Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       Ieri spre seara am vrut sa fac ultimul tratament cu varachet in absenta puietului capacit. Am avut insa surpriza neplacuta de a constata ca suprafata de puiet capacit a crescut fata de saptamana trecuta. Totodata albinele au inceput sa consume masiv din rezerva de iernare. Vremea calda din ultima perioada ne va crea ceva mici probleme. Sunt curios daca si la familiile de la munte va fi la fel.

Tamu

Alaltaieri am constatat si eu acelasi lucru. Si am fost pus pe ganduri. Sa le administrezi sirop acum e nasol ca nu vor mai avea timp sa capaceasca.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

mape 48-petru manea

Daca ramele sunt acoperite bine de albine nu va fi o probleme ca sunt necapacite

Tamu

#1233
Le voi administra cate o portie de 500 ml. la fiecare.  ^:)^  Si la 4,5 litri sirop 2/1 (dupa reteta lui G. Romanescu) voi adauga in el o lingura mare de polen crud congelat si nitel Protofil home made.

Am rezolvat problema, dar se pare ca nu sunt asa de interesate de sirop ca altadata. Uneori nu puteam sa torn in hranitor siropul ca navaleau si se naclaiau in el. Am sa vad peste 2-3 zile daca l-au luat.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

      Am o mica problem tehnica. Doresc sa descarc in calculator pozele pe care le-am facut ieri la Dupapiatra. Cititorul de card functioneaza dar vrea sa-mi transfere tot   continutul, de peste 500 de poze, pe care le am deja transferate. Cum sa procedez ca sa le ia doar pe cele facute recent ? Multumesc.

Tamu

Ti apasata tasta CTRL si faci click cu mouse-ul pe fiecare poza in parte (cele care vrei sa le copiezi) cand termini de selectat (raman colorate cele selectate) faci click buton drepta si acolo ai comanda copy. Apoi mergi unde vrei sa le pui cu clik dreapta din nou dai comanda paste. Sper ca am fost de folos.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

      Multumesc Tamu, nu mai este nevoie, am reusit cu success sa imi sterg tot fisierul de imagine din camera foto. Am procedat ca un cimpanzeu destoinic, pus sa supravegheze aparatele de masura si control ale unei centrale electrice.

Tamu

Se pot recupera pozele sterse!!!!!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

       Pentru un electronist o fi o treaba usoara, dar pe mine ma cam depaseste. Am camera foto Samsung ES90.

bismark

    Este bine cind vrei  sa nu pierzi pozele iti faci un folder in care tragi cu clic apasat dreapta in acest folder toate pozele pe care doresti sa le folosesti si te poti juca cu ele nemai avind treaba cu aparatul foto.Daca vrei sa recuperezi pozele sterse le gasesti in cosul de reciclare.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Tamu

Exista softuri care fac acest lucru.
Daca crezi ca te descurci i-ti trimit unul pe mail. Dar nu am mail-ul tau.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

RazvanTi

daca ai sters de pe card\stick(memorie flash) canti ca in melodia aia: "te pup papa"
ia contrazi-ma Tamu  :i_love_you:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

andreiu

         Pozele sunt sterse doar din camera foto, nu si din calculator, asa ca am acces la ele. Am pierdut doar pe cele facute duminica la Dupapiatra si pe care am incercat sa le transfer pentru a le posta. Mailul meu este [email protected].

Tamu

#1243
OK. I-ti trimit softul pentruu a le recupera acum.

Gata. Sper ca am reusit sa ma fac inteles cu ce ai de facut. Oricum te descurci de minune aici pe forum si nu cred ca nu ai sa-ti rezolvi problema asta. doar ca va dura putin in functie de cat este de mare cardul.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

      Tamule, studiez deja vorbele la melodia lui Razvan : Te pup, pa, pa !!!    :razz: