Articol

Creat de gore, Ianuarie 26, 2008, 02:23:45 AM

« precedentul - următorul »

gore

Din ziarul Adevărul :
          Schimbările climatice scad producţia de miere
  Seminarul organizat de Asociaţia Crescătorilor de Albine din România scoate la iveală problemele albinelor
Seceta şi inundaţiile din ultimii 10 ani au afectat considerabil producţia de miere, ca urmare a faptului că temperaturile extreme au compromis meliferele şi poleniferele. Aceasta a fost una dintre concluziile seminarului despre problemele apicultorilor, organizat zilele acestea la Tulcea.
Canicula de anul acesta a adus multe prejudicii apicultorilor din România. Acest fenomen meteorologic a provocat o depopulare masivă a stupilor şi a încetinit ouatul reginelor, ceea ce a impus hrăniri stimulative şi de completare, toate astea însemnând cheltuieli suplimentare. Aceste probleme au fost dezabătute pe larg zilele acestea la Tulcea, în cadrul unui seminar de profil.
Cei prezenţi în sală au subliniat necesitatea acordării unor subvenţii de la bugetul de stat, similare cu cele de care beneficiază colegii lor de breaslă din Uniunea Europeană. ,,În ultimul deceniu, perioadele de secetă şi inundaţiile au devenit mai frecvente, cu efecte negative asupra culesurilor melifere şi polenifere.
Dacă toamna care precede anul apicol este secetoasă, atunci flora meliferă de primăvară nu are condiţii optime de secreţie de nectar, astfel că nu se oferă culesuri nici măcar de întreţinere. Deseori au apărut situaţii de necesitate, în care familiile de albine au fost hrănite pentru supravieţuire", a spus Petre Iordache, editor senior al revistei ,,Lumea albinelor".
Apicultorii din Austria beneficiază de subvenţii din partea UE în valoare de 1.200 de euro pentru o stupină cu 200 de stupi, sprijinul acordat de Uniune fiind condiţionat de subvenţia acordată în domeniu de guvernul austriac.
Lipsesc subvenţiile pentru apicultori
Forma de organizare a apicultorilor autohtoni a fost iarăşi o problemă ridicată de participanţi. ,,Noi suntem organizaţi cum erau şi fostele CAP-uri. Nu avem personalitate juridică şi asta ne împeidică să accesăm fonduri europene, de aceea se impune o reoganizare", a suţinut dr. ing. Aurelia Chirilă, şeful Secţiei de Cercetare Apicolă Tulcea.
,, Această lacună de ordin organizatoric şi lipsa formelor de sprijin din partea statului, cum sunt cele acordate în cazul culturilor agricole, ne împiedică să fim competitivi pe piaţa externă. Tratamentele împotriva varoozei, o boală dură şi foarte răspândită la albine, precum şi materialul biologic ar trebui acoperite din subvenţii ca să putem rezista", a mai spus Aurelia Chirilă.
Cecetătorii prezenţi au prezentat un raport asupra discuţiilor din cadrul celui mai mare Congres al Apicultorilor, care a avut loc în Australia.
Printre problemele ridicate acolo a fost şi pierderea semnificativă la nivel mondial a unei specii de albine din cauza aşa-numitului sindrom CCP, cauzat de un complex de bacterii şi viroze. În România nu s-a depistat acest sindrom, dar oamenii de ştiinţă iau în calcul măsuri preventive în acest sens.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

http://www.capital.ro/articol/newsletter ... comentarii
Noile prevederi vor fi aplicate si pentru microintreprinderi care desfasoara activitati legate de hoteluri si alte facilitati de cazare, restaurante si alte activitati de servicii de alimentatie, servicii in tehnologia informatiei si informatice, juridice si de contabilitate, fabricarea bauturilor sau industria alimentara.
Cititi cu atentie si comentariile cetatenilor!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Exact suma care trebuia sa o primeasca un apicultor de la UE.
Microintreprinderile vor fi obligate din luna aprilie sa plateasca trimestrial un impozit minim de 1.625 lei, in cazul in care suma datorata statului nu depaseste aceasta valoare. Aceasta inseamna un impozit lunar de de minim 540 lei. Raportat la cursul valutar de 4,2198 lei pentru un euro anuntat, joi, de Banca Nationala, impozitul trimestrial de 1.625 lei calculat la nivelul intregului an reprezinta echivalentul a aproximativ 1.500 euro pe an. Raportat la micile intreprinderi, inseamna moarte lenta, intr-o economie agonizanta, stapanita de un guvern incapabil sa ia decizii inteligente. Este inca o masura aberanta a cabinetului Boc, neputincios in fata marii coruptii si debil in privinta administrarii companiilor de stat si a bugetelor ministeriale. Daca aveti o microintreprindere sau sunteti Persoana Fizica Autorizata, nu puteti accepta acest impozit.
Acum intelegeti de ce a trebuit firme pentru APICULTORI?
Apicultura nu-i impozabila,firma da.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64


marius_vfp

fain fain stefane , numai ca aici la noi in vaslui se poate orice , politistii sunt idioti dea binelea , un prost de politist zamfir pe nume , a oprit o masina ca depasise viteza legala in localitate,dar nu cu mult , conform noilor prevederi daca tea prins radarul nu trebuie sa te si opreasca iti trimite acasa poza si nai ce sa mai comentezi , dar nea caisa zamfir il orpeste pe ala , la care ii nastea nevasta in masina si ii cere actele , si incepe ca sa vezi ca aprinde becul ca ai stingator , asta soferul ii zice mosule imi naste femeia ma grabesc la spital (precizez faptul ca spitalul de la noi din oras sa desfiintat salvarea ajunge dupa cel putin 1 ora daca ai noroc sa fie vreo una daca nu astepti si 5 ore , nu mai zic ce am patit eu cu copilul de 3 saptamani ma duc la spital si imi zice doctorul de ce face copilul asa ?) sa revin , soferul ii zice frumos nenea pulytistule da mai luat pe radar imi trimiti acasa foto si gata , la care soferul se urca in masina si pleaca , idiotul de zamfir scoate pistolul si trage dupa masina ii sparge luneta si ii raneste femeia ,
aici cinei de vina , zamfir nu primeste nika nici macar un avertisment , eu daca eram in locul soferului pe bune il urmaream si ii taiam mana cu care a tras . la mine legea ochi pentru ochi tebuie aplicata in romania nu respectul fatza de ORGANUL legii ,
sa auzim numai de bine
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

uitati aici domnilor tupeu prost de politist psihopat am cautat si am gasit pe nenea pistolarul , e asa de prost incat a dat si femeia divort de el co amendase si pe ea , mam iutat la comentarii si miam amintit de ce spunea un cumatru deal meu tot politist ,

http://www.odv.ro/?q=node/5560
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dorindafi

da mai marius da mai uitate shi tu odata la el , ca tarei chipesh calcel avioanele sa-l calce shi mandru-i foc de el
trecand peste toate acestea eu nu merg pe varianta ochi pt. .............  , ci eu am zis ca :
nimic nu se-ntampla mai devreme s-au mai tarziu .  se-ntampla atunci cand trebuie :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092