Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

Tamu

De ce? Nu te descurci? In mod normal daca nu ai formatat cardul sau nu ai rescris pe el alta informatie se poate recupera.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

     Am primit mailul, multumesc pentru rapiditate si bunele intentii dar mi-am prins urechile deja. Pentru mine nu este nici o graba, mai studiez putin problema si daca nu reusesc sa ma descurc singur aplic formula "cheama un prieten maine".  Sunt si putin obosit, noaptea trecuta am fost la cazan, s-a facut oleaca  tuica de prune. ^:)^ :hi:

andreiu

       Se pare ca Razvan a avut dreptate. Azi l-am rugat pe ginerele meu sa ma ajute sa instalez si sa rulez programul primit de la Tamu, urmand intocmai indicatiile transmise pe mail, calculatorul a lucrat mai bine de doua ore, dar in final cardul nu s-a refacut.

Tamu

Cardul nu trebuia sa se refaca! Programul trebuia sa-ti salveze intr-o locatie definta de tine toate pozele recuperate de pe card.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

        Acest lucru s-a realizat, mi-a pus toate pozele, mai putin cele care ma intereseaza, adica ultimele facute, duminica la Dupapiatra. La ora aceasta cardul este gol. Am facut ieri doar o poza cu cetatea, de pe terasa superioara a casei.

Tamu

Atunci este posibil ca aparatul foto sa aiba si el o memorie interna unde se pot salva poze. Din acea memorie softul nu stie sa recupereze date. Sau cel putin mie nu mi-a vazut memoria interna a aparatului foto. Oricum e un program f. util. Eu l-am folosit cu succes de vreo 4 ori pe 3 aparate diferite.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

        Iti multumesc inca odata pentru atitudinea ta, colegiala si prieteneasca. 
     Revenind la discutia anterioara, a reluarii ouatului la matcile tinere si al consumului sporit din rezerva de iernare, eu nu dau sirop deloc. Merg pe idea restrangerii si mai tare a cuiburilor, iar familiile care exagereaza le unific la prima  racire a vremii.

Tamu

Eu le-am pus ieri inca cate 200ml. la fiecare. Culmea este ca au luat siropul in doua zile. Sunt fara nici un pic de experienta a iernarii si nu vreau sa risc sa am pierderi. Pentru primavara am ceva miere care o pastrez ptr. stimulari. Cand rezervele o sa-mi permita voi ierna NUMAI pe miere. Deocamdata ma simt obligat practic sa fac asta chiar daca nu-mi convine. Am 6 familii din care 3 pe 5 rame, 1 pe 6 rame, 1 pe 7 rame si 1 pe 8 rame.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

RazvanTi

Citat din: Tamu din Octombrie 29, 2013, 08:36:39 PM
Atunci este posibil ca aparatul foto sa aiba si el o memorie interna unde se pot salva poze. Din acea memorie softul nu stie sa recupereze date. Sau cel putin mie nu mi-a vazut memoria interna a aparatului foto. Oricum e un program f. util. Eu l-am folosit cu succes de vreo 4 ori pe 3 aparate diferite.

acum era vorba aia "v-am zis? v-am zis?" si unde mai pui ca nu am mai zis nimic "sa cad in picioare"... :P
cand e nevoie fac si eu recuperari de date. si fac asta de mai bine de 12 ani...
stai bine cu albinele Tamu-le
mai ales cei de 6 si 7 rame.
acu conteaza si cata miere au.
succes!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

andreiu

       Oricum, ca incepator te-ai descurcat foarte bine. Acum intelegi si poti aprecia ritmul normal de dezvoltare a acestei afaceri. In ce ma priveste, am ajuns in stadiul in care nu mai fac dezvoltare accelerata, ma voi stradui sa fac si ceva miere, asa ca de acum inainte nu va mai conta numarul unitatilor biologice cat mai ales puterea, sanatatea si vigoarea lor.
     Azi am dus batrana mea camioneta Dacia la reparat, probleme de directie si tractiune 4x4. M-am intors acasa pe jos si am gustat din plin plimbarea de cca 2 km, prin aerul racoros al unei dimineti splendide de toamna. Am folosit o scurtatura prin cimitirul vechi, de unde am pozat aceeasi cetate, omniprezenta in Deva, dintr-o perspectiva aparte, a vesniciei, dintr-un loc in expansiune (din pacate continua...)  Marea majoritate a mormintelor erau proaspat curatate pentru apropiata sarbatoare de pomenire a mortilor. La unul dintre ele am gasit pe cineva mic care veghea in liniste...

romikele

Citat din: andreiu din Octombrie 29, 2013, 08:28:30 PM
        Acest lucru s-a realizat, mi-a pus toate pozele, mai putin cele care ma intereseaza, adica ultimele facute, duminica la Dupapiatra. La ora aceasta cardul este gol. Am facut ieri doar o poza cu cetatea, de pe terasa superioara a casei.

Se pare ca ceva nu e setat cum trebuie la aparat de ies pozele cam sterse.
Am aplicat doar un "Image > Auto adjust colors" cu IrfanView și a rezultat ceva de genu`:

SPYKAL

Citat din: andreiu din Octombrie 30, 2013, 10:08:57 AM
     Am folosit o scurtatura prin cimitirul vechi, de unde am pozat aceeasi cetate, omniprezenta in Deva, dintr-o perspectiva aparte,
Am fost acolo sus la cetate anul trecut. Ceea ce se vede de sus este.....magnific. Superb orasul vazut de sus. Probleme am avut cu acel lift care asigura aceesul la cetate. Asta la coborare. Mi se parea ca fuge prea repede. =)) =)) =)) Stima si respect!!!

bismark

   Esti tinar vecine poti umbla oriunde si bravo.Nimic nu este mai folositor decit sa vezi si sa-ti insusesti din experienta altora care au reusit.Eu nu pot pleca ca sint in virsta si nici masina nu mai pot conduce dupa un accident.Am zis daca pot ajuta pe cineva o fac cu placere si cum pot eu, dar se pare ca nu toti iti raspund cu aceeasi moneda, unii doar profita si m-am hotirit ca nu voi mai face acte de caritate decit pentru cei care se simt cit de cit.In viata mea, mi-a placut sa dau pilde de invatatura sa fim mai buni sa invatam unii de la altii.Dar vad  ca din ce in ce exista un adevarat razboi pe acest forum .Nu stiu ce ii mina pe unii impotriva altora care in nestiinta lor poate mai gresesc.De aceea consider ca daca vom continua in acest fel ma voi retrage.Se politizeaza mult,unii sint mai destepti ca altii si in genere consider ca ce este necesar pentru apicultura,albine,culesuri,flora,inventii si ce in general ar trebui sa ne uneasca ne dezbina.Cu mult respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

RazvanTi

si eu am fost sus la cetate dar demuuult prin liceu. am urcat pe jos. ne-au cracanat scarile alea interminabile.
dar cand ajungi sus si te uiti la priveliste... s-a meritat tot efortul!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bismark

   Mosule,ai ceva probleme de fotografiezi numai cimitire.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/