Goji

Creat de Szaby, Ianuarie 27, 2014, 11:20:21 AM

« precedentul - următorul »

Szaby

in crestere:)  :yes:

State

Salut. De unde ai luat samanta ?

Szaby

BUNA AM LUAT GOJII SI DE ACOL AM SEMINTELE:)

pistol28

Citat din: State din Ianuarie 27, 2014, 01:50:11 PM
Salut. De unde ai luat samanta ?


In OBOR, atat in hala cat si la etaj in piata.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Szaby

daca o sa creasca voi face poate schimb cu evodia!  :wink:

Szaby

au crescut   inca 2 saptamani si le pun in paharele unu cate unu ! :yes:

State

Citat din: pistol28 din Ianuarie 27, 2014, 08:31:40 PM
In OBOR, atat in hala cat si la etaj in piata.

Salut,

Am fost/cautat/vazut. Am gasit doar fructe uscate.

happy

Se gasesc fructe uscate la multe magazine naturiste,trebuiesc doar cautate.Eu am cumparat de la cineva din Germania si au germinat foarte bine.Anul trecut am cumparat si de pe ebay dar au iesit alte aratari,ebay-ul este cam naspa!!! :sad:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

State

Puteti sa ne impartasiti putin din experienta ? Semintele se pun direct in pamant sau se tin inainte in apa ? Necesita caldura multa sau cresc la temperatura camerei ?
Multumesc!

Tocmai belesc niste fructe uscate. Semintele sunt cat gamalia.  ^:)^

pad3

eu le-am pus in apa calduta pret de o noapte apoi in ghiveci pe pervaz. au rasarit destul de usor si multe, sa nu-ti faci griji. probleme apar abia cand cresc mai mari si tb sa le muti in alt ghiveci sau gradina. din >10 am ramas doar cu 3 si sa vad ce se intampla cu ele peste iarna ca-s in gradina cu pet in cap
somnul ratiunii naste monstri

State

Multumesc !  :beer:

Eu le-am pus aseara intr-o caserola de ciuperci, direct in pamant. Le-am udat bine, am pus folie alimentara deasupra si am pus-o pe calorifer. Acum sa vedem ce-o iesi...

Szaby

Pff ddomnu State luati folia jos ca o sa se subtieze de la caldura si dupa un timp toate se distru. Lasatile asa numa fara folie si la temperatura de camera.

State

Pai abia le-am pus. Am zis ca pana ies, pun folie sa tina pamantul cald. Daca nu e bine, o dau jos. 

happy

In niciun caz nu se tin pe calorifer,pe pervaz la geam da.Semintele trebuiau tinute in apa calduta 24 ore cel putin,au coaja destul de groasa.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Szaby

Aveti dreptate domnule Happy ,si eu am unele de arunca deja frunza si unele numa acuma iasa . a si inca o problema sa nu le semanati prea adanc ! iar folia puteti s-a o luati de acuma jos nu le trebuie pamant cald doar i  tineti in geam,ele vor iesi si cand arunca deja frunza 2 trebe repicate si plantate cate una in paharele de unica folosinta sau ce aveti !!  :bravo: