Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Sunteti un bunic implinit si fericit!

:bravo:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

       Gata, cu buniceala, pe saptamana aceasta !!
Se anunta 3 zile relativ bune, cu maxime de 13-14 grade si pentru zona mea. Asa ca de la jungla, sus la munte !! Sper sa ma ajute vremea ca in acest wee-kend sa pot face revizia de primavara. Asadar, pe dumunica seara. Voi prezenta constatari si normal...si ceva poze daca surprind ceva interesant. Cu bine.

andreiu

        Bine v-am regasit !
Socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din munte. Temperatura nu a trecut de 8 grade, asa ca am lucrat mai mult extra-albine. Lor le-am dat putin sirop pe deasupra din pet cu dopul gaurit, fara a ma uita in cuib. Am gasit si o anomalie, la o familie cu matca trantorita.
        Pharaoane, am incercat sa pun 2 poze si nu am reusit. Sunt probleme de natura tehnica ?

andreiu

          Am observat un trantor mort pe scandurica de zbor. Am deschis stupul si am vazut ca deja am trantori maturi.

bucovineanu

La familia respectiva "batrana" are probleme.

andreiu

Familia respectiva va ramane asa ca obiect de studiu, pana la epuizarea completa. Sunt multumit ca la pomii fructiferi o sa am trantori maturi sexual. Am o familie pe 12 rame acum, pe care vreau sa o inmultesc. Cum se incalzeste o fortez sa intre in friguri asa ca sper sa fac roi extratimpurii de la o matca foarte valoroasa.

andreiu

       Sambata, pe o vreme rece am inceput sa sortez materialul lemnos obtinut din defrisare. Crengile le depozitez pe parau unde vor putrezi si se va face un sol excelent pentru zmeuris.

andreiu

      Aproape de inserat, coborand la vale, am oprit pentru a face o poza locatiei mele din munte.

andreiu

        Alaturi, culmea tesita a Bradisorului.

andreiu

           Timpul pare sa fi incremenit doua saptamani. Clopoteii sunt tot infloriti.

andreiu

        Narcisele galbene duble se pregatesc sa se deschida.

andreiu

               Irisul albastru se trezeste la viata.

andreiu

         La fel si vioreaua de gradina.

andreiu

          Salcia capreasca (eu ii spun rachita mare) de-abia acum se deschide.

andreiu

#104
             Am revenit la mult mai placuta activitate de bunic -  mosu Pilu.
Suntem intr-un atelier de lucru manual. Nepoteii mei confectioneaza cutiute din hartie, pentru impachetarea cadoului pentru Raluca, o prietana comuna, din vecini.