Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       Rosiile mele semanate in ianuarie nu au mai fost repicate. Le voi planta in gradina in locul salatei care a ajuns la recoltare. Experienta de anul trecut mi-a aratat ca si cele nerepicate se dezvolta bine daca le dai gunoi de grajd si apa cat le trebuie.

andreiu

         Am in observatie un experiment si as ruga pe cei ce se pricep mai bine la butasire sa comenteze. In luna februarie am recoltat cateva crengi de salcie ondulata, de alun nobil si inca o specie necunoscuta mie dar melifera, le-am sectionat in bucati si le-am introdus in aceasta galeata, intr-un amestec facut la nimereala din pamant, nisip si gunoi de grajd, udat din abundenta. Dupa cum se poate observa, salcia a plecat cel mai repede, alunul este la 2-3 frunze iar necunoscutul este la faza de mugure. Am tinut galeata pana acum in atelier la cca 13 grade, astazi am scos-o in curte.

andreiu

            Am omis ce era important : Galeata !

andreiu

      Peisaj cu cetate si caisul vecinului inflorit, din pacate fara zumzet de albine.

roi_ag

S-a intors harta cu susul in jos !!!!Cais inflorit la Deva si la Pitesti nu!!
Felicitari Andreiu pentru activitatile de invidiat pe care le desfasori, pentru zona mirifica in care traiesti o parte din cotidian si sa-ti dea sanatate dumnezeu tie si familiei sa te bucuri cat mai mult
de ele!! :bravo: :hi: :hi:

andreiu

      Multumesc pentru felicitare si urari, Roi_ag. Iti doresc si tie sa ai parte de tot binele din lume. Sa sti insa ca Deva beneficiaza de un climat destul de bland, cu usoare influente mediteraneene propagate dinspre banat. La fel si zona unde-mi tin albinele, desi face parte din Apuseni, se afla pe un versant sudic. Pe versantul nordic, dincolo de culmea Bradisorului se afla o zona mai racoroasa care tine de depresiunea Abrudului. La mine pomii infloresc cu aproape doua saptamini mai inainte decat la Abrud.

fiug1970

Producerea materialului saditor.

In prezent se comercializeaza material inmultit pe cale vegetativa, prin marcotaj, drajoni, butasi si mai putin prin altoire.

Inmultirea prin drajoni este foarte simpla si usoara, dar nu se  obtine o descendenta uniforma. In plus este pericolul de a transmite unele boli. Inmultirea prin marcotaj simplu sau serpuitor asigura o rata mai mare de inmultire decat prin drajoni. La ambele metode se obtin plante slab inradacinate ce necesita o perioada de fortificare dupa obtinere.

Butasirea este mai putin folosita, dar prin tratamente hormonale de inradacinare se pot obtine rezultate bune. De obicei de executa pe parapeti de inradacinare, atat in uscat cat si in verde. 

Altoirea este putin folosita datorita procentelor mici de prindere, dar prin folosirea puietilor de Corylus colurna, se asigura plante la care nu mai apare lastarirea din zona coletului. Altoirea poate fi facuta in camp sau la masa, cu sau fara fortare, ca si la nuc.Asta pentru alun.
Cat despre salcie ondulata,stati fara grija!Se prinde si aruncata!!Bunicu' folosea araci de salcie si toamna aveau radacini!!Cealalta specie daca dv.nu stiti cum se numeste,eu nici atat!

andreiu

      Multumesc Fiug1070, pentru informatia pomicola. Am altoit multi aluni zilele acestea (peste 50 buc) dupa ce am exersat anul trecut si am avut procentaj destul de bun de prindere. Specia care nu stiu ce este are alura unui cais, face flori abundente roz foarte cautate de albine si fructul este pastaie aproximativ de marimea celei de salcam, iar semintele sunt maro,aproape cat bobul de grau, rotunde si aplatizate. Cu butasirea incep de-abia de acum.

Marius-ursulakhe

Nea andreiu azi am facut o mica excursie la manastire la prislop si tot ma gandeam pe cine cunosc eu de pe forum din deva oare   :hi:   :D

fiug1970

poate fi arborele lui iuda.nu pot pune imagini(am un fir in scurt circuit!!)


fiug1970

nu stiu daca va merge,la mine da!

andreiu

       A mers, ai intuit bine, acesta este pomul cu pricina, multumesc, datorez o tuica buna cand treci vreodata prin Deva.

andreiu

     Ai intrat prin Deva, sau ai ocolit pe tronsonul de autostrada Soimus-Simeria ?

fiug1970

mereu am trecut prin Deva,sefu' meu e din Santuham