Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

      Au mai ramas doar 2 zile de plaja si baie la mare. Voi pleca insa cu o nemultumire. Desi mi-am propus sa invat nepoteii sa inoate, nu am reusit sa-i conving sa isi bage capul in apa. Au o teama instinctiva peste care vad ca nu pot trece.

andreiu

     Pe aceasta tema ne contrazicem reciproc cu fiica-mea, mama copiilor. Ea sustine ca inotul se poate invata si daca copilul nu-si introduce si capul in apa. Eu, dimpotriva, sustin ca in prima faza, copilul trebuie sa se obisnuiasca cu plutirea la suprafata apei, cu fata in jos, cu plamanii umpluti cu aer si tinerea respiratiei, apoi din aceasta pozitie exerseaza miscarile de maini si picioare. Prin acest procedeu am invatat alti copii sa inoate destul de repede.

cornelioandanciu

Pune-i sa se tina de ceva care pluteste, cum ar fi o minge, dar ar trebui sa o tina bine cu mainile, apoi sa dea din picioare in pozitie orizontala, se vor obisnui cu apa si nu le va mai fi frica.
Va salut.

sandupop

Se găsesc in comert, astfel de plute,....sunt bune,nu te scapa de frica  de apa.... tot când o sa vrea ei vor intra si vor învăța,  eu m-am chinuit cu cea mica vreo doua concedii la mare, ..si intr-o săptămână a învățat la strand, aproape singură,  înotând din colt in colt, sub supravegherea mea ,binenteles.....fata lui tata......
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

andreiu

     Va multumesc pentru sfaturi, cred ca le voi aplica la Deva, mai spre toamna, dupa ce imi incartiruiesc albinele pentru iernare. Voi merge cu ei mai des la Aqua Land in Deva unde sper ca voi avea mai mult succes.

andreiu

      Ne pregatim bagajele. A fost un sejur comod, placut, familial. Ne-am simtit ca acasa, dar pe malul marii. Plecam spre Bucuresti unde maine ne reintalnim cu Bianca si Alex care vor sosi si ei din voiajul in Insula Mauricius-Oceanul Indian.
      De ieri camera foto nu mai functioneaza. O perioada au pozat copiii in baldachin, apoi eu in mare si se pare ca pe undeva a ajuns nisip si stropi de apa de mare. Sper sa pot salva pozele facute la mare. Trebuie sa contactez atelier specializat. :hi:  :hi:

bismark

   Uite aici mosule niste negri ca noaptea.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

        Fuge reumatismul de voi când vede in ce hal ați ajuns !   :roll:

andreiu

     De fapt, uitandu-ma mai atent, păreti a face parte dintr-o civilizatie foarte veche, subpamanteana, din tribul lui nenea  Scaraoschi.  :rotfl: :hi :hi:

pharaonu75

Citat din: bismark din August 11, 2013, 10:47:44 AM
   Uite aici mosule niste negri ca noaptea.

=)) =)) Ori nu v-a ajuns namolul, ori aveti burta prea mare! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sandupop

Cred ca in zona aia nu a ajuns reumatismu'.... =)) =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

bismark

   Rideti voi harapi albi, da va vad eu cu ce va laudati.Omul care nu poarta burta la el ori e biolnav ori nu are ce minca =)) de la o virsta burta e obligatorie. :razz: :razz:Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       Ne-am reunificat familionul la București. Aseară ne-am distrat vizionand pozele făcute de Bianca si Alex in voiajul lor. Insula Mauricius se afla in Oceanului Indian in vestul Africii, dincolo de insula Madagascar. A fost colonie franceza, apoi britanică. Au fotografiat peisaje superbe de pe o plaja de vis.

stefan1

Citat din: andreiu din August 13, 2013, 02:23:41 PM
       ...
Insula Mauricius se afla in Oceanului Indian in vestul Africii, dincolo de insula Madagascar. A fost colonie franceza, apoi britanică. Au fotografiat peisaje superbe de pe o plaja de vis.

  Soarele de mare se vede ca a fost foarte puternic! Oceanul Indian cu Madagascarul si Mauritius cu tot, pentru adevarul istoric, se afla in estul Africii.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

       Sunt nevoit sa-ți dau dreptate Stefan. Soarele cred ca nu are nici o vina, mai degrabă berea.  Posibil sa fi ținut Globul de-andoaselea, adică cu susul in jos. :roll: :hi: