Atac soarec blana maroniu roscat calibru (dimensiuni) 11mm x 11mm

Creat de albine, Ianuarie 21, 2015, 07:15:36 PM

« precedentul - următorul »

albine

Ma ocup de albine de 9 ani.In decembrie 2014 am constatat ca am fost atacat intens  de acest soarec (necunoscut de mine) precizez ca gratiile anti soarec au fost montate in luna august spre sfarsit si au dimensiunile 11x11mm.

Intrebarea mea este :ce dimensiuuni ar trebui sa aibe gratia antisoarec perfecta  STAS   (dupa literaura de specialitate ar trebui sa aibe 6mm x 6 mm ).Va rog sa va exprimati parerile.
Ce program folositi pentru micsorarea fotografiilor (resize picture)pentru a va posta imagini cu acest
soarec.Soarecul are o blana (culoare) foarte frumoasa maroniu  roscat cu mustati foarte mari.
Astept raspuns pareri din partea dumneavoastra.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

cristi75

s=ar putea ca la dvs sa fi dat atacul chitcanii, nu sunt soareci si se hranesc cu insecte.
sunt mai mici si intra chiar si la mine, acolo unde nu am fost foarte atent cu gratia
oricum 11 mm permite oricarui soarece sa intre in stup, trebuie cam jumatate din asta ca sa fii sigur

stuparulvesel

Daca in stupii atacati fagurii sunt intregi iar pe fundul stupului sunt resturi de albine (fara cap si torace) atunci nu-i vorba de soricel ci de chitcan.

albine

Am gasit faguri rosi de soarec ( gauriti  de soarec),albina fara cap si aripi,am gasit rame la care speteaza inferioara a fost roasa de tot.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

Eugen B

E posibil ca chitcanii sa intre si prin gauri mici ale lazii, sau eu mai stiu pe unde. Trebuie sa ai grija si sa pui ceva otrava prin zona. Si nu e rau sa ai si ceva pisici. Chitcanii sunt o rasa de soareci, dar mici si shmecheri.

albine

Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

albine

Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

bio

Citat din: albine din Ianuarie 21, 2015, 07:15:36 PM
....Soarecul are o blana (culoare) foarte frumoasa maroniu  roscat cu mustati foarte mari.
Astept raspuns pareri din partea dumneavoastra.

Blana animalului, culoarea ei,  se schimba dupa mediul inconjurator.

Daca este soarece din ala cu cap alungit, parca ii spune chitzcan...
..sunt dati naibii ... toate rozatoarele astea sunt date naibii, distrug foarte mult atit material cit si datorita ca streseaza familia de albine prin zgomotul produs  cit si prin mizeria creata in stup.

Te ajuta doar momelile otravite--parerea mea....

Eugen B

Daca ai pusa sita metalica sau eu stiu ce fel folosesti tu in fata nu vor intra in stupi. Iti zic 100% sigur. Doar daca ai lasat undeva loc liber mai mult sau ei exploateaza orice gaurica in lemn, mai roade putin si intra.
Eu am pus otravuri si pisicile isi fac treaba cu brio.
Verifica bine stupii in care ai avut soareci, te asigur ca daca ai gratie pusa bine la urdinis nu pe acolo au intrat.
La laziile mai vechi unde e putin coapta lada soarecii simt si gauresc si intra pe acolo, exprienta de anul trecut.

stefan1

Citat din: bio din Ianuarie 21, 2015, 09:23:03 PM
Citat din: albine din Ianuarie 21, 2015, 07:15:36 PM
....Soarecul are o blana (culoare) foarte frumoasa maroniu  roscat cu mustati foarte mari.
Astept raspuns pareri din partea dumneavoastra.

Blana animalului, culoarea ei,  se schimba dupa mediul inconjurator.

Daca este soarece din ala cu cap alungit, parca ii spune chitzcan...
..sunt dati naibii ... toate rozatoarele astea sunt date naibii, distrug foarte mult atit material cit si datorita ca streseaza familia de albine prin zgomotul produs  cit si prin mizeria creata in stup.

Te ajuta doar momelile otravite--parerea mea....

  Sper sa nu fie vorba despre un pars. Daca aveai o poza vedeam si noi. A pus Andreiu o poza frumoasa cu un pars. Spun ca sper sa nu fie pars, ca aia hiberneaza pe iarna. Dar pe vreme deasta mai stii?...
  Daca este chitcan ala se hraneste doar cu insecte si deci nu este atras de orice momeala. Curse cu lipici poate ar fi mai utile in acest caz sau o matza buna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

albinasebes

am avut si eu un atac masiv de chitcani anul asta, am pus momeli otravite care se pare au fost mancate de cainele vecinului. graul otravit l-au carat pana si pe capacul unei lazi, nu stiu daca mor de la graul otravit, presupun ca da. sunt destul de mici, dar fac o mizerie si un miros ingrozitor. toate perinitele care au fost murdarite de chitcan le-am scos si le-am ars.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

albine

Revin cu foto
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

albine

Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

Eugen B

Cred ca ai si gratiile prea mari de 11 mm. La cat sunt astia de mici sigur au intrat pe urdinis

andrei_georgian

Si pe mine m-au terorizat chitcanii anul asta...cu gratiile la dimensiuni standard si tot au intrat, la unii au mai si ros putin la urdinis pentru a reusii sa intre..  :mad:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.