Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       De anul acesta incep sa intre pe rod pomi altoiti in anii precedenti:
   -  un alun
    - un cais
   -  un par

andreiu

      Pomisorii tineri, cu flori putine, nu sunt atrag albinele, desi sunt aproape de stupi, asa ca voi utiliza pentru acestia polenizarea artificiala prin atingerea florilor intre ele, de la acelasi soi sau diferite.
    Iata cum arata un cais altoit pe drajon de prun, in urma cu 3 ani, la care i-am format coroana joasa, prin indoirea ramurilor si fixarea lor de tarusi, cu sfoara.

andreiu

#137
       Intrucat afara ploua si sunt doar 5 grade, continuam lucrari de interior: ne ocupam de educarea tinerei generatii.
Tudor invata cum se mananca spaghetele. Se iau in furculita, apoi se rasucesc in lingura pentru a fi introduse in gurita fara probleme.

andreiu

#138
       Impreuna cu Stefan, care este deja in clasa pregatitoare, invatam sa jucam sah cu calculatorul.

andreiu

#139
       Tudor, dupa ce a papat toate pastele, ne prepara un tort pe FRIV.

pharaonu75

Tot pe FRIV mestereste si fiica-mea! =D>
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

    Da, sunt nenumarate jocuri, care le stimuleaza indemanarea si creativitatea. Cel mic este atras de jocurile de combinatii, iar cel mare, de cele cu masini, motociclete, tractoare. S-a invatat deja sa conduca pe terenuri accidentate.

pharaonu75

Cele de logica sunt preferatele fetitei mele, trecand chiar si inaintea celor cu papusi/printese!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

          Probabil sigur gena ... desteapta ca tac'su !

andreiu

         Urmarindu-ma cum descarc pozele in calculator, nazdravanii mei m-au rugat sa-i invat si pe ei sa faca poze. Dupa un scurt instructaj, in care le-am explicat cam ce stiu eu, i-am trimis sa pozeze ce doresc ei prin casa. Iata cu ce s-au prezentat :
                       Stefan si-a pozat toata filele din caietul de scriere. Aici expun doar doua duble

andreiu

          Si celelalte sunt la fel si m-a asigurat ca si cele viitoare vor fi scrise corect si ingrijit.

andreiu

       Tudor, ceva mai practic, a pozat economiile lor, din ultima perioada, impartite frateste.

andreiu

        Sumele expuse mai sus provin din castiguri cinstite : spectacole muzicale, de circ si lucrari manuale. La anumite perioade, o parte din suma se  depune la banca. Citeodata, cand mosu Pilu ramane fara bani apeleaza cu incredere la inprumuturi pe termen scurt, fara dobanda.

pharaonu75

Eu cred altceva!
Cred ca au lucrat impreuna, pentru a va transmite subliminal o "sugestie"... adica pentru fiecare pagina scrisa frumos si ingrijit, bunicul sa le furnizeze ceva economii! :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: andreiu din Aprilie 10, 2013, 12:42:12 PM
          Probabil sigur gena ... desteapta ca tac'su !

Care o fi ala... =))  :rotfl: =))


Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube