Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

      Dar, vorba lunga = saracie, de cand m-am dedulcit cu forumul, am cam uitat ca jos in atelier ma asteapta rabdatoare peste 40 de lazi incepute si lasate in stadii diferite de lucru. Este cazul pentru postari mai rare si sa-mi vad de interes. Totusi, pe masura ce le voi finisa prin gletuire si vopsire cu lavabila de exterior imi voi prezenta produsele finite.

andreiu

        Si ..... PREMIERA MONDIALA !!!  Primii doi stupi orizontali din POLISTIREN EXPANDAT, construiti dupa procedeul clasic, al izolarii exterioare al locuintelor umane. Sunt rezistenti si trainici, urmeaza sa vedem daca si albinelor le va conveni o asemenea locuinta. Voi ce credeti ?

Vyktor

In poza arata foarte bine, banuiesc ca si in realitate. Cu ce l ati lipit la imbinari?
In ceea ce priveste rosiile romanesti pe care le ati plantat sa nu uitati sa imi opriti si mie cateva seminte in vara. Am uitat ce gust mai au de cand nu am mai vazut asa ceva.  Ne au invadat bulgarii cu rilla,  prekos si mai stiu eu ce alte soiuri de zici ca mananci carton nu rosie. Unde sunt rosiile pe care , cand eram copil, le rupeam in doua era malaiata  si brumata? ?.......Hmmmm

andreiu

        Imbinarile le-am facut cu un lipici la tub, pentru polistiren, cu uscare rapida. Ceea ce ii da rezistenta este imbracarea pe interior si exterior cu plasa din fibra de sticla si adeziv deasemenea pentru polistiren.
        Referitor la seminte de rosii, am si acuma, daca-m dai adresa exacta, pot sa-ti trimit intr-un plic postal. Pana la toamna au timp sa creasca.

Vyktor

Adezivul este din acela la sac care se foloseste la izolarea cladirilor sau altfel de adeziv? Intreb pentru ca mi se pare ciudat sa fie in interior ca un perete tencuit....daca sunt pe langa ..... ))/
Legat de rosii v-am trimis un mp....daca nu puteti prin posta vin si le iau personal :rotfl:

andreiu

       Receptionat m.p. Un drum de la Giurgiu la Deva pentru niste seminte nu are rost. Incerc daca posta lucreaza maine sa-ti trimit pliculetul. Nu mai da cu capul in stalpul cela, ca este chiar asa, lada este tencuita pe interior. Este o idee noua, bazata pe faptul ca in natura uneori albinele isi gasesc adapost si in grote de piatra si au fost destule cazuri in care s-au gasit roi in stalpi de beton. Daca m-am inselat, o sa dau eu cu capul.

edy_mh

Citat din: andreiu din Mai 02, 2013, 06:36:06 PM
        Si ..... PREMIERA MONDIALA !!!  Primii doi stupi orizontali din POLISTIREN EXPANDAT, construiti dupa procedeul clasic, al izolarii exterioare al locuintelor umane. Sunt rezistenti si trainici, urmeaza sa vedem daca si albinelor le va conveni o asemenea locuinta. Voi ce credeti ?
Va roade la urdinise albina in momentul in care nu va avea loc, pe latimea lazii unde va fi lipita rama de peretele stupului va face crescaturi si va roade din polistiren, daca ai si ghinionul sa ai mai multe rame in stup cu miere decat albina acoperitoare va face ravagii gaselnita, tare mult prefera peretele de polistiren.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

andreiu

         Astazi va fi ziua cea mare. Voi transvaza o familie dintr-o lada veche din lemn, imprumutata de la un amic, intr-o lada "de beton". Emotia este pe masura. Voi afla daca am muncit cu folos sau daca orgoliul meu va trebui sa fie mai moderat. Daca va fi un esec si se va dovedi ca am muncit in zadar aproape 3 luni, mi-am pregatit deja "un par de soc" cu care sa-mi dau singur la cap.

fiug1970

Nea andreiu,eu merg pe principiul:"  din palme să nu te vezi,curajul să nu ţi_l pierzi"!!

andreiu

       Este bun principiul, cu conditia sa nu fie palmele altora...

Am facut transvazarea, nu unul, ci doi. Intrucat am montat din constructie o diafragma tot din beton rezultand doua compartimente inegale, am cautat doua familii de puteri diferite alaturate si le-am introdus in lada cu tencuiala la interior. Au fost foarte docile, desi aveam afumatorul pregatit, nu a fost nevoie nici de un puf! Dupa ce am introdus ramele (unul 9 iar celalalt 6) am scuturat lazile fiecare in fata noului urdinis pe cate o bucata de material textil. S-au aliniat cuminti si in 20 de minute toate erau inauntru. Culegatoarele au fost putin derutate, pentru ca lada noua am fixat-o cu cca 20 cm mai aproape de sol. Dar in cca o ora si-au reglat si ele in cea mai mare masura, aterizarea. Se pare ca am reusit. Totusi, parul de soc ramane la indemana. Poze nu am facut, intrucat am mers cu camioneta iar aparatul l-am uitat in masina. Maine verific si fac si poze.

andreiu

      Azi a fost o zi plina. Nevasta-mea mai mult in bucatarie, eu cand in atelier, cand la calculator, apoi la gradina. Micutii nostrii nepotei si-au petrecut si ei timpul mai mult singurei, pana parintii lor au venit de la lucru. Pe la aproximativ ora 13, incepe scenariul deja cunoscut : eu la calculator, din camera copiilor se auzea televizorul pe desene animate, si diverse zgomote, pocnete si chicoteli. Apoi scandallul, dupa tipic. Vocea, de data asta mult  mai severa si agitata a nevesti-mi: - Mai copii, da' nu se poate, ce-ati avut, cu aparatele alea? De ce le-ati stricat ? Hai, ma, sa vezi ce-au facut copiii astia! Ies rapid din birou, cobor scarile si ce vad ? Pe jos, sparte in bucati mai mari, mai mici, carcasele unor aparate foto pe care nu le mai foloseam, din acelea cu film, functionale, dar pe care le tineam intr-un sertar, asa cum tinem in casa fel de fel de lucruri inutile, asa doar de amintire.

andreiu

         Primul impuls a fost sa le administrez o corectie corporala serioasa. Baietii si-au dat seama ca de data aceasta au facut-o groasa, asteptau cuminti si ingrijorati, verdictul. Prima intrebare pe ton grav, calm aparent: - A cui a fost ideea? Raspunde Stefan : - A lui Tudi. Catre Tudor : - De ce Tudi ? - N-am stiut cum se deschid. Catre amandoi : Va dati sama ca ati facut un lucru foarte rau ? De ce nu m-ati chemat sa va arat cun se deschid aparatele ?  Tacere. Acum trebuie neaparat sa va pedepsesc pentru ca altadata sa stiti ce aveti de facut. Ati gandit cu fundurile, asa ca prezentati-va cu ele pentru cateva palme zdravene, sa ajutam mintea sa urce la cap.
         Copilasii se pregateau sa-si prezinte funduletele pentru alungarea mintii de acolo, cand brusc m-am razgandit si am comutat pedeapsa intr-un ultim avertisment verbal, dar pe ton ridicat. Baietii s-au luminat si ei la fata si-si transmiteau reciproc ocheade, zimbitoare. Mi-au promis solemn ca vor fi cuminti. Oare pana cand ?

andreiu

       Dupa cum am promis, azi am facut verificarea la stupul experimental, construit din polistiren expandat, armat la interior si exterior cu plasa din fibra de sticla si adeziv. In gluma i-am stupul de beton. Peste adezivul de ciment, la exterior l-am gletuit cu glet de ciment alb, apoi vopsit cu o vopsea lavabila pentru pereti de exterior, in care am adaugat putin colorant. L-am instalat deocamdata pe un soclu improvizat si am transvazat doua familii, una medie pe 8 rame si una mai slaba, pe 6 rame, ambele roi de anul trecut. Intrucat l-am amplasat mai aproape de sol decat erau in vechile lazi, se observa ca si dupa o zi, unele albine inca mai cauta vechea pozitie a urdinisului.

andreiu

        La deschiderea stupului nu am observat nimic anormal. Familiile sunt linistite, nici nu am mai aprins afumatorul, nu m-a atacat nici o albina. Am observat doar ca la familia mai puternica erau destul de putine albine pe peretii lazii si pe fundul acesteia. Zborul era normal, activitatea paznicilor la urdinis, deasemenea.

andreiu

           A inflorit deja prima ceapa decorativa. Este deja inspectata de doua albinute.