nu este cules la salcam!!!

Creat de stuparul88, Mai 26, 2014, 08:50:33 AM

« precedentul - următorul »

stuparul88

stie cineva de ce albinele nu culeg nectar? salcamul e inflorit...activitate la stup este din plin dar miere nu este deloc...ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Eugen B

Sunt diferite motive din care se intampla sa nu fie cules. In majoritatea regiunilor nu prea da salcamul, sau asta spun stuparii cel putin. Poate sa nu fie temperatura optima, sau umiditate, sau multe alte chestii.

silvius

Dap de acor cu Eugen. De exemplu la mine in zona era inflorit si ioc miere...temperaturi scazute seara
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

Eugen B

Si cred ca la subiectu asta mai este bine sa tinem cont de un lucru, daca nu este nectar si albina lucreaza la greu o sa pierzi si foarte multa albina. La salcam patim ca e rece si la fl. soarelui ca este canicula. Bafta la toti apicultorii  :bzz:

stuparul88

va multumesc pentru raspunsuri

thomas

In cartile de apicultura, se spune ca daca temperaturile scad sub 15 grade noaptea, pa nectar. Au mai fost si ploi care spala floarea, plus multe ploi inainte. Deci cauze destule sa nu aibe nectar. Oricum, la salcam2 e mult mai bine ca la1. Albinele chiar aduc necatar, dar, fiind populatie numeroasa, normal ca o consuma si nu prea mai ajunge nimic in cat-uri. In zona mea estimez un cules de 1, 1.5kg/zi. Asta daca nu ploua.