Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

#165
Citat din: ciucur din Aprilie 12, 2013, 09:44:18 PM
Citat din: andreiu din Aprilie 11, 2013, 09:59:54 AM
       Ramele insarmate asteapta prima serie de foite. Este pentru prima data cand am procedat la insarmare pe verticala, cu 5 fire, tot la sugestii postate pe forum.

Va salut!
Daca si ondulati sarma veti fi foarte multumit.
Nu am eu experienta dumneavoastra, insa ramele mele insarmate vertical arata foarte bine.
Numai bine!

Nu am ondulat niciodata sarma, dar sunt dispus sa invat. Cum procedezi ?

andreiu

         Dupa 3 zile de munca la munte, am revenit la Deva. Diferenta de clima este vizibila. La plecare, in jurul orei 16, acolo, termometrul arata 12 grade si era o activitate modesta la urdinis. O ora mai tarziu, la Deva erau 16 grade.
        Iata cateva imagini luate zilele acestea la Dupapiatra-Cornitel :
Prima oprire s-a nimerit sa fie la un cazan de fabricat rachiu de prune. Am mirosit putin cana oferita de gazda si mi-am continuat drumul.

andreiu

           Cainele vecinului a venit razand sa ma salute. Nu e exclus sa se fi cinstit si dansul cu o tuica.

andreiu

        Cand am ajuns sus, evident ca primul lucru pe care l-am facut, a fost sa cercetez zona din punctul de vedere al bazei melifere. Am constatat ca salcia capreasca inca este inflorita si albinele o cerceteaza intens.

andreiu

     Au aparut floricele noi : angliceii

andreiu

Panselute de camp

andreiu

Niste floricele marunte, nu stiu cum se denumesc

andreiu

In padure si pe paraie, gama este bogata:

andreiu

      Sambata dupa masa, spre seara, toata lumea, de la mic la mare a primit cate un fagure in care am turnat cca 700 ml sirop 1/1. Celui caruia i-am pus gand rau sa-l bag mai devreme in friguri, i-am mai dat suplimentar si peste rame o bere.

ciucur

Citat din: andreiu din Aprilie 15, 2013, 07:56:56 PM
Citat din: ciucur din Aprilie 12, 2013, 09:44:18 PM
Citat din: andreiu din Aprilie 11, 2013, 09:59:54 AM
       Ramele insarmate asteapta prima serie de foite. Este pentru prima data cand am procedat la insarmare pe verticala, cu 5 fire, tot la sugestii postate pe forum.

Va salut!
Daca si ondulati sarma veti fi foarte multumit.
Nu am eu experienta dumneavoastra, insa ramele mele insarmate vertical arata foarte bine.
Numai bine!

Nu am ondulat niciodata sarma, dar sunt dispus sa invat. Cum procedezi ?

Dupa insarmare, se trece cu ondulatorul (practic un dispozitiv ce are doua roti dintate cu care strangeti sarma intre ele si trageti de-a lungul firului) tensionand atat cat trebuie sarma insa si dandu-i o forma care mareste suprafata de contact cu ceara. O sa va reglati mana dupa prima rama. E important sa nu tensionati prea tare sarma inainte de ondulare deoarece va veti indoi leatul inferior al ramei care e mai subtire dupa ce ondulati (cred ca 'se scurteaza' sarma cu minim 10%).
Ondulator gasiti la orice magazin apicol. Nu am pus link sa nu se considere reclama, dar daca o sa cautati pe google veti vedea cum arata.
Singurul dezavantaj care l-am observat pana acum e ca nu mai poti curata rapid cu dalta partea superioara a ramei de ceara si propolis deoarece risti sa tai sarma. Eu folosesc si capse pentru a nu lasa sarma sa taie in lemn si sa se slabeasca in timp. De asemenea ondulez doar inainte de a lipi fagurele. Apoi lipesc fagurele cu redresor auto .
Pun si o poza cu o rama ce are sarma ondulata. Aceea e dintre primele facute de mine.

Cele bune!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

           Multumesc, la urmatoarea serie de rame voi proceda la ondularea sarmei. Cele facute deja au sarma destul de intinsa asa ca nu ma mai complic.

          Melcii mei au iesit din hibernare. Cu ei am o poveste ...
In urma cu 6-7 ani, citind pe internet detalii in legatura cu modul de infiintare a unei ferme de melci, mi-a venit ideea de a concentra pe o anumita suprafata de teren un numar mare de melci. Inainte de aceasta data in jurul gospodariei nu am gasit nici macar unul, de samanta. In cativa ani, am populat zona prin culegerea lor din zona Deva si Hunedoara. S-au adaptat bine si dupa ploaie apar peste tot.

andreiu

       Am surprins si melci acrobati

andreiu

        Este evident ca dupa ce isi executa corect numarul, de salturi la trapez, mers pe sarma sau contorsionism, dupa binecunoscutul obicei al melcilor, ...TUSTI !! in tufis.

andreiu

         Stupul cu matca trantorita nu este agitat deloc. Inca mai este destul de multa albina si aduce polen. Duminica i-am dat o rama cu puiet de la cel mai puternic. Sunt curios daca pana duminica viitoare va trage botci de salvare. Pana una alta, il voi folosi pentru productia de trantori timpurii.

andreiu

       Am inceput lucrarile de defrisare pentru o noua vatra de stupina, cu terenul ceva mai plat si protejat de vant, cu posibilitatea amplasarii stupilor cu urdinisul spre rasarit. Aici am altoit pe loc mai multi ciresi salbatici.