Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       De astazi a inceput sa se deschida si floarea parului de vara.

andreiu

      Au inceput sa apara in sondajul din acest topic juniorii mici !! Ma bucur si va spun, dragi copii BINE ATI VENIT !!!
Va felicit ca ati imbratisat la varsta voastra, aceasta pasiune nobila. Cinste voua si parintilor vostri !!! Astept sa apara si primul senior batran.

andreiu

      Ieri am avut un copilot serios, vigilent si de nadejde : Tatal meu, la varsta de 98 de ani.

andreiu

       Iata si dovada.

andreiu

      Imi fac bagajele pentru deplasarea la Dupapiatra. Duc cu mine rame insarmate, faguri artificiali si pofta de munca, in aerul  liber, ozonat, al Bradisorului. Pe duminica seara.

andreiu

      Bine v-am regasit !  Am revenit la Deva. Din nou nu s-a potrivit planul cu realitatea. La munte timpul este ramas in urma asa ca nici vorba de faguri la cladit. Am repetat operatiunea de saptamana trecuta. Fiecare a primit la marginea cuibului o rama cladita umpluta cu sirop 1/1.
      Doua poze sugestive : ciresi la Deva si la Dupapiatra.

andreiu

        Asa cum i-am promis lui Razvanel Hd azi la intoarcere i-am facut o scurta vizita, am discutat si cu bunicul sau si ne-am pozat. Desi are doar 15 ani e ditamai galiganul. Inca o data iti zic LA MULTI ANI RAZVANE !!

Marius-ursulakhe

Mos Andrei dumneata daca ai avea spatiu unde sa aduci stupii la deva ati avea un avantaj enorm pt dezvoltare si pt productie numai toate acestea au nevoie de acel eforte dea duce de ai aduce stupii iar dumneatale la varsta asta cred ca aveti nevoie de o viata cat mai linstita si plina de bucuri
Multa sanatate si putere sa orientati si pe nepoti in aceasta frumoasa si nobila meserie  :hi:

andreiu

       Am facut astfel de miscari cand eram in faza de dezvoltare, cu putini stupi. Prindeam cate doua perioade pline atat la pomii fructiferi cat si la salcam. Acum este mai complicat si ma multumesc cu mai putin.

andreiu

         Va spusesem data trecuta ca am un roi de anul trecut cu matca trantorita. In urma cu o saptamana i-am dat o rama cu puiet de toate varstele inclusiv oua, de la cea mai puternica familie din stupina. La controlul de ieri am avut o surpriza mare. Rama primita nu avea nici o botca. In schimb, pe doua din ramele cu celule de trantor sunt in faza avansata, aproape de capacire cate o botca de toata frumusetea. Nu am mai avut o asemenea experienta si rog colegii profesionisti daca exista o explicatie pentru un asemenea comportament. Nu am mai gasit matca, dar nici nu am insistat, am facut o singura trecere.

andreiu

       Intrebarea pe care o pun si nu am raspuns este : larvele din botci sunt ale trantoritei, din oua nefecundate, sau albinele au luat cate un ou din rama primita si le-au transportat pe ramele lor ?

Razvan HD

Citat din: andreiu din Aprilie 21, 2013, 07:18:34 PM
        Asa cum i-am promis lui Razvanel Hd azi la intoarcere i-am facut o scurta vizita, am discutat si cu bunicul sau si ne-am pozat. Desi are doar 15 ani e ditamai galiganul. Inca o data iti zic LA MULTI ANI RAZVANE !!


Multumesc frumos pentru vizita si o sa tinem legatura !
Numai bine Mos'Andrei !  :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

andreiu

      Nu am mai avut asa ceva niciodata la 20 aprilie. Familia de care ma ocup cu prioritate,  ocupa aptoape tot orizontalul. Si-a primit din nou portia dubla de sirop. Are o matca de anul trecut, o bruneta putin roscata.

orbanstefan64

frumos !  :bravo: :bravo:
sa ai grija ca se suie in pom inainte de vreme  :hi: :hi: :hi:

andreiu

     

Multumesc, Stefane!

   Sunt cu ochii pe el ca pe butelie. Am pregatite scarile, la nevoie. Dar nu va avea sanse. De aici voi incepe si eu selectia. Vor fi notate toate datele privind intrarea in friguri si voi incerca sa valorific prin roi artificiali cat mai multe botci mature.