Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

      M-am incadrat cam la mustata cu toate lucrarile ce trebuiau facute atat la gospodaria de la Deva cat si la cea din munte. Ce sa-i fac, daca Dumnezeu mi-a dat doua fete si nu am cu cine ma ajuta din familie.

Vyktor

Citat din: andreiu din Noiembrie 25, 2013, 08:09:47 AM
       Ce sa-i fac, daca Dumnezeu mi-a dat doua fete si nu am cu cine ma ajuta din familie.

Pai daca este vorba p'asa inseamna ca trebuie sa ma pregatesc din timp ,atat psihic dar mai ales fizic.   :sad:
Situatia mea este identica .....insa mai am o varianta.... :uimit:...dar daca.....?Mai bine nu =))

andreiu

      Victore, esti cam neclar, ai o varianta si nu o poti face publica ? Nu insist daca este secreta  :razz: Oricum, este bine sa te fortifici fizic si psihic. Iti va prinde bine cand te vei apropia de suta de stupi  :hi:

fiug1970

Citat din: andreiu din Noiembrie 25, 2013, 04:35:22 PM
      Victore, esti cam neclar, ai o varianta si nu o poti face publica ? Nu insist daca este secreta  :razz: Oricum, este bine sa te fortifici fizic si psihic. Iti va prinde bine cand te vei apropia de suta de stupi  :hi:
daca stiam varsta lui victor,scriam ce.a vrut sa spuna100%...

tassevasi

Citat din: andreiu din Noiembrie 25, 2013, 08:09:47 AM
      Ce sa-i fac, daca Dumnezeu mi-a dat doua fete si nu am cu cine ma ajuta din familie.

   Eu am 2 baieti si nicodata nu  m-au  ajutat cu nimic .
   Cind au nevoie de  ceva vin la mine ,hai sa ma ajuti , ca am mare nevoie de tine .
   Cind am eu nevoie sunt  plecati  ori nu au cum sa ma ajute , ca sunt toata ziua la  lucru , asa ca tot mai bine cu  fetele ca inpulsioneaza  ginerii sa faca treaba , cind   sunt  disponibili. :)
   

Vyktor

La profilul meu scrie varsta.
Ai intuit corect ce am vrut sa spun.....numai ca este riscant. Daca se repeta povestea :hippo:

stefan1

Citat din: andreiu din Noiembrie 25, 2013, 08:09:47 AM
      M-am incadrat cam la mustata cu toate lucrarile ce trebuiau facute atat la gospodaria de la Deva cat si la cea din munte. Ce sa-i fac, daca Dumnezeu mi-a dat doua fete si nu am cu cine ma ajuta din familie.

Nu te mai plange ca vin nepotii tare din urma!   :razz:   :yes:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

      Stefane, parafrazandu-l pe Victor, nepoteii ar fi si varianta mea, acuma depinde si de modul in care voi reusi sa le trezesc interesul si de imbinarea diplomatica cu ambitiile parintilor, care nu sunt in totalitate convergente cu ale mele. Sunt inscrisi la clase cu predare in limba germana si de pe acum sunt foarte ocupati micutii mosului. Iata cum si-ar dori Tudor, nepotelul care este in clasa pregatitoare sa fie orarul, fata de cel official. de la clasa

bismark

    Acum nepotii dorm...
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

fiug1970

Citat din: stefan1 din Noiembrie 25, 2013, 08:20:32 PM
Citat din: andreiu din Noiembrie 25, 2013, 08:09:47 AM
      M-am incadrat cam la mustata cu toate lucrarile ce trebuiau facute atat la gospodaria de la Deva cat si la cea din munte. Ce sa-i fac, daca Dumnezeu mi-a dat doua fete si nu am cu cine ma ajuta din familie.

Nu te mai plange ca vin nepotii tare din urma!   :razz:   :yes:
IN ZIUA DE PENSIE!!!

fiug1970

Citat din: vyktor din Noiembrie 25, 2013, 07:34:27 PM
La profilul meu scrie varsta.
Ai intuit corect ce am vrut sa spun.....numai ca este riscant. Daca se repeta povestea :hippo:
eram pe mobil si in timpul lucrului si nu am avut tim sa caut,iar netul mergea cu frana de mana trasa :sad:

stefan1

Citat din: andreiu din Noiembrie 25, 2013, 08:53:30 PM
      Stefane, parafrazandu-l pe Victor, nepoteii ar fi si varianta mea, acuma depinde si de modul in care voi reusi sa le trezesc interesul si de imbinarea diplomatica cu ambitiile parintilor, care nu sunt in totalitate convergente cu ale mele. Sunt inscrisi la clase cu predare in limba germana si de pe acum sunt foarte ocupati micutii mosului. Iata cum si-ar dori Tudor, nepotelul care este in clasa pregatitoare sa fie orarul, fata de cel official. de la clasa

  Am ras cu pofta. Dragutul de el! A invatat deja toate literele? Eu cred ca (si) cu 'Mosul' vor creste frumos.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

        Da, scrie destul de corect si citet. " Lucrarea " de mai sus a fost executata in urma cu doua luni, imediat dupa ce a inceput scoala. Este conceptia si munca lui 100%. Se vede ca a transpirat serios pana a terminat-o. Acum se straduieste sa scrie ordonat, in caietul cu liniute. Avantajul lui este ca creste in umbra imediata a fratiorului cu un an mai mare si copiaza tot ce face Stefan. In schimb la jocuri si desenat, de multe ori se dovedeste mai inventiv si preia conducerea.

andreiu

Citat din: tassevasi din Noiembrie 25, 2013, 07:32:13 PM
Citat din: andreiu din Noiembrie 25, 2013, 08:09:47 AM
      Ce sa-i fac, daca Dumnezeu mi-a dat doua fete si nu am cu cine ma ajuta din familie.

   Eu am 2 baieti si nicodata nu  m-au  ajutat cu nimic .
   Cind au nevoie de  ceva vin la mine ,hai sa ma ajuti , ca am mare nevoie de tine .
   Cind am eu nevoie sunt  plecati  ori nu au cum sa ma ajute , ca sunt toata ziua la  lucru , asa ca tot mai bine cu  fetele ca inpulsioneaza  ginerii sa faca treaba , cind   sunt  disponibili. :)


    Vasile, din pacate, in ce priveste ajutorul in ceea ce fac eu, nici cu ginerii nu ma pot lauda. Fetele mele si-au ales exact tipul de barbati diametral opusi felului meu de a fi. Una dintre ele, cea mica a si divortat, iar cea mare nu se impaca prea bine cu sotul. Imi pare foarte rau pentru ele, dar nu ma mai pot baga, nici cu sfaturi. Asa ca imi duc crucea in tacere si cu resemnare.

bismark

   Mi tu hauu, mosule si in ce spui sintem ca fratii,ma uitam la ce se intimpla cu chinezii si am citit soarta ta care tare seamana cu a mea, ceamare maritata a doua oara in Germania,cea mijlocie in Austria divortata cu o fata in clasa a 5-a acolo,cea mica in Italia si ea divortata, singur numai baiatul la Ploiesti dar nu-i place munca la tara. Azi nu am chef de munca ma uit la tv.Ce parere ai de chinezi?.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/