se va impozita apicultura..??

Creat de bio, Ianuarie 21, 2013, 07:09:05 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 26, 2013, 09:46:29 PM



3500x0,16=560 lei impozit.
o sa astepte ei mult si bine banii aia , chiar si dacoi avea 400 de familii de albine , cand o sa vina musteriu cu cotitul o sai dau un stup cadou de cap si doua ghioage pe schinare sa vezi cum o rupe de nui mai trebe , o sa bag albinele in cosnite eventual buduroaie  ca legea prevede stupi si daca nus stupi sai caute . eventual fac un stup de 4m de lung in care voi pune 6 familii si ii las sa numere cutiile le voi spune ca asa e cutia mea mai mare ca  albinele mele is mai mari  si nu incap :nudie:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

tassevasi

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 26, 2013, 09:16:05 PM

Apropo de noul cod rutier, am auzit ca pensionarii au  dreptul sa traverseze la culoarea rosie a semaforului.  :smile:

Pe zebra ori cu masina ??    Ati auzit bine  :rotfl: :rotfl:
  :hi:

PACO

cum ati tras concluzia ca la primele 50 de familii nu se plateste nimic. daca ai 150 de stupi inseamna ca la primii  50 platesti 0, la urmatorii50 -70lei, iar la ceilalti 50-98lei ?
 
  cu cass cum ramane se plateste sau nu?

pharaonu75

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 26, 2013, 09:56:20 PM
o sa astepte ei mult si bine banii aia , chiar si dacoi avea 400 de familii de albine , cand o sa vina musteriu cu cotitul o sai dau un stup cadou de cap si doua ghioage pe schinare sa vezi cum o rupe de nui mai trebe , o sa bag albinele in cosnite eventual buduroaie  ca legea prevede stupi si daca nus stupi sai caute . eventual fac un stup de 4m de lung in care voi pune 6 familii si ii las sa numere cutiile le voi spune ca asa e cutia mea mai mare ca  albinele mele is mai mari  si nu incap :nudie:

Imi place ca esti viteaz! :P

Legea se refera la familiile de albine, nu la stupi!
Iar daca faci cu "organu' de control" ceea ce spui, se numeste ultraj si pentru asta se mananca putina puscarie! La pariu? =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PACO

eu zic sa rectificati calculele, sa mai adaugati 5.5% cass, iar pt 100 familii sa calculati 100x70=7000x0.215=1505lei

la 150x98=14700x0.215=3160.5

alvo

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 26, 2013, 08:16:30 PM
Citat din: bio din Ianuarie 26, 2013, 11:51:36 AM
Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 25, 2013, 11:31:29 PM
.....

Solutia ar fi ca terenul sa fie arendat pe bucati de catre cei 5 apicultori, insa asta cere alte cheltuieli, ocazionate de incheierea contractelor de arendare, plus ca cel care da terenul in arenda va trebui sa plateasca impozit la stat pentru sumele obtinute din arenda.
dar daca nu e teren agricol,ci este din categoria "curti,constructii",se poate face contract de comodat?

pharaonu75

Citat din: PACO din Ianuarie 26, 2013, 10:47:08 PM
eu zic sa rectificati calculele, sa mai adaugati 5.5% cass, iar pt 100 familii sa calculati 100x70=7000x0.215=1505lei

la 150x98=14700x0.215=3160.5

La lege spune ca sub 50 de familii nu se impoziteaza!
Deci din 100, doar 50 sunt impozabile!
In caz contrar, cel care are 49 de familii nu plateste nimic, iar cel cu 50 de familii ar plati impozit pentru toti.

Si din cate am inteles eu, legea spune doar de impozit pe norma de venit, insa nu spune nimic de CASS. Si nu cred ca trebuie platit CASS pentru albine sau pentru alte animale, pentru simplul fapt ca pana acum am platit atatia ani impozit pe masina sau pe casa si nu mi-a cerut nimeni CASS pentru ele. Doar impozit si atat.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: alvo din Ianuarie 26, 2013, 10:52:11 PM
dar daca nu e teren agricol,ci este din categoria "curti,constructii",se poate face contract de comodat?

de ce nu?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PACO

eu zic sa mai cercetam, stiam ca nu platim cass pt ca ne incadram la venituri neimpozabile.

cipriene

voi ati auzit de haiducie???
ea poate fi de multe forme, de exemplu tiganii din tandarei (ialomita), si-au transformat palatele in case de cult si sunt scutiti de impozite.
sa ma iertati, dar eu nu am auzit nici-un tigan sa-si faca atate probleme despre taxe si impozite. astora li se rupe de lege.
sa revin la apicultori, mi-e mila de cei care-au accesat programe europene si pna-uri (care-au declarat), pentru ca mamelucii de la fisc pe astia-i cauta primii.
sa auzim de bine...
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

emilavram



Citat din: dincaadrian2000 din Ianuarie 26, 2013, 08:56:59 PM
Acum sa vedem cum ne poate ajuta ACA sau celelalte asociatii de profil in lupta cu statul, ca pana in acest moment nu au facut nimic. Au luat taxe de la apicultori.

Eu cred ca nu va face nimeni nimic, ii doare undeva de producatori. Este o parere personala si sper sa ma insel .
Ei acuma nu ar fi o problema impozitul in sine ci cit este taxa pe o familie, aici apare buba la noi .
Un impozit mai mic ar fi platit de toata lumea, fara sa incerce sa fie fentat si ar aduce mai multi bani la buget. Dar iaca si "USLA" face ce a facut si Boc distrug economia care se mai misca si nu e moarta;" trebuieste omorita!!"

Trebuieste ca sa ne vindem terenurile sa nu mai cultivam nimic sa nu mai producem nimic si doar sa importam totul .Si ce importam sa fie mizeriile contrafacute de afara (deseurile care nu se consuma la ei ).

mape 48-petru manea

Citat din: gheghe din Ianuarie 26, 2013, 08:38:41 PM
    "Contribuabilii vor depune declaratia la administratia fiscala pana in data de 25 mai inclusiv pentru anul in curs..." Daca pana in 25 mai avem "n"roiuri naturale si tot atatea artificiale si tot atatea nuclee de imperechere ,cum vom proceda cu ele? Roiurile si nucleele iernate la ce categorie intra?Pe cate rame trebuie sa fie o familie ca sa fie considerata ca atare?Mai putem lucra cu familii ajutatoare fara a fi dijmuite si ele,deoarece acestea sunt  doar ajutatoare".Cine...?

numai cele destinate productiei se impoziteaza

mape 48-petru manea


--------anul fiscal 2013 cuprinsa intre 1 februarie 2013 si pana la sfarsitul anului fiscal, potrivit tabelului urmator:
Produse vegetale       Suprafata destinata productiei  Norma de venit  lei -
                               vegetale/cap de animal/familie
                               de alb




 
                               
Albine                         50-100 de familii                 70
                               peste 100 de familii           


DE AICI EU INTELEG  ----CELE DESTINATE PRODUCTIEI
[/quote]

zumzum

Se plateste impozit pe familiile care sant declarate la primarie.

marius_vfp

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 26, 2013, 10:31:15 PM

Imi place ca esti viteaz! :P

Legea se refera la familiile de albine, nu la stupi!

nu cas fi eu prea viteaz , dar eu conving "ORGANUL"  ca in ladoiul ala al meu e o singura familie si daca vrea sa se convinga ii deschid o lada sa vada . si daca stau si ma gandesc ca o lada de orizontal poate avea si 24 de rame , pot pune lejer 3 familii , vara bag caturi iar iarna doar cuibul si am rezolvat problema , oricum romanul e inventiv , ....... daca va aduceti prea bine aminte cand era taxa pe fumarit , venea "organu" si numara cate hogege ai pe casa , atunci romanul a daramat hogeagul si a lasat ursoaica asa pe pod sa iasa fumul printre tigle , si a scapat de taxa  :nudie: , posibilitati de a fenta legea se vor gasi ,

ma duc la vecinu sii ii duc 49 de familii la el in curte si gata.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva