Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

Hermannstadt

Nea Andreiu, daca afara sunt undeva la 17-18 grade nu este ok sa vedem care este situatia in cuib ( ma refer la verificat cat din rame este ouata), asta sa stim cand ar trebui largit cuibul desigur.

Multumesc si numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

andreiu

#1681
        Am neglijat o perioada forumul datorita faptului ca cea mai mare parte a timpului am petrecut-o la Dupapiatra, unde am continuat altoirile, am stimulat cu sirop in rama si am curatat o parte din terenul inregistrat la APIA. Mi-am pierdut in urma cu doua saptamani camera foto, am regasit-o ieri, in lastarisul din parau si desi a plouat torential in urma cu o saptamana, dupa multe incercari si lustruiri in zona zoom-ului, a inceput sa functioneze !!

sandupop

Imi pare bine ca ați găsit camera foto , asa vom avea parte de multe " documentare" foto ,cum am fost obișnuiți....... si ma bucur nespus ca v-am cunoscut personal la Blaj, si am avut onoarea sa va strâng mâna   :yes: Va doresc multa sănătate si spor la munca. :hi:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

andreiu

       Si eu ma bucur Sandule, daca-mi amintesc bine ne-am batut si pe burta.  :razz: Evident ca a ta este ceva mai mare decat a mea, dar tu ai nevoie de strat ceva mai consistent, fiind in zona friguroasa. :razz:
       Regret ca prietenul nostru si soferul meu cu aceasta ocazie, Adrian Ciucur era racit cobza si ne-am grabit sa ne intoarcem acasa la Deva mai devreme decat ne planificasem initial. Iti doresc si eu, tie si familiei, toate cele bune.

fiug1970

Citat din: andreiu din Martie 31, 2014, 11:18:22 AM
       Si eu ma bucur Sandule, daca-mi amintesc bine ne-am batut si pe burta.  :razz: Evident ca a ta este ceva mai mare decat a mea, dar tu ai nevoie de strat ceva mai consistent, fiind in zona friguroasa. :razz:
       Regret ca prietenul nostru si soferul meu cu aceasta ocazie, Adrian Ciucur era racit cobza si ne-am grabit sa ne intoarcem acasa la Deva mai devreme decat ne planificasem initial. Iti doresc si eu, tie si familiei, toate cele bune.
Sa inteleg ca a inceput sezonul berii??Cu batai pe burta??? :i_love_you: :i_love_you:

andreiu

       Postez si prima poza facuta dupa gasirea camerei foto. Este un palc de urzicuta lila. Am verificat si am constatat ca anul trecut am pus o poza asemanatoare, facuta deabia in 18 aprilie, deci anul acesta avem un avans de 2,5 saptamani.

fiug1970

hahaha..se putea sa lipseasca miercurea din post?????????? :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

andreiu

        Astazi am primit coletul de la prietenul Gicu, alias BISMARK. Am plantat corzile de vie si puietii de prun in gradina din Deva.  Multumesc !!! ^:)^ :beer:
        Anul acesta am efectuat multe supraaltoiri, in idea de a avea mai multe soiuri de fructe in acelasi pom. Iata un cires si un par.

andreiu

         Acest par a fost altoit in urma cu 3 ani, cu un soi de toamna. Acum l-am supraaltoit cu inca doua soiuri de vara.

bismark

   OK, mosule, prunii trebuiesc udati sa creasca mai repede,nu stiu cum ti-a ajus goji ca era verde deja dar se va prinde iar despre vie se preteaza la bolta.Nepotii o sa ma pomeneasca ca toate sint gustoase.Simbata merg si eu la tirg la Galati.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

        Goji l-am pus intr-un ghiveci, vreau sa-l duc la Dupapiatra, sa vad daca se aclimatizeaza la munte. Din cei doi care mi i-ai trimis anul trecut unul s-a inviorat si a dat frunzulite. Celalalt s-a uscat.

andreiu

         Azi am avut o mare deziluzie. Am mers in lunca Muresului, peste calea ferata, unde in toamna am vazut un mare lan de rapita. Ma asteptam sa o vad aproape de inflorire dar ... nu mai e !!! Inca din toamna tarziu a fost iintoarsa si acum este rasarit un grau rar cu cate o rapita ici si colo.

andreiu

      Albinele au in schimb de lucru la pomii fructiferi. Iata cum arate gradinile din spatele casei , vazute de pe terasa superioara:

andreiu

        Edilii orasului au pus mana de la mana si au construit si un adapator comun urias, pentru toti apicultorii din Deva. :razz:

andreiu

       Poza a fost facuta de ziua jandarmeriei, iar lumea adunata la botul calului lui Decebal era gura -casca la discursurile notabilitatilor.