un sfat

Creat de nicu has, Februarie 25, 2010, 08:54:51 PM

« precedentul - următorul »

nicu has

buna as dori sa duc stupii la salcam la un prieten se afla la o distanta de 3 km de unde stau eu acolo este mai mult salcam si tei credeti ca albina se va intoarce inapoi
satul este bagat intre dealuri este mult salcam
tei vreau sa stiu daca se va mai intoareca o distanta de 3km
? va multumesc

filip

Se pot intoarce ,dar poti forma ceva roi sa-i lasi acasa pe aceiasi vatra.Astfel nu pierzi albinele.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

trantorash

Nu cred ca se intorc. Cel putin la mine nu s-a intors nici o albina acum 2 ani cand i-am dus la rapita .. si distanta era in jur de 3 km.]
Mai ales ca daca gasesc o sursa bogata de cules in imediata apropiere a stupinei, cum spui ca ii duci la salcam, nu se vor intoarce.
Numai bine !

nicu has


nicu has

dle filip pot forma roii la inceputul lui mai?
poate albinele nu au trase botci

filip

Citat din: nicu hasdle filip pot forma roii la inceputul lui mai?
poate albinele nu au trase botci
Da,dar trebuie sa ai familii puternice,eu fac din 2-3   fam un roi puternic,care aduna si ceva miere.Daca faci din mai multi stupi roiul atunci dai botca ori matca in cusca.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

nicu has

si o sa isi traga singuri botci daca fac din 2-3 fam un singur roi de exemplul pe 7 rame

andrei_salaj

In toate cartile scrie negru pe alb:Nu se lasa albinele sa isi traga botci de salvare.Daca il lasi asa,din 7 rame iti mai raman 3 bune pana se imperecheaza matca.E ca si cum lucri degeaba.
mai bine ii dezvolti si astepti sa intre in friguri(pt. ca vor intra anu asta).
cand ai botci aproape de capacire poti sa faci roi pe 3 rame,iar dupa imperechere il ajuti cu puiet capacit.
asa fac eu.
citeste,citeste,citeste.

sfantul spiridon

dupa parerea mea, matca de salvare are 50 la suta sanse sa nu treaca iarna...in ianuarie, fara regina...durere....eu stiu de unde as cumpara.....constanta....
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

filip

Citat din: sfantul spiridondupa parerea mea, matca de salvare are 50 la suta sanse sa nu treaca iarna...in ianuarie, fara regina...durere....eu stiu de unde as cumpara.....constanta....
Daca faci roi in Mai iar matca e din botca de salvare si nu corespunde pana la sfarsitul veri are mari sanse sa fie schimbata.
Cand faci roi timpurii ai o multime de variante,cu cat sunt facuti mai tarziu variantele se reduc
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

nicu has