Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

alex_sa

Alunii sint salbatici sau altoiti? sieu am adus dela padure citi va aluni dar artrebui altoiti sa rodeasca .

andreiu

        Victore, lada este antica, probabil ceva mai batrana ca mine, o am de la un batran din satul vecin. Albinele se simt bine insa, in tot anul am avut in ea printre cele mai puternice colonii.
        Alex_sa, alunii mari sunt salbatici, crescuti de capul lor. Deabia in urma cu 2 ani am inceput sa altoiesc si eu aluni. Acum in primavara o sa fac mai multi.

andreiu

   Asfintitul de ieri. Un soare rosu musca din dealul Stanijii.

andreiu

         Am avut si doua surprize neplacute : un roi pe trei rame mort de foame, (format mai tarziu in iulie), in lada de polistiren si un furtisag la un altul, pe 4 rame, tot in lada de polistiren. Am incercat sa stopez furtisagul, la inceput micsorand urdinisul la 1 cm, apoi inchizandu-l de tot cateva ore din prima zi pana spre seara. A doua zi l-am deschis din nou si dupa cca o jumatate de ora a inceput cu si mai mare intensitate. Am repatat figura  cu inchiderea de tot iar spre seara cand ma pregateam de plecare l-am redeschis dar hoatele au aparut din nou. Mi-am dat seama ca oricum daca il las deschis il distruge de tot si am hotarat sa unific pradatul cu hotul. Am mutat ramele cu albina si cu matca tanara dupa diafragma familiei atacatoare si am plecat la Deva. Sunt curios care matca o voi gasi in familia unificata, la urmatoarea vizita.

andreiu

       Revenind la Deva, am constatat ca furtisagul de care vorbeam cu cateva zile in urma a fost stopat. Ambele familii sunt in regula si linistite. Dar aici nici pomeneala de oferta de polen ca la Dupapiatra.

andreiu

     Azi am dat curs invitatiei lui Adrian Ciucur si am facut o incursiune in zona Baita-Hartagani. L-am cunoscut si pe nea Nicolae, unde are Adi albinele, un satean gospodar de isprava, care ne-a condus intr-o zona a proprietatii sale de unde am recoltat 13 puieti de alun salbatic. Zona este superba, dar la altitudine mult mai joasa decat cea de la Dupapiatra. Cu aceasta ocazie am recoltat si ceva mladite de par si mar din soiurile lui nea Nicolae.
    Dupa aceasta incursiune, pepiniera mea de portaltoi de alun s-a mai marit putin. Am ajuns deja la 80 de puieti.

andreiu

         A inflorit si tufa mea de ghiocei. Dupa aceasta inflorire voi separa bulbisorii si-i voi planta mai rar.

Aurelian A.

Citat din: andreiu din Februarie 12, 2014, 07:31:49 PM
     Si iata si instantaneul pe scandura de zbor la o lada veche, cu albinutele incarcate cu polen de alun:
In acest caz nu cred ca mai ai nevoie de stimulare proteica... :bzz:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

bismark

   In padurea de aluni cam asa as vedea eu mostenirea nepotilor.Dupa cum vad eu cit loc ai poti face si o padure de plante mai exotice ca migdali,kaki,kiwi si rodii.La temperaturile care vad ca vor fi zona ar merge. Daca la mine la -18 grade vad ca nu le-a crapat coaja e bine. Cum merg goji ar trebui sa aiba frunze verzi la temperaturile de peste 10 grade .Ieri m-am uitat la alunii mei au muguri cit un bob de mazare iar migdalii si evodia au inca tulpina verde.Sper sa nu vina si temperaturi mai mult de -18 grade . Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

Citat din: Aurelian A. din Februarie 16, 2014, 08:54:18 AM
Citat din: andreiu din Februarie 12, 2014, 07:31:49 PM
     Si iata si instantaneul pe scandura de zbor la o lada veche, cu albinutele incarcate cu polen de alun:
In acest caz nu cred ca mai ai nevoie de stimulare proteica... :bzz:
La cele de la Dupapiatra nu am administrat niciodata hrana proteica. Ramele de iernare au sub miere suficienta pastura care le ajunge pana la alun corn si salcie, apoi vin pomii fructiferi.

andreiu

Citat din: bismark din Februarie 16, 2014, 10:13:59 AM
   In padurea de aluni cam asa as vedea eu mostenirea nepotilor.Dupa cum vad eu cit loc ai poti face si o padure de plante mai exotice ca migdali,kaki,kiwi si rodii.La temperaturile care vad ca vor fi zona ar merge. Daca la mine la -18 grade vad ca nu le-a crapat coaja e bine. Cum merg goji ar trebui sa aiba frunze verzi la temperaturile de peste 10 grade .Ieri m-am uitat la alunii mei au muguri cit un bob de mazare iar migdalii si evodia au inca tulpina verde.Sper sa nu vina si temperaturi mai mult de -18 grade . Cu respect
Gicule, daca la vara realizam o jonctiune la Dupapiatra vei fi daca accepti, consultantul meu tehnic pentru culturi neconventionale. Ai deja ochiul format si o oarecare experienta pe aceasta directie. Insa te-as ruga sa ma pasuiesti cu plata onorariului pana la valorificarea recoltelor. :razz:

bismark

   Mosule,eu niciodata nu am cerut plata pentru ceva pentru ce am facut la cineva si din partea asta toti ma cauta,da nu-i nimic daca pot ajuta e foarte bine. Daca la cineva ii trebuie un surub vine la mine ca sigur gaseste si daca nu-l gaseste il facem.Asa o fost tata asa sint si eu omul care iti darim casa si ti-o fac inapoi mai frumoasa. Nu sint un profesionist dar daca am vazut ceva nu ma las pina nu-l fac, uneori mai bine alteori mai rau da am ambitie.Si tu esti cam ca mine de asta te-am apreciat. Si daca voi ajunge la tine voi veni blindat cu tot ce stiu eu despre viata.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       Azi pe la orele 14 la Deva s-au inregistrat 15 grade si am facut revizia rapida a jumatate din efectiv. Este bine. Consumul de hrana a fost foarte mic pana la aceasta data asa ca nu ma grabesc cu stimularea si nici cu turtele. Puiet exista in toate familiile controlate mai putin una care la prima vedere am crezut ca nu are matca. Albinele erau inca in ghem rasfirat si nu am gasit nici larve nici oua. Dupa trei treceri am luat decizia sa o unific cu un roi mai slabut, dar chiar cand ma pregateam sa apropii ramele am observat-o pe dumneaei pe ultima din cele 5 rame. Va fi monitorizata zilele urmatoare pentru a observa daca nu are ceva defecte.
      Iata o rama de cuib dintr-o familie medie, iernata pe 5 rame :

bucovineanu

Nu trebuie sa ne grabim cu unificarile, chiar daca inca nu exista puiet. Unele regine incep ponta mai greu.

andreiu

      De accord Vasile. Va trebui insa sa fac o unificare pentru ca am constatat ca in lada pe care s-au catarat gainile vecinului nu au murit toate albinele prin desfacerea ghemului, ci au mai ramas o mana intre doua rame  impreuna cu regina. Este un nucleu neviabil si-l voi unifica cu o familie cu regina mai batrana.