Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

Vyktor

Transmite  azimutul si distanta :razz:

roi_ag

Timisoara !Marea unitate !!!

bismark

    Mai,mai cum ati gasit voi imediat tinta,alora le trebuia vreo 3 zile sa o dea exact.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

     Una din capcanele in care am intrat de bunavoie din pacate este si desfiintarea armatei nationale traditionale. Plansetele de care vorbiti voi probabil ca nu mai exista demult sau acum se fac taietei pe ele. Sau covrigi ... pentru maidanezii patriei.

roi_ag

Nu am informatii recente dar sigur nu s-au desfiintat,din acele vremuri acolo lucra personal
civil ,domnisoare ,doamne,ajutate de soldati :nod: sa tot sa faci armata :wink:

bismark

   Asa-i, mosule am trecut de curind pe linga unitate si ma uitam la statii care sint sigilate si incep sa rugineasca. Intreb la poarta si aflu ca nu mai este acolo decit un locotenent si un maistru restul paza civila.Totul este inchis si sigilat.In acele cladiri mi-am petrecut si primii 3 ani de scoala profesionala a Combinatului Siderurgic si sa ies si la pensie ca unitate de radiolocatie.Amintiri din viata.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

      Azi am ascultat cu ajutorul furtunasului activitatea din lazi. Din 30 de familii din stupina din Deva au raspuns prezent doar 29. Cea care si-a dat obstescul sfarsit era cazuta pe fundul lazii. Pe capac erau multe excremente de gaina si am dedus ca gainile vecinului au intrat in gradina la mine si au topait pe lada, determinand familia sa desfaca ghemul de iernare si in final sa moara de frig.

andreiu

       Discutia cu vecinul ( un tigan cumsecade de altfel) a decurs cam ca intre un orb si un surd. Nea Costica se jura ca gainile lui nu au intrat in gradina mea si pe deasupra nu mananca albine. Eu o tineam pe a mea, ca i-am vazut deseori vara gainile la mine in ograda, dar nu m-a deranjat prea tare, ca nu mi-au produs stricaciuni. I-am cerut in final pe ton ferm sa aiba grija sa nu-mi mai intre gainile in stupina pentru ca ( i-am explicat pe indelete ce se intampla in lada cu albine daca albinele aflate in ghemul de iernare sunt deranjate ).

bismark

   El tot asa ar fi facut eu cred ca nu ,,un tigan avea un fiu care cam dadea iama prin gainile romanului si il intreba pe tiganul al batrin - mai tigane fiul tau mi-a mincat un cocos, nu se poate stai cal intreb de fata cu tine ,, halimoso la romanu cocosul - halimoso tato, gustoso, gustoso - iauzi mai romane nu ti-a micat el cocosul,, =)),am avut si probleme cu gainile vecinului pina intr-o zi cind am prins una si i-am rupt gitul si-l chem sii zic mai vecine gaina ta s-a prins cu capul in gard la mine si cind am vrut so scot si-a rupt gitul. A doua zi vecinul si-a pus plasa de 1 metru deasupra gardului.Deci s-a rezolvat fara sa ma cert cu el si a facut fortat si o supa de gaina  :razz:Cu respect

Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

     Prima mea reactie a fost sa procedez in maniera in care ai procedat tu.  Apoi m-am gandit ca nu este prea bine sa am dusmani vecini si mai ales din aceasta categorie. Asa ca dupa ce am rumegat indelung, am hotarat ca sa-mi repar eu gardul de asa maniera incat sa nu mai poata intra nici un animal sau pasare de curte. Am si cumparat cateva suluri de sarma impletita de 1,70 m latime si astept o ameliorare a vremii sa o intind pe interiorul imprejmuirii existente. Sper sa nu mi-o fure tuciuriii.

andreiu

    Azi am pus in functiune " ladita " cadru de ansamblat rame. Datorita ideilor preluate de pe Apiardeal, am ajuns si eu in rand cu lumea. Iata prima serie de rame confectionate in intregime de mine, ansamblate in iarna aceasta.

andreiu

     Am terminat a treia serie de cate 16 rame. Pe masura ce lucrez , ramele ies mai drepte si nu necesita multe masuri de torsionare usoara a leatului inferior, pentru a asigura perpendicularitatea perfecta a ramelor. Pana mi-am reglat si dexteritatea de a bate cuiele cu precizie in spatiul redus de 1 cm mi-am dat de cateva ori si peste degete. Dar aceasta nobila activitate merita si ceva mici sacrificii. :razz:

andreiu

      Am semanat prima serie de rasad de rosii. In jardinièra de la  fereastra dormitorului au rasarit primele plantute.

fiug1970

ai ramas in urma(fata de mine..)dar nu esti cam grabit........?
\2014-01-31 17.07.25.jpg

andreiu

       Ai un mic avans, de cateva zile. De ce sa fiu grabit ?