un efect pozitiv asupra beneficiarilor care astfel vor putea sa-si deduca aceasta cheltuiala, care va fi suportata din fonduri UE", a afirmat ministrul Afacerilor Europene, Leonard Orban. 

Ministrul Leonard Orban a mentionat ca vor fi permise unele exceptari de la aplicarea noii reglementari, bazate pe analizele efectuate de fiecare dintre autoritatile care gestioneaza fonduri comunitare. Ministrul a explicat ca in momentul in care TVA-ul devine eligibila, vor putea fi finantate mai putine proiecte din fonduri comunitare. 

"Din acest motiv, fiecare autoritate de management isi va face o analiza proprie si vom supune aprobarii Guvernului, daca este cazul, exceptari de la aplicarea acestei Hotarari de Guvern: fie ca vorbim de exceptarea in intregime a unor programe operationale sau doar a unor parti din acestea", a declarat ministrul Afacerilor Europene, care a adaugat ca toate statele membre au luat decizii privind declararea TVA drept cheltuiala eligibila.

Sursa: Guvernul Romaniei

Sanatate tuturor apicultorilor

tomy81

vreau sa accesez masura 112
pot cumpara familii prin PNA
am citit ca dupa semnarea cererii pe masura 112 e interzis
insa inainte e voie  :)

daca nu pot cumpara albine prin PNA atunci se poate fara chitanta sau trebuie sa fac dovada cand accesez masura 112 de unde am stupii