Socul

Creat de tiby.visan, Mai 14, 2014, 10:39:10 PM

« precedentul - următorul »

tiby.visan

Va salut domnilor apicultori .Socua inflorit salcim 1 ratat ca si cules de intretjnere socul credeti ca e bun da ceva nectar?Alte plante flori pe cimp mai sunt care sa ofere un cules de intretinerepina la tei mentionez ca fac stationar. :bzz: :bzz: :bzz:

yulian

Eu din cate stiu, socul nu este o planta vizitata de catre albine datorita cantitatii reduse de nectar, polen...

oroles

#2
Wikipedia da o productie de 80 kg la ha si ofera atat polen cat si nectar. Spre comparatie, floarea soarelui da o productie de 40-100. Totusi ma indoiesc eu ca ai macar un hectar de soc. =))

http://ro.wikipedia.org/wiki/Plante_melifere

Am si eu cativa soci si confirm ca nu prea mi-am vazut albinele pe ei.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Eu stiu ca socul nu da nectar dar da ceva polen, insa eu nu am vazut sa fie vizitat de albine. Mai da un fel de mana, dar neatractiva pentru albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

Socul merita valorificat intr-o gustoasa SOCATĂ.

oroles

Citat din: romikele din Mai 15, 2014, 11:25:02 AM
Socul merita valorificat intr-o gustoasa SOCATĂ.

Merge si dulceata, dar aveti grija ca daca fructele nu sunt foarte coapte, dulceata devine otravitoare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

thomas

Cea mai buna e socata!! Dar pt albine e ok polenul care il da. In jurul stupinei mele e destul de mult si baga polen din el. Miere nu cred, mai ales ca nu se poate constata, fiind inflorit cam in acelasi timp cu salcamul. Vad multe albine pe floarea de soc.

bucovineanu

Nici eu nu am vazut niciodata ca albinele sa viziteze floarea de soc, desi am foarte multi arbusti in apropierea stupinei.

paradisuri inflorite

Albinele viziteaza socul si chiar culeg de la el un polen bogat in proteine ;De asemenea mai culeg si nectar cind nu au alte surse . Am dus odata citiva stupi in pastoral si salcamul a fost calamitat si am ramas surprins cit de multe culegeau pe soc . Productia de nectar e mai mica , desigur .

dodo79

Citat din: romikele din Mai 15, 2014, 11:25:02 AM
Socul merita valorificat intr-o gustoasa SOCATĂ.
asa ceva  :)

Din lanul de fasole

Citat din: bucovineanu din Mai 15, 2014, 07:21:00 PM
Nici eu nu am vazut niciodata ca albinele sa viziteze floarea de soc, desi am foarte multi arbusti in apropierea stupinei.

Cu tot respectul vă spun: în jurul vetrei stupinii mele florile de soc s-au dus de mai mult timp, dar astăzi am coborât cu maşina şi am mai văzut soc înflorit. Am fost în grabă, era vorba despre adus medicamente pentru cineva, nu am avut timp pentru poze. Dacă în următoarele zile, prognoză bună, reuşesc să mai cobor, vă postez poze cu flori de soc pline de albine. Doamne-ajută!
PS Salcâmul nu a înflorit. Nici la mine, nici jos, la albia Buzăului.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

stefan1

  Nu contrazic pe cei care spun ca au vazut albinele in soc, doar spun ca la mine nu-l viziteaza. Se stie ca florile secreta mai mult saiu mai putin nectar in functie de clima, de sol, etc. Am mai spus ca de ex in Germania, salcamul da productii semnificative doar intr-un singur land. In schimb am citit la italieni ca au importat salcami din Ungaria si se laudau ca la ei dau productii duble fata de Ungaria. Am mai citit despre liliac: in latitudini mai mici, inclusiv in tara noastra, liliacul nu este vizitat sau este slab vizitat de albine, in schimb in Polonia este considerat o planta melifera. Revenind la soc, eu de la nemti am date care spun ca nu da nectar dar da ceva polen de culoare alb-galbui sau gri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)