INTRETINEREA ALBINELOR P-U INCEPATORI

Creat de pavel1991.07a, Martie 19, 2018, 05:36:23 PM

« precedentul - următorul »

pavel1991.07a

Buna ziua la toti cei mai experimentati in domeniu, am si eu careva probleme pe care ash dori sa le rezolv cu ajutorul sfaturilor voastre.
Sunt incepator si am in posesie 5 familii de albina, si e primul an dupa iernare.....
1.Au iesit din iernare cu umezeala, adica a patruns mucegaiul....(masuri intreprinse:m-am uitat intro zi cu soare la ele si liam pus turte de miere cu polen si am observat ca este mucegai .....leam  lasat fara capac sa le mai bata soarele)
2. Care sunt lucrarile de primavara ?
    Ms mult....

roi_ag


corneliuhrom

d l pavel inlocuiti fara zgomot impachetajul de deasupra [acum pe moment ]cu textile uscate [nu calde  si sa fie lina bumbac   nu cu plastic ] eventual si reglarea urdinisului [chiar mai larg ] si cu prima ocazie cind timpul permite inlocuiti lazile  [si dat dupa diafragma ramele cu putina albina] cu impachetaj si ventilatie corespunzatoare [parerea mea]si sa aveti sanatate si  %%- si la  :bzz:.

fabiola

Buna,nu stiu ce cuib este?? posibil sa fie de viespi?Ce credeti? Multumesc

stefan1

  Eu cred ca este o incercare a unor randunici sa isi faca un cuib. Asta pentru ca vad ca 'bobitele' de pamant sunt mari, cum o insecta nu ar putea sa le faca. Daca nu este posibil sa fie si opera unei viespe, o specie de Mason Wasp, adica viespea mason (zidar). Poti sa vezi imagini pe Google.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)