Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

     Sincer, nu am mancat asa ceva, am scris ca mi s-a parut amuzanta combinatia. Dar gandindu-ma ca topinamburul se gateste aproximativ ca si cartoful, nu exclud existenta unei astfel de retete sau crearea uneia, dupa fantezia culinara proprie.

tassevasi

            Andrei , cind eram mici  cl 1-4  treceam pe linga un razor de NAPI , asa-i stiam noi , cum spui tu  delimita  doua proprietati , faceau flori  multe si inalte , toamna parca  ne duceam si scoteam   cu  ceva  dar ii mincam asa  cruzi ,  erau  deosebiti de buni , dulci , putin alcalini si salcii  parca, acum nu stiu sa fie  vreo reteta  cu ei.
   Oricum am sa cumpar si eu , am vazut in REAL  la legume  dar nu am luat pina acum , sint curios  daca-mi mai amintesc  gustul acela  de atunci

andreiu

      Am mancat unul astazi, este alcalin, placut la  gust. Voi planta cat se poate de multi in apropiere de stupina, atat la Deva, cat si la Dupapiatra. Dupa cum este de laudat pe internet, merita incercarea.

tassevasi

                  Din pacate  nu pot sa-mi permit  si napi , cu toate ca-mi  mi-asi dorii f mult , dar cite sa mai pun numai pe 2000 mp.
    Sunt prea departe de zona  unde m-am nascut in PH unde nea  ramas teren f  mult  ce nu-l lucreaza  nimeni , zona  deosebit  de frumoasa  unde  au plecat toti tinerii , au ramas  numai citiva  batrini .

fiug1970

De napi,ii stiam si eu si tot la fel ii mancam!Adica cruzi,direct din tarana si ca si de fiecare data,cu tarana inclusa,insa: :cu plăcere:.Scobeam pe sub ei si lasam plantele in picioare sa nu se observe!!Rezistau mult,inclusiv dupa prima bruma ca plante.Atunci erau mai buni napii!
Si ca o anecdota cu napi:cand eram tanci,cei mai mari ne puneau sa repetam repede urmatoarea propozitie:"nachi(regionalism de la napi)iti da prin gard o floare"si se prapadeau de ras cu ce iesea!Incercati si dv.

andreiu

      Da sunt multe formule de pus in situatie dificila un copil. Mi-amintesc si eu de cateva : "capra crapa piatra, piatra crapa-n patru" sau " eu pup poala popii, popa pupa poala mea".

andreiu

       Desi ma ocup si de albine de ceva vreme buna, inca nu am mers niciodata la un targ apicol. Acuma stau in cumpana, sa merg la Sighisoara sau ba. As merge daca mi-as gasi un ortac din Deva sau Hunedoara si sa impartim costurile de deplasare. Este cineva amator dintre forumisti ?

pharaonu75

Filip este din zonă...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

       Filip este din zona dar destul de departe totusi, in Valea Jiului, la cca 110 km de Deva si nu ne cunoastem inca, dar a cam disparut de pe forum. Daca totusi mai urmareste macar postarile altora si merge la Sighisoara il rog pe aceasta cale sa-mi dea un semn de viata. De asemenea, si pe Ciucur, daca-i hotarat sa participle la targ.

andreiu

        Asa cum ii sade bine unuia cu o idee fixa de a fi si consecvent, in aceasta dimineata am continuat cercetarile in a gasi noi surse de topinambur. De data aceasta am cotrobait zona de est a Devei, iar cautarile au fost fructuoase. Am gasit intr-o incinta parasita si cateva tufe mari de Helianthus giganteum, asa ca Stefan 1 nu mai este necesar sa imi trimiti de la tine.

andreiu

        Am largit aria si am ajuns in lunca Muresului unde ma astepta o surpriza. O cultura de rapita, bine dezvoltata pentru aceasta perioada, imi da sperante pentru la primavara. Kilometrajul masinii de la lan pana la albinele mele indica 5 km. Probabil ca in linie dreapta sunt 4 Km. Cam mult, dar va fi ceva mai bine decat anul acesta cand a fost parloaga.

Tamu

andreiu esti extraordinar de determinat si de activ. Ma bucur sa vad astfel de oameni, mai ales la varsta ta. Sanatate maxima!  :hi:
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

        Multumesc Tamu pentru apreciere si urare. Se pare ca suntem cam din acelasi aluat. :smile: Numai ca mama fie iertata, a cernut faina ceva mai devreme decat maica-ta.  :smile: :hi:

        Iata si recolta de astazi. Evident ca nu am cules tot, am lasat si pentru perioada rece si pentru primavara cand dupa cum scriu unii autori sunt mai buni la gust. I-am sortat pe dele doua soiuri, giganteum si tuberosus, iar celi din urma in mari si mici. Cei mari merg la consum iar cei mici la plantare.

andreiu

        Poza cu recolta de topinambur de astazi. Am gasit um loc unde nu a umblat nimeni in ultimii 10 ani

andreiu

        Si acum va invit la o mica gustare delicioasa si a naibii de sanatoasa : Topinambur crud cu nuci, manjite putin cu miere poliflora si stropite cu suc de lamaie. Reteta proprie. Ofer garantie.  :hippo: ^:)^