amorfa

Creat de dragos2006, Iunie 29, 2009, 12:21:55 AM

« precedentul - următorul »

bio

Sal, Lucian,..

..naiba stie cum ii spune. Este plina padurea de vrejurile alea care acopera totul, face niste flori verzui, albinele le viziteaza destul de bine dar nu am vazut fructul .
Parca anul trecut am vazut ca facea ceva cit niste mingi de ping-pong verzi dar nu l-am studiat mai indelete .

ves.lucian

Vezi ca hameiul are flori mascule si flori femele !!! cele mascule seamana cu o mana cu 5 degete , iar cele femele sunt de fapt niste conuri !!! le vezi fotografiate pe PET-urile de Neum... !!!
  Tine-ma la curent daca vezi ceva interesant !!!
                       :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

pharaonu75

Da, Bio, "castravetele" este inflorit. Majoritatea polenului, in aceasta perioada, de la el il aduna albinele, insa am fost incantat sa vad ca si amorfa mai are flori.
Luciane, nu este vorba despre hamei. Am vazut hamei si stiu cum arata. Planta asta este exact ca si castravetele, atat la frunza cat si la tulpina(vrej).
Practic ai impresia ca te afli in gradina cu zarzavaturi...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: bio din Septembrie 06, 2014, 09:39:07 PM
Sal, Lucian,..

..naiba stie cum ii spune. Este plina padurea de vrejurile alea care acopera totul, face niste flori verzui, albinele le viziteaza destul de bine dar nu am vazut fructul .
Parca anul trecut am vazut ca facea ceva cit niste mingi de ping-pong verzi dar nu l-am studiat mai indelete .

Nelutu, uite aici o poza cu fructul

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

ahha..

..si-l vazusem dar credeam ca sunt flori neinflorite ca sunt mici tare.

Nici nu am studiat cu atentie planta, ma uitam la albine cum o viziteaza, in scurtele lor ferestre de zbor, cind nu erau prigorii in zona.

happy

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 06, 2014, 06:55:31 PM
Si o poza cu albinele incarcate de polen, la ora 7 dimineata.
Stupii erau inchisi pentru ca se efectua tratamentul cu varachet.
Nu era mai bine sa le faci tratamentul dupa ora 19.00 cand albinele sunt acasa nu la cules de polen?
Luni cand ma duc iarasi la albine(Giurgeni)o sa ma uit la amorfa daca este inflorita.Oricum ieri cand am fost albinele zburau ca vara ,deci exista cules.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!