amorfa

Creat de dragos2006, Iunie 29, 2009, 12:21:55 AM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

  am zis ca pe fagurele acela este polen de la amorpha pentru ca vedeam ca aduc polen bine de tot si in afara de amorpha nu era cules la altceva !!!    :hi: :razz: :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Donbazil

Sal'tare!
Mai colegi!
D'apai ce castig io' , daca ma contrazic cu voi?.....
Io' stiu din anii de experientza pe care-i am, ca polenul amorfei e rosu ca boiaua de ardei.....
Daca voi stitzi altfel, e treaba voastra.....Io am recoltat si vandut sute de kile, poate m-am inselat ....Da bine-i ca am capatat bani pe el....
Io' mai stiu, ca orice poza facuta cu un anumit aparat, poate sa aiba o "dominanta" -  adica sa deformeze putin culoarea spre  rosu, magenta sau cian.....
Asadar nu pot io sa zic cu mana pe inima ca nu-i polen de amorfa, daca apareatul  sau telefonul - datorita luminii sau altor factori perturbatori - face pozele  cu o  "dominanta" - si galbenu' se vede verde iar rosul se vede portocaliu.....
Io' v-am spus parerea mea, asa cum o fac de obicei si nu incerc sa va determin sa faceti sa sa ganditi ca mine.....Fiecare face si gandeste cu capu' lui.....Iara rezultatele se vad....Daca-i bine, e binele lui, daca-i rau.....
Io am zis  ce parere am avut referitor strict la cliseul fotografic pe care l-am vazut.
Sal'tare!
Donbazil - Faget :thanks:

happy

Citat din: delorin I din Octombrie 29, 2012, 10:18:12 AM
Aveti cumva seminte de amorfa? Si in zona mea creste dar mi ar fi destul de greu sa ajung in aceasta perioada! Pot oferi la schimb seminte de otetar galben, gladita si de indata ce o sa pot sa adun - acum semintele sunt inca crude - seminte de salcam japonez!
Delorin ,nu ai citit ca trebuiesc puse semintele de amorfa in acid cateva ore?La fel ca si la rhus typhina(un fel de otetar)coaja semintelor este foartye dura,de aceea nu se recomanda inmultirea prin seminte.Orice tufa de amorfa are lastari pe langa ea care se pot scoate! :wink2:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefan1

Citat din: Donbazil din Octombrie 30, 2012, 08:24:45 PM
Sal'tare!
Mai colegi!
D'apai ce castig io' , daca ma contrazic cu voi?.....
Io' stiu din anii de experientza pe care-i am, ca polenul amorfei e rosu ca boiaua de ardei.....
Daca voi stitzi altfel, e treaba voastra.....Io am recoltat si vandut sute de kile, poate m-am inselat ....Da bine-i ca am capatat bani pe el....
Io' mai stiu, ca orice poza facuta cu un anumit aparat, poate sa aiba o "dominanta" -  adica sa deformeze putin culoarea spre  rosu, magenta sau cian.....
Asadar nu pot io sa zic cu mana pe inima ca nu-i polen de amorfa, daca apareatul  sau telefonul - datorita luminii sau altor factori perturbatori - face pozele  cu o  "dominanta" - si galbenu' se vede verde iar rosul se vede portocaliu.....
Io' v-am spus parerea mea, asa cum o fac de obicei si nu incerc sa va determin sa faceti sa sa ganditi ca mine.....Fiecare face si gandeste cu capu' lui.....Iara rezultatele se vad....Daca-i bine, e binele lui, daca-i rau.....
Io am zis  ce parere am avut referitor strict la cliseul fotografic pe care l-am vazut.
Sal'tare!
Donbazil - Faget :thanks:

  Nu e nici un motiv de suparare ca ne contrazicem pe o asemenea tema sau pe oricare alta. Mai rau este sa vezi sau sa crezi ca un lucru nu este asa cum scrie cineva, si sa stai deoparte si sa lasi posibilea greseala sa induca in eroare pe cititori.
  Aici e un lucru minor, n-ar fi mare bai daca acel polen nu-i de amorfa. Eu am vrut mai mult sa arat cum se pot bloca fagurii cu polen, ceea ce se intampla la culesul de amorfa. Unii chiar spun ca la amorfa nu ai ce cauta fara colectoare de polen, tocmai pentru acest pericol de blocare a cuibului cu un polen pe care albinele apoi cu greu il consuma. Poate aici ne-ai putea spune mai multe.
   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Donbazil

Sal'tare!
Pai, prea multe n-am de povestit.....Uita-te atent la vagonu' meu....
Sal'tare!
Donbazil - Faget

stefan1

  Da, am vazut acum. Parerea mea despre competenta ta o stii. Amanuntele ar fi fost daca totusi in faguri se acumuleaza polen de Amorfa si daca acesta e consumat intr-un timp rezonabil de albine sau stau fagurii blocati mai multa vreme.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

 Albina la cules la singura tufa de amorfa din gradina. Anul asta a inflorit din 19 mai, cu 8 zile mai repede ca anul trecut.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

#37
  Infloritul amorphei e pe sfarsite. Curios cum se incheaga repede microbiosistemul! Am inceput sa gasesc pe tufa de amorpha cate 1-2 albine moarte. Pana la urma am gasit 'cremenalul'. De fapt sunt mai multi. Prezint pe unul. Eu cred ca aceeasi specie de paianjen a fost si cel fotografiat de Lucian pe sulfina (parca). Doar culoarea difera. E uimitor cum se pot camufla sa nu fie observati de prada si de pradatori!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

  ala-i varul cu pricina !!!  :hi: :nod: :razz: =D> :-c :beer: :beer: :beer: :ok: :yes: :thanks:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Este curios ca am cautat imagini cu paianjeni si nu am gasit ceva asemanator cu cel filmat pe amorpha. Observati partea din spate, in colturi, nu rotunjita. Uitati-va si la poza paianjenului galben de pe sulfina:
  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4809.10
  Si el are aceeasi forma a corpului, doar culoarea difera.
  O sa mai dau poze cu alt paianjen care vana albine pe amorpha, altadata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Foma nu este rotunjita pentru ca paianjenul are "burta goala"! Dupa ce manaca o insecta, abdomenul se umfla si capata forma rotunjita
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Anul acesta culesul de nectar la amorfa este slabut! Cel putin in zona mea!
Polen insa aduc din belsug!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si polenul...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

si fetele harnice
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Dan,bobitele negre de polen de la ce or fi?Am cules si eu ceva polen.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!