Albine incapabile de zbor

Creat de cristi2014, Iulie 27, 2014, 05:59:44 PM

« precedentul - următorul »

cristi2014

Am si eu nevoie de ajutor.Azi când am mers la stupi , am observat câteva albine pe jos care nu puteau zbura.nu părea nimic in neregula cu ele dar ma gândesc sa nu fie afectate de vreo boala.Astept părerile dumeavoastra

Miere Sorin

Se  poate sa fie infestare masiva cu varoua.


prisecarul

sau poate fi albina batrana,. daca sunt doar cateva!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

bucovineanu

Fa-le urgent un tratament pentru varoa.

cristi2014

Le-am facut deja  un prim  tratament pentru varoa.Multumesc pentru  sfaturi. :thanks:

PricopArthur

 Du albine la laborator. Septicemie probabil.
Tratament:
Oxitetraciclină, 0,5 g / litru sirop în porţii de 250 – 500 ml, 4 -5 administrări la interval de 4 -5 zile.
Miere multă şi inimă curată!

TDI

Chiar daca ar fi septicemie:
There is no available chemical treatment for honey bees infested with Bacillus Apisepticus. It has been observed that antibiotic treatment prevent complications but does not cure septicemia. Hygiene is the best prevention measure against this honey bee disease.

pistol28

Nu există nici un tratament chimic disponibil pentru miere de albine infestate cu Bacillus Apisepticus. S-a observat că tratamentul cu antibiotice prevenirea complicațiilor dar nu vindecă septicemie. Igiena este cea mai bună măsură de prevenire împotriva acestei boli miere de albine
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

TDI

Nu există nici un tratament chimic disponibil pentru albinele melifere infestate cu Bacillus Apisepticus. S-a observat că tratamentul cu antibiotice previne complicațiile dar nu vindecă septicemia. Igiena este cea mai bună măsură de prevenire împotriva acestei boli a albinelor melifere.