Proiect Apicultori Neafiliati

Creat de filip, Decembrie 17, 2013, 09:47:48 AM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

ZI  ZAU
Nu vrei sa fi     SEFFFFFFFFFFFF

D006


pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 17, 2014, 07:40:45 AM
Sef sunt de la 14 ani !

Inseamna ca ai stat cam slab cu scoala... la pionieri n-ai fost sef de grupa, sef de detasament, sef de unitate... =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Cat au fost comunistii la putere am fost oprimat de cruda dictatura ! De mic copil m-au dus la puscaria Doftana si mi-au pus o carpa rosie la gat.  Capitalismul m-a prins prin Bucuresti asa ca am vazut cum se construieste noua Romanie in direct.

filip

VarujanVosganian spune:
ianuarie 18, 2014 la 11:34 am
@ Filip g

Mi-a placut discutia pe care am avut-o. Mi-a dat imboldul sa continui in chestiunea apiculturii.


Ieri am fost la Bucuresti
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Citat din: filip din Ianuarie 18, 2014, 12:03:48 PM
VarujanVosganian spune:
ianuarie 18, 2014 la 11:34 am
@ Filip g

Mi-a placut discutia pe care am avut-o. Mi-a dat imboldul sa continui in chestiunea apiculturii.


Ieri am fost la Bucuresti

Si... !?!?!? :uimit: :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

#141
Legea e votata,sa vii a doua zi cu modificari e aiurea.
Incercam pe codul fiscal,desi se pare ca Asociatiile si-au dat acordul la impozitare in schimbul unor interese.
Eu cel putin incerc,daca fiecare apicultor ar face ce am facut eu ieri.Situatia apicola ar fi cunoscuta de guvernanti.
Ieri senatorul Vosganian a fost socat sa afle ca sunt 147 de Asociatii in apicultura.Dincolo de faptul ca exista foarte multi apicultori ce nu fac parte din Asociatii.http://www.realitatea.net/veste-buna-pentru-apicultorii-romani_1351247.html
"Cei 7.076 de apicultori beneficiari ai sprijinului financiar în 2013 dețin un număr aproximativ de 550.000 de familii de albine și sunt organizați în 147 de forme asociative, la nivel național."
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Pentru Apicultorii Neafiliati am cazut de acord ca respectarea legii sa insemne:
-colaborarea cu medicul veterinar (cel care pune crotalii la vaci,porci.......)pentru sanatatea albinelor,astfel ca tablitele si carnetul de stupina sa nu fie necesar daca nu face pastoral
-simplificarea deciziilor fiscale,aici am discutat faptul ca nu poti cere impozit fara a oferii posibilitatea ca apicultorul sa valorifice.
Ramane de siscutat un impozit forfetar modest,asta ar ajuta pe cei care produc.Carnetul fiscal si fila fiscala pentru fiecare kg vandut e o prostie
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PACO

Tu chiar crezi ca te ia cineva in seama ?

dan sebastian

La varf nu, dar eu si multi altii simpatizam cu ce scrie. In Constitutie e un articol cu privire la libertate. Cred ca asta ar fi trebuit invocat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

filip

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 18, 2014, 04:48:12 PM
La varf nu, dar eu si multi altii simpatizam cu ce scrie. In Constitutie e un articol cu privire la libertate. Cred ca asta ar fi trebuit invocat.
Primul apicultor care primeste amenda pentru faptul ca nu are numere si nu are  carnet de stupina complectat.Are dreptul de a contesta in instanta.Acolo poate invoca art din Constitutie unde este prevazut art cu libertatea de a decide daca doresc la Asociere.
Odata creat precedentul,poate fii invocat in alte litigii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

E clar ca legea apiculturii nu respecta prevederile Constitutiei. Nu sunt bine informat: cine poate contesta o lege la CCR pentru a-i dovedi neconstitutionalitatea?

mape 48-petru manea


dan sebastian

Base e singurul care inca poate, ca-l are pe Dragos de partea lui ...  ))/ ))/ ))/
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)