Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

         Urmaresc ce-i drept cam pe fuga, dar cu mare atentie evenimentele interne si externe. Americanii par hotarati sa atace Siria. Este de inteles, numeroasa lor armata someaza in Irak si ar trebui sa produca. Adica sa distruga orase, drumuri, industrii, ca apoi sa vina firmele americano-izraeliene sa reconstruiasca. Pe bani multi si cu facilitati fiscale maxime. Nu le trebuie alti aliati, pntru a nu imparti cu nimeni contractele pentru 'reconstructie'. Putin se pare ca a inteles planul si se tine pe-aproape cu ceva nave de razboi.

andreiu

         La prima vedere, Siria este incercuita. La nord, turcii, la est americanii din Irak, la sud israelienii iar la vest marea Mediterana cu portavioane americane. La randul lor, israelienii sunt incercuiti de Siria si Egipt, iar americanii din Irak, sunt aproape incercuiti de Siria si Iran. Butoiul cu praf de pusca este pregatit. Cine va aprinde totusi bricheta ?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

        Pe palierul intern, tema serioasa, vere. Plecand de la intamplarea nefericita in care din neglijenta unei bunici nenorocite, care nu si-a supravegheat nepoteii in parc, un copilas nevinovat a fost muscat mortal de caini, societatea romaneasca s-a inflamat si se cauta solutii, care mai de care mai costisitoare.  Nu am vazut nici un formator de opinie care sa multumeasca lui Dumnezeu ca ne-a dat o marfa gratis. Carnea de caine este un aliment important pentru chinezi, iar din pialea de caine se poate face marochinarie fina si tobe.

andreiu

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 09, 2013, 09:41:23 PM
Rusul! =))
Rusul se tine de mana cu chinezul si inchid cercul mare la exterior. Intuitia imi sopteste ca ii cam mananca palmele sa intre si ei in hora. Tupeul americanilor in jocul geostrategic nu prea le convine cam demult. Base este circumspect, Crin ar da cu capul, Ponta este la scaldat, iar noi la mijloc. Ca de obicei.

pad3

tarul a facut deja o mica ALUZIE despre ce ar putea face daca americanii nu-l asculta. ce ar putea face europenilor :))) noi ca si europeni tb sa facem aprovizionarea cu lemne ca s-ar putea sa nu ne mai permitem gaze :yahoo_cry:
somnul ratiunii naste monstri

andreiu

        Pe americani si pe israelieni ii doare in cot de ce se va intampla cu europenii. Isi vad doar biznisul lor, ba chiar vor actiona in a se ajunge in situatii disperate. Atunci vor baga la inaintare FMI -ul care ne va imprumuta sa ne putem incalzi, contra cedarii tuturor resurselor naturale ale solului, subsolului si probabil si a ... aerului. ( Ultima gaselnita de care-i  cred capabili sa o gaseasca ar fi un impozit progresiv pe aerul inspirat si unul regresiv pe cel expirat) :rusine: :nebun:   Pentru orice eventualitate, dupa terminarea pregatirilor de iernare, ma voi asigura si de un stoc corespunzator de lemne.

andreiu

      Ieri am lucrat cateva ore in stupina. Viespile erau destul de active si la un mpment dat am asistat la o lupta pe viata si pe moarte dintre o viespe si o albina. A castigat viespea, care cu o voracitate extraordinara a decapitat albina si a continuat agresiunea si dupa aceata executie.

andreiu

      Tot ieri am facut o vizita la un var mai tanar, pe care am sperat sa-l fac stupar. In primavara l-am 'dotat' cu doua familii de albine, cu lazi cu tot, pentru a se familiariza cu domeniul si i-am dat si o carte pentru studiu. Intentionat nu m-am ocupat de el, pentru a vedea daca are imbold propriu. Si mi-a dovedit ca nu are deloc. Se adevereste vorba ca binele nu se poate face cu forta. Stupii erau ceva mai rau decat in starea in care i-am lasat, desi cu rezerve bunicele, dar cam depopulati. Le-am facut primul tratament cu varachet si iata rezultatul. (de la rau spre dezastru). Aviz incepatorilor, urmeaza imagine socanta !!

RazvanTi

mamaaaaa  :uimit:
nici adunat de la toti 12 ai mei nu se adunau atatia...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

apivasmob

Repeta de urgenta la patru zile tratamentul ca este colaps la familia respectiva.(nu iese din iarna chiar daca are rezerva de hrana bunicele.
Sanatate tuturor apicultorilor

andreiu

        Este in planul de redresare. Prima miscare a fost dezmostenirea, cu acordul  lu' varu'. Nu-l atrage domeniul, nu are timp, etc. I-am adus pe vatra la mine, repet tratamentele de doua ori la 3-4 zile si voi vedea daca se redreseaza si pe cate rame cu albina ramane la sfarsitul lui septembrie Teoretic nu exclud unificari la inceput de octombrie. Multumesc pentru atentionare.  :hi:

ves.lucian

  Andrei , dragutule , cred ca in curand ma vei depasi la numarul de vizualizari !!!
  esti foarte activ si asta este bine !!!
  da-i inainte ca bine faci !!!
   :hi: :nod: :razz: :beer: :beer: :beer: :ok: :yes: :i_love_you: :bravo:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

andreiu

      Luciane prietene, te voi depasi cu conditia ca tu sa ramai pe loc. Dar fata de mine, un ciobanesc batran, tu ca ogar tanar si ambitios cum ai dovedit ca esti, vei alerga mai repede. Este adevarat ca tu fiind si in serviciu, ai un mic handicap fata de mine, care sunt 'pe liber'. Consider insa ca nu concurenta este importanta ci calitatea si sinceritatea comunicarilor intre noi, cei din breasla frumoasa a stuparilor.  :hi: : sampanie: :bravo:

andreiu

        Inca nu m-am hotarat ce sa fac cu stupul in care am un semi-warre. In vara, intr-un cat 1/2 am pus doar leaturi si a construit ce se vede in poza. Pe de o parte as fi curios sa vad  cum s-a organizat sub acesti faguri in cuib, si daca are suficienta hrana pentru iernare, pe de alta parte l-as lasa nederanjat sa vad daca rezista prin forte proprii, pe principiul selectiei naturale. Are cineva dintre veterani vreun sfat, pentru acest experiment ?