Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

bismark

    Prietene,eu fac tratamentele seara,dimineta  albinile pleaca dupa cules si e multa miscare.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bucovineanu

Citat din: andreiu din Septembrie 19, 2013, 04:54:18 PM
      Azi dimineata am facut al doilea tratament cu varachet. Sunt inca tot la stadiul de procedura indicat in prospect si ma enerveaza ca de multe ori albinele imi sting focul din banda de hartie prin ventilajul violent. Uneori cate una intra in contact direct cu jaratecul si-mi pare rau pentru acest sacrificiu inutil. Am prins totusi un pont: trebuie introdus capatul neaprins inainte pe urdinis.
Trebuie aprinse ambele capete.

stefan1

Citat din: andreiu din Septembrie 17, 2013, 03:24:34 PM
...
Dupa ce se vor coace semintele sper sa adun si sa duc si la Dupapiatra pentru a le imprastia pe locuri si terenuri nelucrate.  ^:)^ :thanks:  :hi:

  Vezi ca semintele necesita o trecere prin perioada rece, deci daca le tii peste iarna in casa nu o sa incolteasca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

        Intentia mea este ca semintele recoltate de pe dealul Devei ( sulfina galbena, odontite si iarba sarpelui) sa le raspandesc pe camp la Dupapiatra in toamna aceasta.

andreiu

         Prin pacla acestei dimineti racoroase  - ora 7-  o luna imensa trece dealul cu releul, spre miazanoapte.

cipik

Citat din: andreiu din Septembrie 20, 2013, 07:33:32 AM
        Intentia mea este ca semintele recoltate de pe dealul Devei ( sulfina galbena, odontite si iarba sarpelui) sa le raspandesc pe camp la Dupapiatra in toamna aceasta.

=))     Exact aceeasi activitate vreau sa fac si dar cu seminte de amorpha. Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

ciucur

Citat din: andreiu din Septembrie 19, 2013, 04:54:18 PM
      Azi dimineata am facut al doilea tratament cu varachet. Sunt inca tot la stadiul de procedura indicat in prospect si ma enerveaza ca de multe ori albinele imi sting focul din banda de hartie prin ventilajul violent. Uneori cate una intra in contact direct cu jaratecul si-mi pare rau pentru acest sacrificiu inutil. Am prins totusi un pont: trebuie introdus capatul neaprins inainte pe urdinis.

Sanatate !

Si eu pateam la fel inainte de a cumpara Varojetul.
Am observat insa ca hartia pentru tratament este destul de higroscopica. Odata desigilata punga se umezeste.
Inainte sa o folosesc o tin undeva langa o sursa de caldura cateva ore. Arde mult mai bine.
De asemenea in varojet o pliez ca pe evantai si mi se pare ca arde mai bine. Scanteile care mai sar la ardere ajuta la aprinderea suprafetelor invecinate. Insa vorbim si de o ardere cu tiraj fortat la Varojet.
Si da, aprinderea ambelor capete imbunatateste situatia.

Ma uimiti in continuare cu vitalitatea dumneavoastra.
Ma vad nevoit sa repet ca multi din generatia mea nu v-ar putea face fata.
Multa sanatate seniorului!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

       Multumesc Adriane pentru compliment. Este adevarat ca am o forma fizica inca destul de buna si o inclinatie nativa pentru munca in aer liber. Totusi cred ca nu mi-ar da mana sa fac o tranta cu tine, daca m-ai provoca. :razz:
       Dupa o saptamana plina petrecuta la Dupapiatra revin, oleaca mai obosit dar reconfortat si cu bateriile incarcate. Stupii se prezinta multumitor, au populatie buna, iar la tratamentul cu varachet au cazut relativ putini paraziti. Iata cum arata o familie medie, dupa ce am restrains-o pe 7 rame.

andreiu

       La cei restransi pe 6 rame semighemul format datorita temperaturilor nocturne destul de scazute, s-a format inclusiv si pe fagurii goi de dupa diafragma. Am eliminat toti fagurii de dupa diafragma dupa ce am periat cu atentie albinele semiamortite pe fagurii de cuib.

andreiu

        Si la Dupapiatra au aparut delicioasele ciuperci comestibile de toamna. Iata cateva exemplare din soiul Champignon si Macrolepiota procera (palaria sarpelui, paraqzoala, cuc)

andreiu

        S-au copt si nucile. La inceput coaja verde crapa, apoi se desface si cade la pamant. Prima  serie a ajuns in galeti Nucile vor fi puse apoi la soare sau loc aerisit in strat subtire pentru a se zvanta si usca

andreiu

       Mere ionatan si un soi de pere de toamna, nestropite deloc cu chimicale.

roi_ag

2013 un an bogat si in pomicultura.Merii dar mai ales perii .Ramurile de rod lasate la taiere mai lungi s-au rupt efectiv.Acum spatiu corespunzator pentru pastrare si vase ptr. tarie sa fie. :hi:

andreiu

       La Dupapiatra taria o facem numai din prune galbene. Anul acesta a fost productie slaba de prune dar suficienta pentru asigurarea unui consum rezpnabil de 'grade' pentru intreaga familie. :hi:

andreiu

       Intr-un colt al unei lazii experimentale din polistiren, un paianjen de talie mare se pregatea si el de iernat. Din pacate pentru el nu mai apuca iernarea.