Migdalul

Creat de flavius, Februarie 22, 2011, 01:56:51 PM

« precedentul - următorul »

Shiva

Citat din: sas angelica din Martie 03, 2011, 02:08:18 PM
este in regula si la bistrita. de mine nu-i foarte aproape, :hi: dar facem o plimbare, vedem meleaguri noi ale patriei noastre, cunoastem stupari din alte zone, etc., etc, stiti dumneavoastra.
Poti lua de la pepiniera Ciumbrud Plant, de langa Aiud. Vad ca e 15lei/pomul. Nu stiu mai multe despre ei dar planuiesc o excursie pe la ei.
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

sas angelica

Citat din: Shiva din Martie 22, 2011, 09:09:19 AM
Citat din: sas angelica din Martie 03, 2011, 02:08:18 PM
este in regula si la bistrita. de mine nu-i foarte aproape, :hi: dar facem o plimbare, vedem meleaguri noi ale patriei noastre, cunoastem stupari din alte zone, etc., etc, stiti dumneavoastra.
Poti lua de la pepiniera Ciumbrud Plant, de langa Aiud. Vad ca e 15lei/pomul. Nu stiu mai multe despre ei dar planuiesc o excursie pe la ei.

cand faci excursia planuita da un MP cu 2-3 zile inainte. o sa vin si eu. n-ar fi rau sa ne cunoastem. mai ales ca suntem foarte putine femei pe forum.  :hi:
Carpe diem!

mirel-radu

Migdalele anul asta cred ca or sa fie foarte reci !!!!!!!
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

oroles

Puteti cumpara soiuri de migdali aclimatizati pentru Romania.  In Arges sunt ceva livezi si un institut de cercetare care mai scot si productie. E din vremea lui Ceausescu.  Am vazut acum cativa ani la televizor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

PricopArthur

Unii migdali au samburele dulce, altii amar.
Multa sanatate lui Andrei RN. Chiar daca e blocat pe forum, pentru curajul lui de a spune adevarul, cand toti ceilalti nu indrazneam sa vorbim nici pe la colturi,  toata stima!
Miere multă şi inimă curată!

pharaonu75

AndreiRN nu e blocat/banat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PricopArthur

Imi cer scuze atunci. Asa scria intr-o postre de mai sus.
Miere multă şi inimă curată!

bismark

    Anul trecut mi-am cumparat si eu doi migdali,(trebuie sa fie 2,barbat si femeie) si sau dezvoltat destul de bine,astept primavara sa-i vad infloriti.Am luat acesti pomi datorita faptului ca miejii migdalelor contin magneziul necesar problemelor de functionare a inimii si reducerii colesterolului rau.Daca sint buni si pentru albine cu atit mai bine.Am cautat ca pe linga stupi sa pun tot felul de pomi care sa aduca un spor de sanatate si pentru mine  cit si pentru albine.Deci linga albine am atit plante medicinale ca salvie,roinita,busuioc,menta,galbenele,topinambur,tei,goji,catina alba,rodii,soc,aluni si pomi ca pruni,caisi,zarzari,migdali,gutui,meri,peri,peresici,gutui, deci cam de toate. Anul acesta am facut comanda de aroniamelanocarpa,pe care ii asatept sa incep plantarea.Un pom isi scoate intodeauna cheltuiala asa ca este bine sa avem de toate.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Citat din: bismark din Martie 02, 2014, 10:18:36 AM
    Anul trecut mi-am cumparat si eu doi migdali,(trebuie sa fie 2,barbat si femeie) si sau dezvoltat destul de bine,astept primavara sa-i vad infloriti.Am luat acesti pomi datorita faptului ca miejii migdalelor contin magneziul necesar problemelor de functionare a inimii si reducerii colesterolului rau.Daca sint buni si pentru albine cu atit mai bine.Am cautat ca pe linga stupi sa pun tot felul de pomi care sa aduca un spor de sanatate si pentru mine  cit si pentru albine.Deci linga albine am atit plante medicinale ca salvie,roinita,busuioc,menta,galbenele,topinambur,tei,goji,catina alba,rodii,soc,aluni si pomi ca pruni,caisi,zarzari,migdali,gutui,meri,peri,peresici,gutui, deci cam de toate. Anul acesta am facut comanda de aroniamelanocarpa,pe care ii asatept sa incep plantarea.Un pom isi scoate intodeauna cheltuiala asa ca este bine sa avem de toate.Cu respect
Inseamna ca amandoi avem acelasi tip de vrabii la cap. :) Si eu am pus majoritatea pomilor pe care i-ai pus. Acum am planuit sa pun si ginkgo biloba. Cum merg rodiile?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Rodiile sint in al 3-lea an sper ca anul acesta sa faca  macar o floare.Mai am un kaki care in acest an sa faca flori.Am mai incercat si cu alte plante si nu au mers ca kiwi,afini,corn si altele.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

State

Este cineva printre dumneavoastra , care-mi poate vinde doi puieti de migdal ?  :thanks:

Marius-ursulakhe

Citat din: bismark din Martie 02, 2014, 10:18:36 AM
    Anul trecut mi-am cumparat si eu doi migdali,(trebuie sa fie 2,barbat si femeie) si sau dezvoltat destul de bine,astept primavara sa-i vad infloriti.Am luat acesti pomi datorita faptului ca miejii migdalelor contin magneziul necesar problemelor de functionare a inimii si reducerii colesterolului rau.Daca sint buni si pentru albine cu atit mai bine.Am cautat ca pe linga stupi sa pun tot felul de pomi care sa aduca un spor de sanatate si pentru mine  cit si pentru albine.Deci linga albine am atit plante medicinale ca salvie,roinita,busuioc,menta,galbenele,topinambur,tei,goji,catina alba,rodii,soc,aluni si pomi ca pruni,caisi,zarzari,migdali,gutui,meri,peri,peresici,gutui, deci cam de toate. Anul acesta am facut comanda de aroniamelanocarpa,pe care ii asatept sa incep plantarea.Un pom isi scoate intodeauna cheltuiala asa ca este bine sa avem de toate.Cu respect
bismark--imi puteti spune si mie de unde ati cumparat puietul de migdal?
-sunt aclimatizati pt romania?