Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

arborele lui iuda e ,normal,de clima mediteraneana,dar s-a adaptat destul de bine si in ro.iar la deva,clima nu este asa aspra.se poate vedea si in iasi,unde clima e destul de dura!

andreiu

       Intrebarea aceasta era pentru Ursulache, dar vad ca s-a potrivit si la tine. Daca mai treci, te invit la tuica promisa.

Marius-ursulakhe

Nu am ocolit iar la ultimul sens giratoriu am mers catre hunedoara. MULTA SANATAE    :hi:

andreiu

Citat din: fiug1970 din Aprilie 09, 2013, 12:13:30 AM
arborele lui iuda e ,normal,de clima mediteraneana,dar s-a adaptat destul de bine si in ro.iar la deva,clima nu este asa aspra.se poate vedea si in iasi,unde clima e destul de dura!

       In Deva stiu doar doua exemplare destul de viguroase, chiar in fata casei unui prieten. Le-am admirat in perioadele de inflorire si de-abia acum mi-a trecut prin minte sa incerc inmultirea lor. Voi face experimentul anul acesta, atat prin seminte cat si prin butasire.

andreiu

Citat din: ursulakhe din Aprilie 09, 2013, 06:28:21 AM
Nu am ocolit iar la ultimul sens giratoriu am mers catre hunedoara. MULTA SANATAE    :hi:

     Cand mai ai drum prin Deva, da-mi un  semn sa te intampin cu un ceai, daca esti cu masina si conduci.                                                                                                             

andreiu

        Ieri am stat mai mult timp in fata calculatorului, in timp ce nepoteii se jucau singuri. Din cand in cand mai faceam cate o pauza si intram in jocul lor, apoi reveneam la calculator. Ii auzeam ciripind veseli pe diverse teme, printre care, apareau cuvintele pirati si comoara. Nu am dat importanta, continuindu-mi activitatea pe forum. Linistea a fost sparta brusc la venirea din oras a nevesti-mi, "buni Jeni",care, inca de la intrare, a inceput cu strigate : - Ce-ati facut, impielitatilor? apoi la adresa mea : - Asa ai tu grija de copii ? - Scoateti nasul din calculatorul acela si hai sa vezi ce-au facut !!
        Cu o oarecare ingrijorare si cu aerul spasit al celui prins cu musculite pe caciula, am coborat sa vad dezastrul: De la usa de intrare in casa, pana la biroul meu, toti peretii erau marcati cu sageti negre desenate cu carioca.

pharaonu75

 =)) =))
Se spala... ca doi nepoti frumosi are "buni Jeni" si trebuie sa se joace si ei, sa fie inventivi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

      Evident, au fost deja spalate, inafara de doua, pe care le-am si imortalizat. Revenind la faza de ieri, stapanindu-ma cu greu sa-mi pastrez o figura de om serios si autoritar, i-am abordat direct pe cei doi impricinati : - Si unde ati ascuns comoara, mai piratilor ?? Copiii, inca tematori, se uitau cu coada ochiului unul spre celalalt, intrigati ca nu am inceput discutia pe tonul bunei Jeni, s-au luminat dintr-o data si la fel de seriosi, mi-au raspuns intr-un glas : - Cauta-o, ca de aia am desenat sagetile. Concomitent, tuspatru am izbucnit in ras iar incidentul s-a rezolvat amiabil.

andreiu

         Azi am facut poza arborelui lui Iuda din Deva.

andreiu

        Se obseva pastaile uscate din anul trecut dar ... si un pisoi care ne priveste contrariat.

andreiu

       Dupa atata obida adunata in suflet, insfarsit, se prefigureaza o ameliorare a vremii. La 13 grade cat se inregistrau in Deva la ora 14, albinutele veneau incarcate, cazind grele in fata urdinisului.
        Iata cateva instantanee :
     - O salcie si un corcodus dintre blocuri

andreiu

        - o papadie cu o albinuta amortita
        - o albinuta la cules in corcodus
        - alta albina in caisul vecinului       

andreiu

      - Un cimp cu untisor inflorit
      - Narcise duble galbene

Marius-ursulakhe


Domnule andrei va multumesc frumos pt oferta

andreiu

      In gradina de la marginea orasului, unde am si niste stupi, salata este deja numai buna de recoltat, iar ridichiile prind forma.